آدامس نفتی، شایعه است

۱۳۹۶/۰۱/۲۱ در ۱۱:۲۵

رییس اداره نظارت بر موادغذایی و آشامیدنی با منشا گیاهی سازمان غذا و دارو گفت: مردم نباید این گفته‌های غیر علمی که پایه اصلی آدامس یکی از ۷۰ هزار مشتقات نفت خام است را واقعی بدانند.

به گزارش ایران پزشک، نسترن محمدی گفت: آدامس از جمله تنقلات جویدنی است که مصرف آن سابقه طولانی در سراسر جهان دارد و مواد متشکله اصلی آن صمغ پایه از انواع طبیعی و مصنوعی، شکر، گلوکز، شیرین کننده‌های مجاز است؛ بنابر این مردم نباید این گفته‌های غیر علمی که پایه اصلی آدامس یکی از ۷۰ هزار مشتقات نفت خام است را واقعی بدانند.

وی افزود: متاسفانه عده‌ای برای دیده شدن هر خزعبلاتی را بیان می‌کنند؛ لذا بهترین راه برای مقابله با چنین گفته‌های خنده داری رجوع به منابع معتبر است.

محمدی اظهار کرد: گرچه آدامس‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود، اما ماده اصلی آن Gum base یا همان پایه آدامس است که به صورت طبیعی یا مصنوعی مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: پایه طبیعی شامل صمغ‌های طبیعی اولئورزینی هستند که عموماً از تنه درخت به دست آمده و سپس فرآوری می‌شوند که در ایران معروف‌ترین صمغ طبیعی تحت نام سقز شناخته می‌شود.

محمدی گفت: صمغ‌های پایه مصنوعی نیز به صورت منتتیک در صنعت تهیه می‌شود و متشکل از برخی افزودنی‌های مجاز هستند که بر اساس مقررات کدکس بین المللی مواد غذایی افزودنی‌های مجاز برای تهیه صمغ مصنوعی به طور کامل مشخص گردیده و همواره پایش و کنترل این پایه‌های آدامس بر اساس ضوابط بین المللی مطرح شده انجام می‌شود.

رییس اداره نظارت بر موادغذایی و آشامیدنی با منشا گیاهی سازمان غذا و دارو بیان کرد: پایه آدامس یک ترکیب غیرمغذی، غیرقابل هضم و نامحلول در آب است که برای انتقال شیرینی و طعم در آدامس استفاده می‌شود. غیرمغذی و غیرقابل هضم بودن به این منظور نیست که از مواد غیرخوراکی تشکیل شده، بلکه منشا آن‌ها گیاهی بوده و انواع رزین‌ها، روغن‌های خوراکی مثل گلیسرول‌ها، کربنات کلسیم، امولسیفایرها و … را شامل می‌شود که طبیعتاً بنا بر کیفیت کیفیت و نوع کاربرد و محصول نهایی متفات است.

وی در پایان گفت: آن‌چه بیانش ضروری به نظر می‌رسد این است که آدامس نیز مانند دیگر فراورده‌های غذایی در هنگام تولید به طور ناگهانی و سرزده مورد پایش و کنترل کارشناسان سازمان غذا و دارو و معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها قرار گرفته و بر مواد اولیه مصرفی آن‌ها نظارت کامل اعمال می‌شود، کما این که محصول نهایی نیز حتماً مورد آزمایش واقع می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XKbNC

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک