قائم‌مقام معاون وزیر بهداشت:

اجرای بسیج ملی خطرسنجی سکته و سرطان از نیمه دوم آبان

۱۳۹۵/۰۷/۱۶ در ۱۶:۳۶

قائم‌مقام معاون وزیر بهداشت از اجرای بسیج ملی خطرسنجی سکته و سرطان از نیمه دوم آبان ماه در واحدهای بهداشتی و درمانی سراسر کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، ناصر کلانتری با اشاره به اجرای بسیج ملی خطرسنجی سکته و سرطان، گفت: این برنامه از نیمه دوم آبان ماه در واحدهای بهداشتی و درمانی کشور اجرا می‌شود و در حال حاضر مشغول آموزش پزشکان، مراقبین سلامت، تدوین برنامه مداخله‌ای و تجهیز مراکز هستیم.

وی افزود: بر اساس اجرای این طرح افراد به چهار دسته تقسیم می‌شوند و کارت‌های سبز، زرد، قرمز و نارنجی برای‌شان صادر می‌شود. به طوری که کارت سبز مربوط به افرادی بوده که زیر ۱۰ درصد احتمال بروز بیماری قلبی، سکته و سرطان در آن‌ها وجود دارد.

قائم‌مقام معاون وزیر بهداشت ادامه داد: به افرادی که دارای کارت سبز هستند توصیه می‌کنیم ادامه زندگی خود را به همین روشی که داشته طی کنند. کارت زرد مربوط به کسانی بوده که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد احتمال خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته و سرطان در آن‌ها وجود دارد و وضعیت این افراد باید هر سه ماه یک‌بار کنترل شود.

به گفته کلانتری، کارت نارنجی نیز مربوط به کسانی بوده که احتمال خطر این بیماری‌ها در آن‌ها بیشتر از ۲۰ درصد بوده و این افراد به پزشک ارجاع داده می‌شوند. همچنین پیگیری سه ماهه برای آن‌ها توصیه شده و رژیم، مشاوره رفتاری و درمانی نیز برای‌شان پیش‌بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: دسته چهارم افرادی هستند که توسط مراقبین سلامت به آن‌ها کارت نارنجی ارائه می‌شود؛ این بیماران باید فوراً به پزشک ارجاع داده شوند، زیرا احتمال بروز بیماری‌هایی مانند سکته، سرطان و بیماری‌های قلبی در آن‌ها بالاتر از ۳۰ درصد است.

قائم‌مقام معاون وزیر بهداشت با تاکید بر این‌که اجرای طرح بسیج خطرسنجی سکته و سرطان از بروز مرگ‌های نابه‌هنگام جلوگیری می‌کند، گفت: باید توجه داشت که اجرای این طرح از بروز بیماری‌هایی همچون سکته و سرطان پیشگیری کرده و درمان و پیگیری بیماری نیز جزو ابعاد این طرح پیش‌بینی شده است.

بر اساس گزارش وبدا، کلانتری با اشاره به این‌که مراقبین سلامت در پایگاه‌های سلامت جهت انجام اجرای بسیج ملی خطرسنجی سکته و سرطان آموزش دیده‌اند، گفت: ارائه این خدمات برای هر دو جنس زن و مرد بوده و مراجعین افراد بالای ۲۰ سال را شامل می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/OIleW

برچسب‌ها,

ایران پزشک