قائم مقام مدیرعامل انجمن صرع ایران خبر داد:

ابتلای بیش از ۸۵۰ هزار نفر به صرع در کشور

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ در ۲۱:۱۳

قائم مقام مدیرعامل انجمن صرع ایران از وجود حدود ۸۵۰ هزار تا یک میلیون نفر مبتلا به صرع در کشور خبر داد و گفت: هزینه تشخیص و درمان بیماران مقاوم به دارو بسیار سنگین است.

به گزارش ایران پزشک، پرویز بهرامی به مناسبت ۲۵ بهمن روز جهانی صرع، اظهار کرد: دسترسی به درمان و امکانات تشخیصی برای بیماران مبتلا به صرع باید از چهارچوب خاصی برخوردار باشد.

وی با اشاره به این‌که بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد بین نیم تا یک درصد هر جامعه مبتلا به صرع هستند، گفت: بر همین اساس تخمین زده می‌شود که در حدود ۸۵۰ هزار تا یک میلیون نفر در کشور مبتلا به صرع باشند.

بهرامی از ضربه‌های مغزی و تصادفات و همچنین سو مصرف مواد مخدر به ویژه مخدرهای صنعتی به عنوان علل شیوع صرع نام برد و گفت: دو سوم افراد مبتلا به صرع با دارو قابل درمان هستند و یک سوم مقاوم به درمان دارویی هستند که لازم است برای این دسته از افراد داروهای‌شان تغییر کند یا از درمان ترکیبی استفاده شود.

قائم مقام مدیرعامل انجمن صرع ایران با بیان این‌که جراحی روی مبتلایان به صرع مقاوم به درمان دارویی در دو شهر اصفهان و تهران انجام می‌شود، تاکید کرد: البته تصور ذهنی نباید این باشد که هر کسی جراحی کرد نباید از دارو استفاده کند.

وی با تاکید بر ضرورت تشخیص دقیق بیماری صرع افزود: برای تشخیص دقیق بیماری صرع باید این افراد بین سه تا پنج روز زیر دستگاه قرار داده شوند که متاسفانه بیمه‌های ما زیر بار هزینه‌های این خدمات نمی‌روند.

بهرامی با اعلام این‌که هزینه سه تا پنج روز قرار گرفتن زیر دستگاه برای تشخیص صرع رقمی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان برآورد می‌شود، افزود: هزینه جراحی نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان برآورد می‌شود که متاسفانه خیلی از بیماران امکان تامین هزینه‌های درمان را ندارند.

بهرامی از تشنج به عنوان یک تظاهر و علامت از بیماری‌های دیگر نیز نام برد و افزود: معتقدیم باید به آن دسته از مبتلایان به صرع که مقاوم به دارو هستند به صورت ویژه توجه شود و تحت پوشش قرار بگیرند؛ زیرا در حال حاضر داروهایی داریم که بیمه نیستند و بیماران پس از یک دوره مصرف آن‌ها به دلیل هزینه‌های بالا از ادامه مصرف خودداری کرده و در نتیجه دچار تشنج شدید و بعضا با خطر مرگ مواجه می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mPgK2

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک