دبیر دومین کنگره کشوری آکادمی اقتصاد سلامت مطرح کرد:

ابتلای بیش از ۹ میلیون نفر به دیابت تا سال ۱۴۲۰

۱۳۹۵/۰۹/۰۴ در ۱۵:۰۸

دبیر دومین کنگره کشوری آکادمی اقتصاد سلامت ضمن اعلام این‌که درمان دیالیزی بیماران دیابتی هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش سلامت وارد می‌کند، گفت: تنها اندکی بیشتر از ۶ درصد از افراد مبتلا به دیابت در ایران به نتایج مطلوب دست پیدا کرده‌اند.

به گزارش ایران پزشک، فرزاد پیرویان گفت: در ایران ۴/۶ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و ۸/۵ رصد جمعیت دیابتی‌ها را بزرگسالان تشکیل می‌دهند و ۴۰ درصد از بیماری خود مطلع نیستند.

پیرویان ادامه داد: تا سال ۱۴۱۹ این رقم در کشور به ۹/۲ میلیون نفر خواهد رسید و این در حالی‌ست که در دنیا ۴۱۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت بوده و ۸/۸ درصد از آن‌ها را بزرگسالان تشکیل می‌دهند که ۴۶/۵ درصد از آن‌ها از بیماری خود مطلع نبوده و تا سال ۱۴۱۹، ۶۴۲ میلیون نفر بزرگسال به این بیماری مبتلا خواهند شد.

به گفته وی، فدارسیون بین‌المللی دیابت تخمین زده که در سراسر دنیا در سال ۱۳۹۴، حدود ۴۱۵ میلیون بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند و دیابت به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شده که به تدریج افزایش خواهد یافت.

پیرویان با بیان این‌که از دو سال گذشته هسته مرکزی کنگره کشوری آکادمی اقتصاد سلامت با هدف سیاست‌گذاری در نظام سلامت به صورت علمی و بومی ایجاد شد، افزود: درمان دیالیزی بیماران دیابتی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه به بخش سلامت وارد می‌کند.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد عوامل موثر در سلامت شامل عوامل اجتماعی، سواد سلامتی و دارویی است.

دبیر دومین کنگره کشوری آکادمی اقتصاد سلامت تصریح کرد: بالا رفتن سن در جمعیت، افزایش شهرنشینی و تغییرات در سبک زندگی موجب رشد سریع دیابت و سایر بیماری‌های مزمن شده و بار مالی دیابت برای دولت‌ها به یک اندازه چالش‌برانگیز است. بر این اساس می‌توان گفت از بین ۴/۶ میلیون بیمار دیابتی کشور، بیماری تنها ۶۰ درصد آن‌ها (۲/۷ میلیون نفر) تشخیص داده شده است.

وی افزود: تنها اندکی بیشتر از ۶ درصد (۳۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر) از افراد مبتلا به دیابت در ایران به نتایج مطلوب دست پیدا کرده‌اند و از عوارض دیابت پیشگیری شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Ounk1

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک