نماینده مردم نایین در مجلس شورای اسلامی:

اجرای کامل سیستم ارجاع نیازمند همراهی همه دستگاه‌هاست

۱۳۹۶/۰۲/۲۴ در ۱۲:۳۴

نماینده مردم نایین در مجلس شورای اسلامی گفت: برای اجرای کامل نظام ارجاع در کشور، همکاری دو سویه مردم و مسئولان امری مهم و ضروری است.

به گزارش ایران پزشک، عباس علی پوربافرانی با اشاره به این‌که وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند نظام ارجاع را اجرا کند، گفت: وظیفه‌ای که در حوزه سلامت محول می‌شود وظیفه‌ای همگانی است؛ از این جهت که دو طرفه است و یکی مردم و دیگری دستگاه‌های اجرایی هستند. بدین معنا که اگر بخواهیم فقط دستگاه‌های اجرایی را متولی امر سلامت کنیم و مردم همکاری لازم را نداشته باشند، موفق عمل نخواهیم کرد.

وی افزود: متولی اصلی در حوزه سلامت و سیاست‌گذار در این رمینه، وزارت بهداشت است که باید خدمات را ارائه دهد و نظارت داشته باشد. البته ممکن است بخشی از خدمات را به بخش‌های خصوصی واگذار کند.

این نماینده مجلس با بیان این‌که همه باید همکاری کنند تا سیستم نظام ارجاع اجرایی و عملیاتی شود، گفت: قطعا برای تحقق این امر، بسیاری از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش که سهم عمده‌ای می‌تواند در حوزه سلامت داشته باشد باید به عنوان همکار در نظر گرفته شود.

پوربافرانی ادامه داد: همچنین سازمان‌های تابعه یا سازمان‌های همکار مانند سازمان نظام پزشکی و بیمه‌ها در بسترسازی اجرایی شدن نظام ارجاع وظیفه خطیری دارند. قطعا وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

نماینده مردم نایین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر همکاری‌های دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر و حتی مردم نباشد، سیستم نظام ارجاع همان طور که در سال‌های گذشته هم وجود داشته، اجرایی و عملیاتی نخواهد شد. از این رو امیدواریم که بستر لازم از جهت زیرساخت‌های الکترونیک که حتما باید وجود داشته باشد، فراهم شود.

وی تاکید کرد: واقعیت امر این است که اگر نظام ارجاع بر اساس سطح‌بندی که تعریف شده به اجرا در آید، مصداق کامل اقتصاد مقاومتی خواهد بود از این جهت که در بسیاری از حوزه‌ها منابع خود را تلف می‌کنیم.

این نماینده مجلس در پایان در برنامه «نیم نگاه» رادیو سلامت گفت: به طور نمونه یک بیمار برای تشخیص بیماریش تمامی خدمات کلینیکی را دریافت می‌کند در صورتی که به هیچ کدام از این خدمات نیاز ندارد و این هدر دادن هزینه و سرمایه است که دلایل مختلفی دارد؛ یکی نقش مردم و دیگری نقش دستگاه‌های نظارتی بر واحدهای خدماتی است تا خدمات با کیفیت ارائه شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8JzKz

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک