وزیر آموزش‌ و پرورش خبر داد:

آمادگی مدارس برای غربالگری بیماری‌های نادر

۱۳۹۷/۰۴/۰۳ در ۱۶:۴۵

بطحایی

وزیر آموزش‌ و پرورش با بیان این‌که خانواد‌ه‌‌های داریم که به دلیل ویژگی‌های فرهنگی نشانه‌های بیماری بچه‌های خود را پنهان می‌کنند و حتی آن‌ها را به مدارس نمی‌فرستند، گفت: دانش‌آموزان باید یاد بگیرند چگونه با یک بیمار نادر و یا بچه نابینا زندگی کنند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید محمد بطحایی در نشست امضای تفاهم‌نامه غربالگری بیماری‌های نادر در مدارس با بنیاد بیماری‌های نادر ایران اظهار کرد: خوشحالم که بنیاد و مجموعه‌ای بدون چشم‌داشت برای خدمت به بیماران تلاش می‌کند. البته من مدت کوتاهی است با خدمات مرحوم داودیان آشنا شدم. صداقت آن مرحوم برای آغاز این کار باعث برکات زیادی شده و امیدواریم امثال دکتر داودیان در کشور بیشتر شوند تا از آثار خیرخواهانه آن‌ها بهره‌مند شویم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که امثال من که چنین بیماری‌هایی را نمی‌شناسند بسیار زیاد هستند، بر رسانه‌ای کردن چنین بیماری‌های تاکید کرد و افزود: در آموزش و پرورش از سه منظر به چنین بیماری‌هایی می‌توانیم ورود کنیم که نخست آموزش و آشنایی خانواده‌ها در حوزه پیش‌گیری برای مقابله با این بیماری‌هاست تا در همان سال‌های آغازین، درمان این بیماری صورت پذیرد.

بطحایی ادامه داد: متاسفانه به دلایل مختلف در حوزه نارسایی جسمی، دانش آموزانی داریم که خانواد‌ه‌‌های آنان به دلیل ویژگی‌های فرهنگی این نشانه‌ها را پنهان می‌کنند و حتی به مدارس نمی‌فرستند و آن‌ها را از جامعه و اقوام پنهان می‌کنند چون این مشکل را نشات گرفته از خود خانواده می‌دانند.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام آمادگی این وزارت‌خانه برای غربالگری بیماری نادر در مدارس عنوان کرد: همچنین وظیفه سوم ما آموزش‌ مهارت‌های اجتماعی است که باید بچه‌های ما آن را فراگیرند که برای آموزش و پرورش بسیار اهمیت دارد. زیرا بچه‌های ما باید یاد بگیرند تا با بچه‌های EB زندگی کنند و نباید به آن‌ها نگاه تحقیرآمیز داشته باشند.

بطحایی با اشاره به این‌که آموز‌ش‌های فیزیک و ریاضی و غیره در جای خود مهم است، ولی آموزش مهارت‌های اجتماعی بسیار اهمیت دارد، اظهار کرد: بچه‌های ما باید یاد بگیرند با یک بیمار نادر و یا یک نابینا و افراد دچار ضرب هوشی پایین زندگی کنند و اصلا نباید مدارس استثنایی داشته باشیم، ولی متاسفانه به دلایل متعدد روند آموزش ما بر حوزه شناختی متمرکز شده و مابقی مهارت‌ها که بسیار مهم‌تر است را فراموش کردیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدواریم کارگروهی تشکیل شود تا همه موسسات و بنیادهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، دوره‌های دو ساعته‌ای را برای همه مدیران ارائه دهند و این بستر نیز هم اکنون فراهم است و حتی گواهینامه ارتقای شغلی را نیز در این زمینه با فراگیری این آموزش‌ها به آن‌ها خواهیم کرد.

پایان پیام/

خبرنگار: امیر پروسنان

پیوندک: http://iranMD.com/uWfnt

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک