مدیرعامل سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با ایران پزشک:

ادعای خارج کردن خون کثیف به واسطه فصد و حجامت، شارلاتان‌بازی است

۱۳۹۵/۰۹/۱۸ در ۱۶:۱۲

پور فتح اله

مدیرعامل سازمان انتقال خون بحث خارج کردن خون کثیف از بدن به واسطه حجامت را شارلاتانیسم و عوام‌فریبی دانست و گفت: وقتی خون را تحت استرس و فشار قرار بدهیم، دچار ترکیدگی گلبول قرمز می‌شود که حاصل آن در مجاورت اکسیژن هوا، تغییر رنگ خون است، پس ربطی به خون تمیز و کثیف ندارد.

علی اکبر پورفتح‌اله در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره تاثیر حجامت بر سلامت گفت: حجامت را به طب سنتی بر می‌گردانند و می‌گویند که در عصر رسول‌الله پدیده‌ای با عنوان حجامت بوده و حالا هم می‌تواند انجام شود.

 

همه چیز حجامت عوص شده به جز جایگاهش

وی با بیان این مطلب که امروزه همه چیز حجامت را تغییر داده‌ایم، افزود: در آن زمان حجامت با شاخ گاو صورت می‌گرفت و از کسی به دیگری زده می‌شد. در واقع یک نوع ایمنی‌سازی بود و آلودگی را از کسی به دیگری منتقل می‌کردند؛ اگر فرد قدرت و توان داشت، تب می‌کرد و واکنش نشان می‌داد و زنده می‌ماند و در غیر این‌صورت فوت می‌کرد. نوع حجامت حالا عوض شده و از تیغ یک بار مصرف استریل استفاده می‌شود. در بادکش و مکش هم از کاپ‌های چینی استفاده می‌شود. یعنی همه چیز حجامت به جز جایگاه آن تغییر کرده است.

 

 

اهدای خون باید داوطلبانه باشد، نه برای پاداش سلامت

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به این‌که از نظر علمی هیچ تفاوتی بین حجامت و اهدای خون وجود ندارد، گفت: سازمان انتقال خون هیچ تمایلی ندارد افرادی که زیاد اهل حجامت هستند به جمع اهداکنندگان خون بپیوندند؛ زیرا می‌خواهیم اهداکنندگان خون، داوطلب و بدون چشم‌داشت باشند. حتی برای پاداش سلامتی هم به اهدای خون مراجعه نکنند، بلکه اهدای خون را یک عمل انسان‌دوستانه و ایثارگرانه بدانند.

وی ادامه داد: همین‌طور که پرداخت پول برای اهدای خون کار ممنوعی است، پاداش سلامت هم صحیح نیست. وقتی کسی برای سلامت خون مراجعه می‌کند و از او سوال می‌کنند که آیا به منطقه مالاریاخیز رفته یا مداخله دندان‌پزشکی داشته، پاسخ صحیحی نمی‌دهد. در نتیجه تمایلی برای این موضوع وجود ندارد که افرادی که اهل حجامت و فصد هستند به اهدای خون مراجعه کنند.

پورفتح‌اله با اشاره به این موضوع که سازمان بهداشت جهانی هم می‌گوید اهدای خون باید داوطلبانه و بدون چشم‌داشت باشد، افزود: به دنبال این هستیم که پاداش سلامت را از برنامه اهدای خون حذف کنیم. با این وجود اعلام می‌کنیم که بین حجامت و فصد خون هیچ تفاوتی وجود ندارد.

 

خون کثیف وجود ندارد

مدیرعامل سازمان انتقال خون درباره مشکلاتی که به واسطه حجامت برای افراد به وجود می‌آید به خبرنگار ایران پزشک گفت: در اهدای خون، کار در فضای بسته انجام می‌شود و امکان مدیریت آن وجود دارد؛ در حالی‌که در حجامت، خون را در طبیعت رها می‌کنند. امروزه ویروس‌های زیاد جدیدی به وجود می‌آیند و این تئوری وجود دارد که می‌گوید ویروس انسانی را می‌توان در ساختار انسانی پیدا کرد. ویروس‌ها بخشی از وجود انسان هستند که از طریقی در طبیعت رها شده‌اند.

وی در رابطه با این ادعا که می‌گویند به واسطه حجامت، خون کثیف از بدن فرد خارج می‌شود، گفت: بحث خون کثیف، عوام‌فریبی است؛ وقتی خون را تحت استرس و فشار قرار بدهیم، دچار ترکیدگی گلبول قرمز می‌شود که حاصل آن در مجاورت اکسیژن هوا، تغییر رنگ خون است. این پدیده بسیار عادی است.

پورفتح‌اله ادامه داد: خون ناشی از فصد خون را هم اگر تحت استرس و فشار و بادکش قرار بدهیم، گلبول‌های خونی می‌ترکد و اگر در مجاورت اکسیژن هوا قرار بگیرد، سیاه می‌شود. این کار شارلاتانیسم است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به این‌که سیستم گردش خون، یک سیستم سیال است در پایان به خبرنگار ایران پزشک گفت: مگر ممکن است در قسمتی از بدن، یک لحظه مایعات ساکن شوند. این اتفاق غیر ممکن است. مفهومی به نام خون کثیف و غیره وجود ندارد و این حرف‌ها عوام‌فریبی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NjGPq

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک