آن‌چه باید درباره آسم بدانید

۱۳۹۷/۰۳/۱۶ در ۱۱:۳۷

اسپری آسم

آسم یک بیماری التهابی مزمن و غیرواگیر ریه است. مزمن به این معنا که بیماری همیشه وجود دارد، حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد.

به گزارش ایران پزشک، در بیماری آسم به دنبال واکنش راه‌های هوایی به عوامل محرک و حساسیت‌زا (آلرژیک) وقایع زیر در راه‌های هوایی رخ می‌دهد:

 • پوشش داخلی راه‌های هوایی متورم و ملتهب می‌شود.
 • ترشحات راه‌های هوایی (موکوس) زیاد می‌شود.
 • عضلات اطراف راه‌های هوایی منقبض می‌شود.

مجموع این اتفاقات موجب انسداد راه‌های هوایی شده و در نتیجه هوای کمتری از آن‌ها عبور می‌کند و با سخت‌تر شدن عمل تنفس، علائم آسم به صورت سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس بروز می‌کند.

 

علائم آسم

سرفه: سرفه بیماران آسمی اغلب در شب و اوایل صبح بدتر شده و مانع خواب می‌شود. ممکن است تک تک یا حمله‌ای باشد، ولی اکثرا به مدت طولانی ادامه می‌یابد. اگر سرفه بیش از ۴ هفته طول بکشد باید فرد از نظر آسم بررسی شود.

خس خس: نوعی صدای زیر است که هنگام تنفس و اغلب در بازدم شنیده می‌شود. باید توجه داشت که خس خس سینه یا خرخر که نوعی صدای بم است و اغلب در هنگام دم شنیده می‌شود متفاوت است.

تنگی نفس: در تنفس طبیعی، عمل دم و بازدم به راحتی و بدون احساس فشار یا کمبود هوا صورت می‌گیرد. اگر بیمار دچار اختلال در تنفس به صورت تنگی نفس باشد باید به عنوان یکی از علائم مشکوک به آسم بررسی شود.

البته همه بیماران علائم فوق را به طور کامل ندارند و شدت و میزان علائم نیز در حالت‌های مختلف بیماری و در حمله آسم متفاوت است.

 

علائم حمله آسم شدید

باید علائم یک حمله آسم شدید را به سرعت شناسایی کرد. علائم حمله آسم شدید عبارتند از:

 • تنگی نفس شدید، تنفس سریع، عرق سرد
 • خس خس پیش‌رونده
 • استفاده از عضلات فرعی تنفس به صورت داخل کشیده شدن پوست قفسه سینه و عضلات بین دنده‌ای
 • ناتوانی در بیان حتی یک جمله
 • افت سطح هوشیاری

 

علت‌های بروز آسم

علت دقیق و اصلی آسم هنوز نامشخص است، ولی آن‌چه که تاکنون روشن شده نشان می‌دهد که اگر افراد خانواده سابقه انواع بیماری‌های آلرژیک (اگزما، آلرژی بینی، آلرژی غذایی و آسم) را داشته باشند، احتمال بروز آسم در سایر افراد آن خانواده بیشتر می‌شود. همچنین تماس با عواملی چون دود سیگار، عوامل عفونی ویروسی و بعضی مواد حساسیت‌زا ممکن است سبب افزایش احتمال ابتلا به آسم شود. برخی افراد به دلیل تماس‌های شغلی ممکن است دچار آسم شوند (نظیر کارگران نانوایی، چوب‌بری، رنگ‌سازی و غیره). همچنین ممکن است بیماری آسم در افراد بدون سابقه آلرژی نیز رخ دهد.

از بین عوامل محیطی که سبب بروز یا بدتر شدن آسم می‌شوند موارد شایع عبارتند از:

 • مواد حساسیت‌زا یا آلرژن: عوامل حساسیت‌زای حیوانات (پر، مو یا پوست)، گرده‌ها و قارچ‌ها، هیره (مایت) موجود در گرد و خاک خانه‌ها و سوسک
 • مواد محرک: دود سیگار و سایر مواد دخانی (قلیان، پیپ و غیره)، آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی به خصوص هوای سرد و خشک، بوهای تند مثل بوی عطر و ادکلن و تغییرات هیجانی شدید مثل گریه کردن، خندیدن شدید و استرس
 • عفونت‌های ویروسی و ورزش و فعالیت بدنی و همچنین داروهایی مانند آسپیرین و برخی مسکن‌ها، مواد افزودنی در غذاها و آلرژی‌های غذایی به ویژه در کودکان و چاقی.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SaCLO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک