آقای رییس، سلامت مردم ثانیه‌ای چند؟

۱۳۹۵/۰۷/۲۷ در ۱۶:۳۷

ریزش مو دارید و کل طایفه‌تان کچل هستند؟ با مصرف بسته پیشنهادی طی یک ماه نه تنها از ریزش مو خلاص شوید، بلکه گیسوکمند شوید. صورت‌تان لک دارد؟ ما کاری می‌کنیم از پشت سینی استیل صاف‌تر شوید. چاق هستید و از در داخل نمی‌شوید؟ با چای لاغری ما دوک نخ‌ریسی شوید. این‌ها نمونه طنزی از تبلیغاتی هستند که این روزها در تلویزیون ایران هم باب شده و در واقع پا را فراتر از زمان تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی گذاشتند و بهترین زمان آنتن را در اختیار دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، اگر به آگهی‌های چند وقت اخیر تلویزیون دقت کرده باشید، نه آدرس شرکتی می‌بینید و نه مرکز قابل اعتنایی برای مراجعه دارند و تنها یک شماره تلفن و یک سامانه پیامکی رابط شما برای خرید این محصول است. البته ادعا می‌کنند که وزارت بهداشت تاییدشان کرده و تضمین می‌دهند که اگر این معجزات اتفاق نیفتد، پول شما را بر می‌گردانند.

این‌که سازمان غذا و دارو برای این شرکت‌ها مجوزی صادر کرده یا نه، در هاله‌ای از ابهام است، اما به ادعای روابط عمومی این سازمان، مجوزی با عناوین ادعا شده در این تبلیغات صادر نشده است.

در این محصولات ادعا می‌شود تنها ترکیبات گیاهی به کار رفته، اما به این موضوع اشاره‌ای ندارند که خارج کردن همین عصاره‌های ادعایی نیازمند فرآیندی شیمیایی است و در کنار آن حتی قطعی‌ترین داروها که به صورت تخصصی تولید می‌شوند نیز با قطعیت خبر از درمان ریزش مو یا لاغری بدون رژیم و ورزش نمی‌دهند.

عرضه محصولاتی که بر نقاط ضعف چهره و اندام تاثیر می‌گذارند از زمانی بیشتر باب شد که صنعت مد راهکار جلوگیری از سقوطش را در ایران هم ادامه داد و فرهنگ مصرف‌گرایی را نه تنها گسترش داد، بلکه در شرطی کردن جامعه ایرانی نیز قدم برداشت.

بعدتر شبکه‌های ماهواره‌ای به تبلیغاتی روی آوردند که لاغری صورت، صافی موهای ابریشمین و حتی موارد دیگری مانند انواع بسته‌های افزایش و کاهش سایز را در برنامه‌های خود جای دادند و کم کم لابه‌لای این تبلیغات، دقایقی هم فیلم نشان می‌دادند.

با افزایش حضور شبکه‌های ماهواره‌ای در خانه‌ها، صدا و سیما نیز به این فکر افتاد که باید گوی سبقت در جذب بیننده را از آن خود کند و در این راه از هیچ کاری فرو گذار نکرد، اما به جای این‌که فیلم‌های تکراری مانند دیدی و ارثیه فامیلی را با نمونه‌های جدیدتری جایگزین کند تا کمکی به افزایش مخاطب شود، فقط از روش‌های تبلیغاتی ماهواره‌ای کمک گرفت تا درآمدش را بیشتر کند.

تبلیغات وسیع و در بهترین زمان پخش، قطعا درآمد بسیار بالایی دارد و این‌که مدیر جدید تلویزیون آیا نظارتی بر این تبلیغات دارد یا خیر نیز موضوع مهمی است، زیرا سازمان عریض و طویلی مانند صدا و سیما خرج دارد.

امیر حسین جمشیدی، مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در این باره به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: برخی فراورده‌ها می‌توانند مجوز داشته باشند، اما در بعضی موارد تبلیغات اغواگرانه انجام می‌دهند.

امیر حسین جمشیدی ادامه داد: این چند حالت دارد؛ اول این‌که فراورده‌ای مجوز ندارد، دوم این‌که تبلیغات آن غلط باشد و در فضای غیرمجازی منتشر می‌شود و سوم این‌که فراورده‌ای مجوز دارد و در فضای مجازی هم تبلیغ می‌کند، اما چیزی که در تبلیغ عنوان می‌شود صحیح نیست. به طور مثال می‌گویند درمان قطعی ریزش مو و وقتی تحقیق می‌کنیم، متوجه می‌شویم که فقط به رشد مو کمک می‌کند یا فراورده‌ای به لاغر شدن کمک می‌کند، اما در تبلیغات چیز دیگری گفته می‌شود.

وی درباره تبلیغ فراورده‌ای در مورد لاغری از صدا و سیما گفت: این مشکل درباره این فراورده وجود داشت که سازمان غذا و دارو مواردی را ابلاغ کرد و در حال حاضر در مورد لاغری چیزی از صدا و سیما پخش نمی‌شود. درباره تبلیغ فراورده درمان قطعی ریزش مو، مجوزی از اداره ما نگرفته‌اند.

این در حالی است که سال گذشته نیز تبلیغ یک نرم افزار لاغری از صدا و سیما پخش می‌شد و با واکنش گسترده رژیم درمان‌گران مواجه شد. تبلیغی که صدای انجمن تغذیه ایران را هم در آورده بود و به ارسال نامه این انجمن به رییس سازمان صدا و سیما ختم شد و در نهایت پخش این تبلیغ از تلویزیون متوقف شد. حالا باید منتظر ماند و دید که پخش این تبلیغ مرتبط با سلامت در بهترین ساعت‌های آنتن تلویزیون تا چه زمان ادامه خواهد یافت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oSMTp

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک