رییس دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد:

اجرای طرح شناسایی بیماری هپاتیت در قم

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۰۹:۲۵

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم به اجرای طرح شناسایی بیماری هپاتیت در قم اشاره کرد و گفت: با همکاری مرکز هپاتیت ایران، طرحی در قم به منظور شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت برگزار خواهد شد که نوعی اقدام پیشگیرانه در گسترش این بیماری به شمار می‌رود.

به گزارش ایران پزشک، ابوالفضل ایرانی خواه در حاشیه برگزاری همایش آموزشی هپاتیت‌های ویرال که در مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی قم برگزار شد، گفت: واکسیناسیون علیه هپاتیت B طی بیست سال اخیر موجب ایمنی افراد در بیش از ٩۵ ‏ درصد موارد شده است.

وی تصریح کرد: بیماری هپاتیت B و C خطرناک ولی قابل پیشگیری است و خوشبختانه این بیماری در بیشتر گروه‌های در معرض ابتلا مثل بیماران دیالیزی و تالاسمی استان تحت کنترل بوده و در صورت بروز تشخیص و مداخلات درمانی در مورد آن به موقع قابل کنترل است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: مشکل عمده و منبع اصلی این عفونت ویروسی که باید توجه جدی در آن داشت و می‌تواند موجب ابتلای دیگر افراد در جامعه شود، از ناحیه افراد پرخطر همچون معتادان تزریقی مواد مخدر و زندانیان است که در این زمینه باید توجه بیشتری صورت گیرد.

ایرانی خواه به اجرای طرح شناسایی بیماری هپاتیت در قم اشاره کرد و گفت: با همکاری مرکز هپاتیت ایران، طرحی در قم به منظور شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت برگزار خواهد شد که نوعی اقدام پیشگیرانه در گسترش این بیماری به شمار می‌رود.

وی افزود: در حاشیه همایش هپاتیت در قم با تفاهم به عمل آمده با دکتر علویان، رییس گروه شبکه هپاتیت ایران و بر اساس پروتکل این شبکه اقدامات موثرتری در راستای کنترل این عفونت‌ها در زندان‌های استان و افراد با رفتارهای پرخطر به عمل خواهیم آورد که قطعا تحقق این مهم مستلزم همکاری و تعامل دستگاه‌های اجرایی استان و حمایت خیرین بزرگوار است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به روش‌های تشخیصی جدید درمانی تصریح کرد: با رویکرد طرح شناسایی و با توجه به روش‌های تشخیصی درمانی جدید که خوشبختانه اخیرا در کشورمان مهیا شده، امید ریشه‌کنی هپاتیت C را طی سال‌های آینده داریم و استان قم نیز در این راستا قدم‌های موثری برداشته است.

ایرانی خواه تاکید کرد: در حال حاضر امکان تشخیص و درمان تمام بیماری‌های کبدی و از جمله هپاتیت‌ها با بهره‌گیری از روش‌های تشخیصی موثر و اساتید و پزشکان حاذق و متبحر در حد کامل در استان فراهم است و نیازی به اعزام این بیماران به خارج استان نیست، مگر در مواردی که نیاز به پیوند کبد باشد.

وی عنوان داشت: در حال حاضر ایران در زمینه پیوند اعضا از جمله کبد به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته جهان مطرح است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/EOvls

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک