آرایشگاه‌ها عاملان مخفی انتقال هپاتیت

۱۳۹۵/۰۸/۱۰ در ۱۹:۲۰

سید موید علویان

رییس شبکه هپاتیت ایران، آرایشگاه‌ها را مهم‌ترین اماکن انتقال هپاتیت دانست و از برنامه‌ریزی‌های سلامت محور در این اماکن خبر داد.

به گزارش ایران پزشک، سید مؤید علویان در خصوص انتقال بیماری‌های ویروسی اظهار کرد: ما کمترین شیوع هپاتیت را داریم و یکی از راه‌های انتقال این ویروس‌ها عدم رعایت بهداشت در اماکنی است که با خون سر و کار دارند.

علویان با اعلام این‌که آرایشگاه‌ها مهم‌ترین اماکن انتقال هستند به برنامه‌ریزی‌های سلامت محور در آرایشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: برخی از افرادی که مبتلا می‌شوند هیچ سابقه‌ای ندارند و با بررسی‌ها می‌بینیم که اصلی‌ترین دلیل ابتلا به هپاتیت، عدم رعایت بهداشت در آرایشگاه‌ها بوده است.

وی با اشاره به این‌که در صورت آغشته شدن وسایل آرایشگاه به خون، شست‌وشوی آن‌ها کافی نیست و لوازم حتما باید ضد عفونی شوند، گفت: تا سال ۱۴۱۰ تعهد داده‌ایم که هپاتیپ سی را در ایران ریشه‌کن کنیم و در مورد هپاتیت بی نیز مورد جدیدی نداشته باشیم.

همچنین خسرو صادق نیت، رییس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت، انتقال هپاتیت از آرایشگاه‌ها را بحثی جدی خواند و افزود: نظارت بر وضعیت بهداشتی آرایشگاه‌ها و نظارت از سوی بازرسان بهداشت محیط را در دست اقدام داریم و آرایشگران ملزم هستند توسط آرایشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت مورد آموزش قرار گیرند.

وی مراکز تولید مواد غذایی، استخرها و … را از دیگر اماکنی دانست که باید مجوز لازم را به منظور ادامه کار دریافت کنند و ادامه داد:در حاشیه شهرها نیز برنامه‌ریزی شده و توسعه شبکه بهداشتی به حاشیه شهرها انتقال یافته و هم اینک برای این مناطق پوشش کامل را داریم که خدمات و نظارت‌های بهداشت محیطی در حاشیه شهرها صورت گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Vf43Q

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک