بازخوانی «ایران پزشک» از پرونده‌های پزشکی شهریور تا بهمن ماه امسال

اختصاصی / با پزشکان مهربان‌تر باشیم

۱۳۹۴/۱۱/۱۰ در ۱۵:۰۱

هرروز که چشم باز کرده و اخبار حوزه پزشکی را دنبال می‌کنیم، منتظریم که از این باغ بر تازه‌ای برسد. در چند ماه اخیر، جامعه بهداشت و درمان کشور با شرایط بحرانی روبه‌رو بود. معلوم نیست آیا همیشه درمان در کشور ما با این سطح از بی‌سامانی و بی‌دقتی همراه بوده و ما به دلیل اینکه تلگرام نداشتیم از دنیای خبر جا مانده بودیم یا اینکه اتفاقات این چنینی به دلایلی که باید بررسی شود افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، طی ۶ ماه گذشته، اتفاقات مختلفی از مرگ به خاطر تزریق اشتباه دارو تا کشیدن بخیه و گروگان‌گیری بیماران را داشتیم. این موضوعات در کنار انتظارات مردم از بهداشت کشور، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده که به نفع هیچ‌کس نیست. مردم هر روز به بهداشت و درمان کشور بی‌مهرتر و بی‌اعتمادتر شده و پزشکان هم هر روز بی‌انگیزه‌تر می‌شوند. در نگاهی کوتاه از فاصله زمانی شهریورماه تاکنون می‌بینیم ماجراهایی اتفاق افتاده که هر کدام به تنهایی می‌تواند خوراک خبری یک سال را فراهم کند:

 

مرگ دختر دانشجو بر اثر تزریق داروی تقلبی

مرگ دختر دانشجو

 

شهریور ۹۴: اواسط این ماه خبر مرگ دختری جوان به خاطر تزریق داروی تقلبی قاچاق در یکی از بیمارستان‌های غرب تهران منتشر شد. در این حادثه بر اثر تزریق داروی جعلی ب کمپلکس، ایجاد تاول و تشنج و در نهایت قطع تنفس و فوت این بیمار اتفاق افتاد. این دختر، دانشجوی سال پنجم پزشکی بود و به دلیل سرماخوردگی به بیمارستان مراجعه کرد که با تزریق اشتباه دارو، جان باخت. در این حادثه تنها به اینکه چرا داروهای تاریخ مصرف گذشته قاچاق در این بیمارستان به کار رفته پرداخته شد و به همان سرعتی که انتظار می‌رفت ماجرا خاموش شد.

در همین رابطه عبدالرحمان رستمیان، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت پیگیری چگونگی ورود داروی تقلبی به بیمارستان، گفت: دستگاه قضایی باید هرچه سریع‌تر منبع ورود داروی تقلبی به بیمارستان را پیدا کرده تا برخورد قاطعی با متخلفان صورت گیرد.

 

مهر ماه به خیر گذشت

کیانا

مهر ۹۴: این ماه گزارش جنجالی از اتفاقات پزشکی نداشتیم. تنها پیگیری‌ها از پرونده باز کیانا که قربانی تزریق پنی‌سیلین شد ادامه داشت. کیانای ۶ ساله، سال گذشته به دلیل تزریق بدون تست پنی‌سیلین از کمر به پایین فلج شد و باقی عمرش را باید روی ویلچر باشد.

 

از بخیه‌های صدرا تا مرگ نوزاد به دنیا نیامده و ماجرای میدان فاطمی

آذر ۹۴: در این ماه وسعت اشتباهات پزشکی زیاد بود و انگار قراری نانوشته وجود داشت که بیشتر حوادث و اتفاقات پزشکی در آخرین فصل پاییز اتفاق بیافتد.

 

صدرا

 

بمب رسانه‌ای آذر ماه، ماجرای جمعه شب ششم آذر بود که در بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی‌شهر منفجرشد؛ بخیه‌های یک کودک ۴ ساله را زدند و بعد به خاطر بی‌پولی کشیدند. حقیقت این ماجرا به دلیل خودداری عوامل دخیل در پرونده از هرگونه مصاحبه و روایات متفاوتی که بیان شد، مشخص نشد، اما در پایان پزشک و پرستار و عوامل پرونده صدرا زاهدی محکوم شدند و برایشان حکم موقت صادر شد. وزیر و وکیل و نماینده و هر آن کس که فکرش را بکنید، پایش به این پرونده باز شد و دمل چرکی نارضایتی مردم از بی‌دقتی پزشکان سرباز کرد.

اما ۱۵ آذر ماه اتفاق دیگری جامعه را در شوک فرو برد؛ طبق اخبار واصله بر اثر بی‌کفایتی و اشتباه کادر پزشکی بیمارستان امام جعفر صادق (ع) الیگودرز، نوزادی در حین زایمان بر اثر تزریق اشتباه آمپول، قبل از تولد به کام مرگ رفت. افسانه سعدی جلیلوند، مادر باردار جهت معاینه پزشک زایمان از روستای چشمه‌پر شهرستان الیگودرز به بیمارستان امام جعفر صادق (ع) این شهر مراجعه می‌کند که پزشک بخش زایمان، تزریق آمپول را برای زایمان زودرس تجویز و محل را ترک می‌کند. پس از تزریق ۲ آمپول جهت بارداری زودرس، حال بیمار متشنج شده و به اتاق عمل هدایت می‌شود که متاسفانه نوزاد او در نبود پزشک متخصص می‌میرد و مادر به کما می‌رود. این حادثه به تشخیص کارشناسان، سهل‌انگاری پزشکی تشخیص داده شد.

البته دکتر آستراکی معاون درمان لرستان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در این رابطه گفت: سیر زایمان بسیار مطلوب بود و برای کنترل فشار خون، داروهای کنترل فشار خون به وی تزریق شد. القای زایمان تا صبح فردا ادامه یافت، ولی متأسفانه جنین دچار افت ضربان قلب شد که بیمار را به اتاق عمل منتقل و سزارین انجام شد. متأسفانه جنین با علائم حیاتی بسیار پایین به دنیا آمد و با وجود عملیات احیایی که برای او انجام شد، فوت کرد، ولی مادر در سلامت کامل به سر می‌برد و هیچگونه تشنج و کما نداشته است.

 

بیمارستان سجاد

 

خاتمه اتفاقات آذر ماه، مرگ یک زن روبه‌روی بیمارستان سجاد تهران بود؛ به گفته منابع خبری در آخرین روز آذر ماه، تصادفی در میدان فاطمی تهران اتفاق افتاد. آنچه در این تصادف برای منابع خبری جالب بود، ۲۰ دقیقه جان دادن مصدوم روبه‌روی بیمارستان سجاد بود. البته حقیقت ماجرا بعدتر مشخص شد و این بار مرکز درمانی سربلند از ماجرای کمک نکردن به مصدوم بیرون آمد.

 

جراحی پولیپ بینی، پسر جوان را به کما برد

دی ۹۴: بی‌دقتی درمانگران یا اقدامات عجیب و غریب‌شان باز هم تیتر اخبار رسانه‌ها شد. نیمه دی ماه، پسر جوانی برای جراحی پولیپ بینی به کلینیکی در تهران مراجعه کرد. پسر ۳۳ ساله به دلیل ورود ابزار جراحی به مغزش به کما رفت. بی‌تجربگی و کهن‌سالی پزشک با جان جوان بازی کرد. هنوز پرونده این جوان باز است.

در ادامه دی ماه، پرونده کیانا دوباره مطرح شد؛ تزریق آمپول پنی‌سلین برای کیانا دارابی (کودک ۶ ساله) همانا و فلج شدنش همان. آمپولی که تزریقش باعث آسیب رسیدن شدید به ۴ مهره کمر او شد و سهم کیانا تا پایان عمر، نشستن بر روی ویلچر گشت.

این اتفاق مربوط به بهمن ماه ۹۳ بود و به علت شکایت بیمار، پرونده در نظام پزشکی مورد بررسی قرار گرفت و تا هیئت عالی نیز ارجاع گردید، لیکن تبرئه شده و علت را حساسیت به دارو و یک بیماری زمینه‌ای مادرزادی بیان کردند.

مصطفی کریمی، معاون فنی و قائم مقام مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در آن زمان، به خبرگزاری مهر گفت: در بررسی عوارض ناشی از تزریق ویالِ پنی‌سیلین باید توجه داشت افرادی که به این دارو حساسیت دارند، نباید آن را تزریق کنند.

همین! و این کودک باید تاوان کوتاهی تزریقاتی را بدهد که زحمت تست دارو را نکشیده بود.

آخرین دستاورد سیستم درمانی کشور در دی ماه، گروگانگیری یک نوزاد بود؛ مادر این کودک که از تبعه‌های افغان است با مراجعه به دادسرای یافت‌آباد از گروگان گرفته شدن نوزادش در بیمارستانی در جنوب تهران به خاطر پرداخت نکردن هزینه زایمان خبر داد و از مسئولان بیمارستان شکایت کرد. این زن که همسرش به شیشه اعتیاد دارد به دلیل فقر و ناتوانی در پرداخت هزینه زایمان با واکنش عجیب بیمارستان روبه‌رو شد. با شکایت زن جوان و با بررسی ادعایش، قاضی پرونده دستور ویژه‌ای برای ترخیص نوزاد ۲۷ روزه از بیمارستان صادر و مسئولان بیمارستان را به اتهام نگهداری غیرقانونی کودک به دادسرا احضار کرد.

 

گروگانگیری جسد در مشهد

بهمن ۹۴: بیمارستان‌ها که گویا تجربه موفقی در گروگانگیری نوزاد مشاهده کردند، این بار در مشهد جنازه‌ای را گروگان گرفتند تا خانواده متوفی، هزینه درمان را پرداخت کند. بدهی ۱۸ میلیونی این خانواده به دلیل خودداری بیمارستان از ترخیص بیمار به ۴۰ میلیون رسید و در این مدت بیمار که می‌توانست آخرین لحظات زندگی‌اش را کنار خانواده باشد، در غربت بیمارستان جان داد و حتی جنازه‌اش یک هفته گرو گرفته شد تا اینکه با وساطت وزیر بهداشت و نماینده مجلس جنازه به خانواده‌اش رسید.

 

سرانجام

تمامی این ماجراهای وحشتناک چه قصور و چه تقصیر، تنها تعداد معدودی از حوادثی است که روزانه در بخش درمان اتفاق می‌افتد و تنها بخشی از شکایات مردمی است که رسانه‌ای شده، اما در کنار تمام این‌ها، روزانه هزاران هزار مراجعه به بیمارستان‌های دولتی و خصوصی اتفاق می‌افتد و کادر درمانی بارها افرادی را از مرگ حتمی نجات می‌دهند. بی‌انصافی است اگر جامعه درمان و بهداشت کشور را تنها با چند حادثه رسانه‌ای شده قضاوت کنیم. وزارت بهداشت نیز در این میان هر چند سعی در آرام کردن جامعه داشته و دارد، اما اقدامات شتاب‌زده و برخوردهای عجولانه تنها باعث بدبین شدن پزشکان و کادر درمان به وزارت بهداشت شده و این حس را در آنها ایجاد می‌کند که وزیر تنها برای مردم است و حامی آنها نیست.

با این حال آرزو می‌کنیم در روزهای باقی‌مانده از سال ۹۴،‌ شاهد تیترهای وحشتناک جدیدی از حوزه بهداشت و درمان کشور نباشیم.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yyY9G

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک