مدیرکل مقابله با حوادث و بلایای وزارت بهداشت مطرح کرد:

آمادگی کم خانواده‌های ایرانی در برابر حوادث و بلایا

۱۳۹۶/۰۱/۲۸ در ۱۳:۴۹

مدیرکل مقابله با حوادث و بلایای وزارت بهداشت با بیان این‌که ایران با انواع و اقسام مخاطرات طبیعى و غیرطبیعى مواجه است، گفت: در دوره اخیر وزارت بهداشت، شاخص ملى آمادگى خانواده‌ها در برابر حوادث و بلایا تعریف شد؛ این شاخص مى‌گوید آمادگى خانواده‌هاى ایرانى ٩/٣ از ١٠٠ است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علی اردلان در نشست خبری صبح امروز سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که ایران با انواع و اقسام مخاطرات طبیعى و غیرطبیعى مواجه است، گفت: به طور متوسط، سالیانه ۲۹۰۰ نفر به واسطه این اتفاقات فوت مى‌کنند و یک و نیم میلیون نفر نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به حادثه سیل در آذربایجان، گفت: حادثه اخیر در آذربایجان پیرو یک بارندگى اتفاق افتاد که البته توسط سازمان هواشناسى اطلاع رسانى شده بود.

اردلان با بیان این‌که مناطق آسیب دیده عمدتا در آذربایجان شرقى و بخشى از آذربایجان غربى و کردستان است، افزود: برنامه پاسخ به حوادث و بلایا در وزارت بهداشت وجود دارد که به واسطه آن هماهنگى‌هاى لازم در این زمینه انجام شد و تیم‌هاى ارزیابى سریع نیز به منطقه اعزام شدند. بحث عمده حال حاضر این است که نظام مراقبت‌هاى بیمارى‌ها در منطقه فعال‌تر است.

مدیرکل مقابله با حوادث و بلایای وزارت بهداشت ادامه داد: از لحاظ آب آشامیدنى در روستاى چنار، آب رسانى از طریق تانکر انجام مى‌شود و تیم‌هاى بهداشت محیط نیز در منطقه حضور دارند. همچنین تیم‌هاى سلامت روان نیز در منطقه حضور دارند و به مردم ارائه خدمت مى‌کنند.

اردلان با اشاره به وظیفه نظام سلامت در مواقع حوادث و بلایا، گفت: نظام سلامت وظیفه دارد در فاز پاسخ ارائه خدمت کند و از طرفى این نگرانى وجود دارد که چرا حوادث و بلایا باید باعث فوت افراد شود. در دوره اخیر وزارت بهداشت، شاخص ملى آمادگى خانواده‌ها در برابر حوادث و بلایا تعریف شد؛ این شاخص مى‌گوید آمادگى خانواده‌هاى ایرانى ٩/٣ از ١٠٠ است؛ باید اقدامات آموزشی در این زمینه صورت گیرد که وزارت بهداشت و جمعیت هلال‌احمر برنامه‌هایی در این زمینه داشته‌اند.

وی افزود: وزارت بهداشت در این زمینه آموزش‌هایى را تدوین کرده که در سال ٩۵ حدود ١٠ درصد خانواده‌ها را توسط بهورزها و رابطین سلامت آموزش دادیم.

اردلان با اشاره به بی‌توجهی برخی از مردم در حادثه سیل اخیر، گفت: تمام فوتی‌های روستاى چنار، کسانى بودند که منزل‌شان در حریم رودخانه بود. در آذرشهر هم اگر محل دسترسى روستا در حریم رودخانه تعریف نمى‌شد، میزان مرگ و میر کمتر مى‌شد.

مدیرکل مقابله با حوادث و بلایای وزارت بهداشت در پایان گفت: مرگ ناشى از سیل در ایران طى سه دهه اخیر رو به کاهش است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/glWES

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک