یک فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال مطرح کرد:

ابتلای یک و نیم درصد افراد جامعه به صرع

۱۳۹۵/۱۰/۰۶ در ۱۸:۲۰

یک فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال با اشاره به این‌که صرع پدیده شایعی است که به طور کلی یک تا یک و نیم درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند، گفت: برخی از انواع صرع علت ژنتیک داشته و در واقع ژن سبب انتقال بیماری به فرد شده است.

به گزارش ایران پزشک، غلامرضا زمانی درباره بیماری صرع گفت: صرع پدیده شایعی است که به طور کلی یک تا یک و نیم درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند که تعدادی از این بیماران در میان دانش‌آموزان بوده و بنابراین توجه اولیای مدرسه به این بیماری حائز اهمیت است.

وی با اشاره به این‌که صرع همچون سایر بیماری‌ها بایدها و نبایدهایی دارد، گفت: بسیاری از این نبایدها نگاه درستی نیست و لازم است با آموزش و ارتقای آگاهی مردم اصلاح شود؛ زیرا این مسئله محدودیت‌های غیرضروری برای بیماران ایجاد می‌کند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال ادامه داد: مربیان آموزشی لازم است با بایدها و نبایدهای صرع آشنا شوند و این مسئله برای معلمین و مراقبان بهداشت در مدارس بیشتر اهمیت دارد؛ زیرا کودکان ممکن است در مدرسه دچار حملات صرع شوند و اقدامات به جا و به موقع معلمین در این راستا می‌تواند پیشگیرانه باشد.

زمانی با اشاره به این‌که صرع مجموعه تشنجاتی است که تمایل به تکرار شدن دارد، افزود: برخی از انواع صرع علت ژنتیک داشته و در واقع ژن سبب انتقال بیماری به فرد شده است. در برخی دیگر نیز، اشکالات ساختاری مغز به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای علت بروز تشنج و صرع است.

وی افزود: بیشتر آموزش‌ها در جهت کمک به دانش‌آموزان مبتلا به صرع در زمینه مبتلایان ژنتیکی صرع بوده که فرد فیزیک سالم داشته و تفاوتی با سایر افراد ندارد، ولی افرادی که به دلیل مشکلات ساختاری مغز دچار صرع می‌شوند، اکثرا فیزیک بدن یا ذهن آن‌ها با مشکلاتی مواجه است، بنابراین این افراد کمتر در مدارس عادی همگام با سایر دانش‌آموزان تحصیل می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bAtAC

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک