اختصاصی / اعتباربخشی بیمارستان‌ها، راه توریست‌ها را هموار می‌کند

۱۳۹۴/۱۱/۰۴ در ۱۸:۱۰

توریسم درمانی، رشته‌ای از توریسم است کـه امکان ارائـه خدمات پزشکی را ضمن خدمات توریستی به خارجیان فراهم می‌کند. مهم‌ترین قطب‌های توریسم درمانی کشورهایی نظیر هندوستان، سنگاپور، تایلند و فلیپین هستند و ایـران نیـز از قابلیـت‌هایی برخوردار است که می‌تواند به جایگاه ممتازی در توریسم درمانی جهان دست یابد. در نتیجه به نظر می‌رسد که توریسم درمانی را می‌توان به عنوان جنبه‌ای از صادرات خدمات به حساب آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، طی سال‌های اخیر توجه به توریسم درمانی تکاپویی در بخش درمان به وجود آورده که بخشی از این تکاپو به نیازهای اولیه برای تامین امکانات لازم جهت جذب توریست باز می‌گردد. چرا که اگر قرار است یک توریست برای دریافت خدمات درمانی به کشور ما سفر کند، قدر مسلم باید از امکانات اولیه و چه بسا امکاناتی در سطح جهانی برخوردار باشد. تامین این امکانات ذهن را به سمت مفهوم اعتباربخشی سوق می‌دهد. موضوعی که بیمارستان‌های کشور حالا برای کسب آن باید به رقابت بپردازند.

رضا تویسرکان منش، مدیر مسئول  فصلنامه اعتباربخشی سلامت در خصوص توریسم درمانی به خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک» گفت: یکی از الزامات بحث اعتباربخشی، پدیده جدید توریسم درمانی است. موضوعی که حداقل در ۱۰ سال اخیر به صورت مشخص و واضح در کشور دیده می‌شود. این موضوع حداقل در برخی از کلانشهرهای کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی شاهد تأسیس هتل بیمارستان‌ها هستیم.

رئیس شرکت اعتباربخشی رازی با اشاره به اینکه گردشگری سلامت می‌تواند یک صنعت برای جذب منابع خارجی باشد، افزود: طبق تعریف گردشگری سلامت، فرد بیمار معمولاً به دلیل دریافت ارزان‌تر خدمات سلامت به کشور دیگری سفر می‌کند. کسی که قرار است در هند عمل کند، طبیعتاً باید بابت آنژیوگرافی یک دهم آمریکا هزینه کند و همین مسئله درباره کیفیت خدمات نگرانی ایجاد می‌کند. قدر مسلم این شخص نمی‌تواند همه بیمارستان‌های آن کشور را ارزیابی کند و ببیند کدام کیفیت دارد یا نه. بنابراین اعتباربخشی، زیرساخت گردشگری سلامت می‌شود؛ یعنی بیمارستان‌هایی می‌توانند وارد پروسه گردشگری سلامت شوند که دارای یک نشان اعتبارسنجی شده بین‌المللی باشند.

تویسرکان منش به اهمیت اعتباربخشی بین‌المللی اشاره کرد و افزود: در کشورهایی مثل هندوستان، گرچه سطح بهداشت و سلامت عمومی پایین است، اما بیمارستان‌هایی وجود دارند که با استانداردهای بین‌المللی کار می‌کنند. بنابراین یکی از زیرساخت‌های گردشگری سلامت، حتما اعتباربخشی بین‌المللی است. در غیر این صورت اگر چه در برخی از استان‌های نزدیک مرز، بیمارانی از عراق و افغانستان و از کشورهای عربی دیده می‌شوند، اما این مسئله به صورت موردی است.

وی به اهمیت زیرساخت‌ها برای تبدیل گردشگری سلامت به صنعت اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم این موضوع به صورت صنعت در آید و پول و ارز وارد کشور کند، زیرساخت‌های زیادی می‌خواهد که یکی از بدیهی‌ترین آنها، اعتباربخشی بین‌المللی است.

هرچند نباید برای رسیدن به این نقطه به اهمیت فعال بودن صنعت گردشگری نیز اشاره کرد. تویسرکان منش در این رابطه اظهار کرد: جاده‌ها و راه‌های دسترسی، وسایل ارتباطی مثل هواپیما و فرودگاه‌ها، هتل‌های موردنیاز، زبان انگلیسی، تسهیل در امور ویزا و آمد و رفت به کشور باید در کشور وجود داشته باشد.

مدیر مسئول فصلنامه اعتباربخشی سلامت در رابطه با نقش اعتباربخشی در این زمینه نیز گفت: در بحث سلامت باید ظرفیت خالی داشته باشیم؛ میانگین سرانه تخت برای ایرانیان پایین است و ما نسبت تخت به جمعیت‌مان کم است و همانطور که وزارتخانه هم اعلام کرده، کمبود تخت بستری در کشور به بیش از ۱۰۰۰ تخت می‌رسد. این یعنی وقتی می‌توانیم بیمار خارجی بپذیریم که ظرفیت خالی مناسب داشته باشیم.

تویسرکان منش افزود: مورد دیگر اینکه تخت‌های خالی باید کیفیت مناسب هم داشته باشند. در بحث سلامت از افراد صاحب نام و متخصص برخوردار هستیم. به هر حال باید اجازه بدهند که بخش خصوصی به طور ویژه به وضعیت بیمارستان‌ها و ارائه خدمات مهمان خارجی بپردازد. به نظر من در حال حاضر چنین ظرفیتی در بیمارستان‌های به خصوص دولتی وجود ندارد.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1hBGh

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک