عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت:

اجرای راهنماهای بالینی یکی از راه‌کارهای کنترل هزینه در نظام سلامت است

۱۳۹۷/۰۴/۱۹ در ۱۶:۰۹

معاونت پرستاری

عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت گفت: اجرای راهنماهای بالینی و هم‌زمان به رقابت گذاشتن ارائه خدمات در بیمارستان و خارج از بیمارستان (مراقبت در منزل) از جمله راه‌کارهای کنترل هزینه‌ها در نظام سلامت است.

به گزارش ایران پزشک، محمد میرزابیگی با بیان این‌که ویترین طرح تحول سلامت، بیمه همگانی بود، گفت: اگرچه در ابتدا قرار بود ۵ میلیون نفر در این طرح بیمه شوند، اما نزدیک به ۱۱ میلیون نفر که بیمه نبودند، بیمه شدند. همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودندُ باید از طرح تحول سلامت محافظت و مراقبت کرد؛ زیرا این طرح یک حرکت انقلابی در حوزه اجتماعی و برای مردم و به ویژه طبقات محروم است و مردم باید کماکان از آن بهره ببرند.

وی درباره کنترل هزینه‌ها در نظام سلامت نیز اظهار کرد: تصمیم‌گیری‌های مدیران در نظام سلامت در دو جهت عرضه و تقاضا اتفاق می‌افتد. عرضه یعنی تصمیم مسئولین برای این‌که بتوانند منابع محدود و در اختیار خود را به صورت بهینه مصرف کنند و در واقع با داده کمتر، ستاده بیشتری داشته باشند.

میرزابیگی ادامه داد: در نتیجه سمت عرضه حاصل تصمیم‌گیری‌های اساسی مدیران است،‌ اما سمت تقاضا مربوط به مردم و گیرندگان خدمت می‌شود. بنابراین هر تصمیمی که گرفته می‌شود بهتر است در محدوده عرضه باشد تا ضمن حصول تغییرات موثر و کارآمد در محدوده تقاضا و برای مردم، محدودسازی ارائه خدمات اتفاق نیفتد.

معاون سابق پرستاری وزارت بهداشت با بیان این‌‌که مسیرها، روش‌ها و نحوه ارائه خدماتی که به مردم عرضه می‌شود، قابل کنترل است، افزود: در نظام سلامت و با حفظ چهارچوب خدمات بهداشتی، مراقبتی و درمانی، مسائل بسیار زیادی در محدوده عرضه وجود دارد که می‌توان با تصمیم‌گیری صحیح، این روش‌ها را بهینه سازی کرد، بدون آن‌که نیاز به کاهش یا ایجاد محدودیت برای تعداد و کیفیت خدمات باشد.

عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران با بیان این‌که اجرای راهنماهای بالینی، یکی از تصمیم‌گیری‌های صحیح و عاقلانه برای کنترل هزینه‌ها محسوب می‌شود، اظهار کرد: اجرای راهنماهای بالینی و به رقابت گذاشتن خدمات در بیمارستان و خارج از بیمارستان از جمله راه‌کارهای کنترل هزینه‌ها در نظام سلامت است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/InO3T

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک