حکم دادگاه، آب رفته را به جوی باز می‌گرداند؟

اختصاصی / ارسال ۶۰۰۰ پیامک برای اعاده حیثیت پزشک تبریزی

۱۳۹۴/۱۱/۰۹ در ۲۰:۱۷

حالا باید سریع‌ترین راه انتقال اخبار را تلگرام دانست و نه خبرگزاری‌ها. خبر اتهام زدن به یک پزشک عمومی در شهرستان ایلخچی در استان آذربایجان شرقی و بعدتر حکم برائتش، موضوعی بود که به وسیله تلگرام منتشر شد. هرچند به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل انتشارش، حکم جالب دادگاه بود. حکمی که بخشی از آن شاکیان پرونده را به ارسال ۶۰۰۰ پیام کوتاه جهت اعاده حیثیت از این پزشک مجبور کرد و پیام‌های کوتاه روز گذشته به تلفن همراه مردم شهرستان ایلخچی فرستاده شد.

 

SMS

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، محمد اعتمادی، پزشک عمومی که شهریور ۹۳ به دلیل فوت یک بیمار در درمانگاه امیرالمومنین (ع) ایلخچی درگیر شکایت خانواده وی شد، حالا بعد از گذشت بیش از ۱۶ ماه بی‌گناهیش اثبات و ۳ نفر از اعضای شورای شهر ایلخچی به دلیل امضای طوماری علیه این پزشک، با ارسال پیام کوتاه به شهروندان از وی اعاده حیثیت کردند.

این پزشک در مورد شروع این اتفاق به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: ساعت ۴ بعدازظهر ۱۹ اردیبهشت ۹۳ ساعت ۴ یک بیمار به درمانگاه امیرالمومنین ایلخچی مراجعه کرد. سپس اقدامات اولیه برای وی انجام شد و بعد او را به بیمارستان شهید مدنی تبریز اعزام کردیم. تشخیص ما در بیمارستان شهید مدنی تایید شد و چیزی حدود ۱۳ الی ۱۵ روز همان جا بستری شد.

اعتمادی با اشاره به اینکه رئیس بیمارستان شهید مدنی تبریز، این بیمار را کاندیدای جراحی کرده بود، افزود: تعداد ۳ عدد از عروق کرونر وی دچار گرفتگی بود و البته شلی دریچه میترال هم داشت. حتی رئیس بیمارستان شهید مدنی نیز به عمل فوری بیمار اذعان نمود، اما سهل‌انگاری خانواده او باعث شد که بیمار ۳۱ شهریور ۹۳ در مغازه خود که یک مغازه سبزی‌فروشی است، دچار سکته قلبی شود.

این پزشک به تجویز نادرست خانواده بیمار هم اشاره کرد و گفت: به دلیل بیهوش شدن بیمار، خانواده وی ۲ عدد قرص زیرزبانی به او دادند. بعد از آن با وجود آنکه آمبولانس آمده بود، بیمار را تحویل نداده و او را در پتو پیچیدند و خودشان به درمانگاه امیرالمومنین (ع) منتقل کردند.

اعتمادی افزود: وقتی او را در آن وضعیت به درمانگاه آوردند، شهاب‌الدین شریفی، کارشناس نظارت بر درمان شبکه بهداشت اسکو نیز در درمانگاه حضور داشت و حتی در تمام مراحل احیا در کنار ما بود. به محض ورود آنها، به خانواده بیمار گفتم که وی فوت کرده است. ما کارهای احیای او را با این وجود انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۵ دقیقه به ماساژ قلبی بیمار پرداخته‌اند، اظهار کرد: به دلیل تهوع، همه دهان و معده‌اش پر از محتویات معده شده بود که با دستگاه ساکشن تلاش کردیم مسیر هوایی را خالی کنیم، اما متاسفانه بیمار به دلیل وضعیتی که داشت فوت کرد.

اعتمادی افزود: من حتی به آنها گفتم که اگر می‌خواهید می‌توانید شکایت کنید، اما گفتند که نیازی نیست و رفتند. ساعت ۱۱ شب روز بعد برای دریافت برگه فوت مراجعه کردند. برگه فوت را از من گرفتند و من هم از آنها رضایت گرفتم.

به عقیده اعتمادی یکی از همکارانش خانواده متوفی را تحریک به شکایت کرده است. وی افزود: آنها بعد از ۷ روز به شبکه بهداشت شکایت کردند و برگه را به آقای شریفی که در زمان احیای بیمار در محل حضور داشت، تحویل دادند. همزمان به دادگاه هم شکایت کردند که دادگاه به پزشکی قانونی نامه نوشت تا اجازه نبش قبر داده شود.

این پزشک در مورد رای پزشکی قانونی افزود: پزشکی قانونی رای خود را به دادگاه فرستاد، اما در همین زمان که حدود ۴۵ روز بعد از فوت بیمار بود، خانواده متوفی یک طومار علیه من تنظیم کردند و آن را به شورای شهر بردند که ۳ نفر از اعضای شورا این برگه را امضا کردند. یک نفر از آنها برگه روی نامه را امضا کرد که دیگران ببیند از طرف شورا هم تایید شده و امضا کنند و دیگری برگه‌های زیری را امضا کردند.

اعتمادی گفت: پرونده به پزشکی قانونی رفت، اما این طومار باعث ایجاد روانی سنگینی در شهر علیه من و خانواده‌ام شد. ما را تهدید می‌کردند و حتی همسر من که پرستار درمانگاه هم هست، دچار مشکلاتی شد.

این پزشک عمومی در خصوص انحلال شورای شهر ایلخچی نیز گفت: من اطلاعی در این خصوص ندارم، اما باید به این توجه کرد که این افراد به من تهمت دزدی زدند که دادگاه آن هم در تاریخ ۱۹ بهمن برگزار خواهد شد. یعنی گفتند که من از شورا یک نامه دزدیده‌ام. در دادگاه من چند سوال از اعضای شورا پرسیدم و گفتم آن نامه مورد ادعا آیا توسط من دزدیده شده و به چه طریق این کار انجام شده است. اینکه آیا آن نامه الان در بایگانی شورا موجود است که گفتند هست. پرسیدم آیا جزو اسناد محرمانه است که گفتند خیر. من می‌توانستم به عنوان یک شهروند ایلخچی آن نامه‌ای که در مورد من نوشته شده بود را از آنها بگیرم.

وی در پایان با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی هیچ حمایتی از وی نکرده و فقط دانشگاه علوم پزشکی تبریز که بازرسانش از درمانگاه دیدن کردند بر صحت و سلامت و بی‌گناهی وی اذعان داشتند، گفت: ماجرای این طومار در پایان باعث محکومیت آن اعضای شورا که نامه را امضا کرده بودند و ۳ نفر از خانواده متوفی شد. در تاریخ ۱۱ آبان ۹۴ دادگاه تجدید نظر شعبه ۱ استان تشکیل شد که آنجا هم بی‌گناهی من اثبات شد.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XEDuH

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک