عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد:

آسیب‌های جبران ناپذیر به مادران باردار توسط برخی از متخصصان زنان

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۰۹:۵۳

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از آسیب‌های جبران ناپذیر به مادران باردار توسط برخی از متخصصان زنان خبر داد و گفت: وزارت بهداشت به جای نظارت دقیق، اقدام به صدور مجوز نامرتبط برای متخصصان زنان کرده است.

به گزارش ایران پزشک، فرهاد نیاقی در آستانه برگزاری سمینار تازه‌های غربالگری جنین و انومالی اسکن اظهار کرد: امروزه با پیشرفت سریعی که در تجهیزات تصویربرداری اتفاق افتاده، انقلاب بزرگی در علم تشخیص بیماری‌ها به وجود آمده و چهره علم تصویربرداری به سرعت در حال تغییر است.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کاربردهای پیشرفت‌های جدید سونوگرافی، تشخیص زودرس و دقیق اختلالات مادرزادی در جنین است که در سالیان اخیر تغییرات وسیعی داشته است.

عضو هیئت مدیره انجمن رادیولوژی خاطر نشان کرد: سرعت و پیشرفت در روش‌های تصویربرداری اختلالات جنینی تا حدی بالا است که نیاز به باز آموزی‌های دوره‌ای با فاصله کوتاه در جامعه رادیولوژی احساس می‌شود تا بتوان تمام همکاران را به روز نگاه داشت و در خدمت‌رسانی به مادران باردار در اقصی نقاط ایران بهترین کیفیت را ارائه داد.

نیاقی تصریح کرد: در همین راستا در سال‌های اخیر دانشگاه‌های علوم پزشکی در همکاری با انجمن رادیولوژی ایران اقدام به برگزاری دوره‌های باز آموزی، کنگره‌ها و کارگاه‌های متعدد کرده‌اند تا سطح پوشش آموزش‌ها به حداکثر ممکن نزدیک شود.

وی خاطر نشان کرد: بررسی انومالی‌های جنین کار بسیار پیچیده و مشکلی است که نیاز به آموزش مداوم و دانش به روز دارد که تنها با آموزش مناسب و تکرار باز آموزی‌های با کیفیت با حضور اساتید برجسته مهیا می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی افزود: متاسفانه دیده می‌شود که برخی از همکاران رشته‌های دیگر بدون گذراندن دوره‌های مناسب، اقدام به انجام سونوگرافی‌های NT و آنومالی اسکن می‌کنند که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به مادران باردار و خانواده‌ها را در پی داشته باشد.

نیاقی گفت: با وجود اعتراضات گسترده رادیولوژیست‌ها به این اتفاق، متاسفانه شاهد این هستیم که وزارت بهداشت در پی رسمیت بخشیدن به تخلفات این همکاران است و به جای نظارت دقیق و جلوگیری از سودجویی بعضی از متخصصان زنان، اقدام به صدور مجوز برای همکاران پریناتولوژیست و فوق تخصص ناباروری کرده که باعث گسترش پدیده خود ارجاعی و تضییع بیشتر حقوق بیمار می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم در کنار آموزش هر چه بیشتر متخصصین رادیولوژی در راستای افزایش کیفیت خدمت رسانی به مناطق محروم و ملت معزز ایران اسلامی، هرچه زودتر ارگان‌های ذی‌ربط در راستای حل این معضل رو به گسترش اقدام کنند.

گفتنی‌ست سمینار دو روزه تازه‌های غربالگری جنین ۵ تا ۶ اسفند در هتل بزرگ ارم تهران با هدف ارائه به روزترین اطلاعات در این زمینه برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک