احساس بی عدالتی و انباشته شدن خشم

۱۳۹۷/۰۳/۱۳ در ۰۸:۴۳

عصبانی

یک متخصص بهداشت روان و مشاور خانواده گفت: داشتن احساساتی همچون تبعیض، اجحاف و قربانی شدن منجر به بروز خشم در میان افراد جامعه به خصوص جوانان می‌شود.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، اصغر کیهان نیا با بیان این‌که احساس خشم، نوعی حالت دفاعی در طبیعت افراد است که در مواجهه با رفتار یا اتفاقی به عنوان یک واکنش طبیعی بروز می‌کند، گفت: بر اساس برخی تحقیقات و پیمایش‌ها مردم ایران از میزان خشم و غم بالایی در بین مردم جهان برخوردار هستند.

وی افزود: بسیاری از موارد خشم ناشی از مسائل اجتماعی است؛ به عنوان نمونه جوانی که پس از اتمام تحصیلات به سمت بازار کار می‌رود، ولی نمی‌تواند شغل مناسبی پیدا کند و از سوی دیگر با موضوعاتی همچون رانت، رشوه و ژن خوب مواجه می‌شود، احساس تبعیض و قربانی شدن می‌کند.

این متخصص بهداشت روان و مشاور خانواده با تاکید بر این‌که این احساس بی عدالتی سبب انباشت خشم در افراد می‌شود، اظهار کرد: هر انسانی آستانه شکیبایی محدودی دارد و پس از پایان ظرفیتش به خود و دیگران آسیب می‌رساند.

کیهان نیا با توضیح این‌که عوارض بروز خشم تنها برای دیگران نیست، اضافه کرد: مشکلاتی همچون سردرد و زخم معده از جمله مواردی است که برای فرد خشمگین به وجود می‌آید.

این متخصص بهداشت روان درباره نوع دیگری از خشم یعنی خشم هیجانی نیز گفت: در خشم هیجانی، فرد به تجربه این واکنش را فراگرفته است مانند کسی که با فریاد زدن به مقصودش می‌رسد؛ این فرد همواره برای رسیدن به خواسته‌های خود رفتارهای خشونت آمیز بروز می‌دهد.

وی با بیان این‌که برای کنترل خشم افراد باید مهارت داشته باشند، اظهار کرد: در مرحله نخست افراد باید آگاه باشند که در هنگام بروز خشم نباید به خود و دیگران آسیب برسانند و باید خشم خود را کنترل کنند.

این متخصص بهداشت روان و مشاور خانواده، از مردم خواست هنگام بروز خشم، مکان بروز درگیری را ترک کنند، نفس عمیق بکشند و آب خنک بنوشند تا از شدت خشم آن‌ها کاسته و مانع از انجام رفتارهای خشونت آمیز شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ShTuB

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک