معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت:

ارتقا و اصلاح سیستم با الگوگیری و بومی‌سازی محقق می‌شود

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ در ۱۵:۰۵

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان این‌که تجربه‌های خوبی در زمینه الگوگیری در بدنه دولت وجود دارد، گفت: رویکرد الگوگیری، بومی‌سازی و استفاده از تجارب موجود می‌تواند به بهبود و ارتقای آموزش کارکنان کمک زیادی کند؛ بنابراین باید یک بررسی از فعالیت‌های انجام شده در همه مولفه‌هایی که در بحث آموزش و توانمندسازی کارکنان صورت گرفته داشته باشیم و بتوانیم براساس آن الگوبرداری کنیم و سیستم را ارتقا بدهیم.

به گزارش ایران پزشک، سید علی صدرالسادات در چهارمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص شبکه‌سازی تجربیات در حوزه آموزش گفت: هم در دولت و هم در بخش خصوصی در سازمان‌های مختلف و شرکت‌ها تجربیات فراوانی داریم و فعالیت‌های بسیاری طی این سال‌ها صورت گرفته است، مسلم است که می‌توانیم از تجربیات‌مان استفاده بهینه کنیم.

صدرالسادات در ادامه با رویکرد الگوگیری و شبکه‌سازی برای تدوین نقشه راه ارتقای نظام آموزش و توسعه مدیران و کارکنان اضافه کرد: برای ارتقا و اصلاح سیستم، دو رویکرد پیش رو داریم؛ یکی رویکرد تدوین و طراحی از صفر و دیگری رویکرد الگوگیری، بومی‌سازی و استفاده از تجارب موجود.

وی با بیان این‌که تجربه‌های خوبی در زمینه الگوگیری در بدنه دولت وجود دارد، افزود: رویکرد الگوگیری، بومی‌سازی و استفاده از تجارب موجود می‌تواند به بهبود و ارتقای آموزش کارکنان کمک زیادی کند؛ بنابراین باید یک بررسی از فعالیت‌های انجام شده در همه مولفه‌هایی که در بحث آموزش و توانمندسازی کارکنان صورت گرفته داشته باشیم و بتوانیم براساس آن الگوبرداری کنیم و سیستم را ارتقا بدهیم.

 

صدرالسادات

 

فرآیندهایی مورد نیاز ارتقای سیستم آموزش

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به این‌که پاسخ به چند سوال اولیه برای ارتقای سیستم مورد نیاز است، اظهار کرد: باید بدانیم سطح بلوغ کارکردهای متفاوت نظام آموزش و توسعه کارکنان در مولفه‌های مختلف چه چیزی است؛ این‌که در چه مولفه‌هایی نظام آموزش و توسعه مدیران و کارکنان نیازمند کار بیشتر و سیاست‌گذاری منسجم‌تر است؛ این‌که چه مولفه‌هایی اولویت اول و چه مولفه‌هایی در اولویت‌های بعدی باشند؛ این‌که در چه مولفه‌هایی مدل‌های موجود مناسب و در چه بخش‌هایی نیازمند توسعه مدل‌های جدید هستیم. همچنین باید بدانیم چه مولفه‌هایی به دنبال چه اهدافی هستند. این‌ها سوالاتی است که برای ارتقای سیستم آموزش مورد نیاز است.

صدرالسادات در ادامه با بیان فرآیندهای مورد نیاز برای پاسخگویی به این سوالات گفت: تدوین مدل ارزیابی، ارزیابی، سیاست‌گذاری و تدوین نقشه راه، چهار فرآیندی است که برای پاسخگویی به این سوالات مطرح است.

وی در ادامه به نحوه استفاده از این چهار فرآیند برای پاسخگویی به سوالات مطرح شده برای دستیابی به ارتقای سیستم آموزش پرداخت و افزود: با ارزیابی که از این طریق صورت می‌گیرد و سیاست‌گذاری که انجام می‌شود می‌توانیم واحدهایی که توانایی عرضه این دانش را در حوزه آموزش و توانمندسازی سازمان دارند و آن‌هایی که تقاضای این دانش را دارند و واحدهایی که فی‌مابین این عرضه و تقاضا هستند را شناسایی کنیم و آن‌ها را با هم شبکه کنیم. زیرا در حوزه آموزش تجربیات خوبی در سطح کشور وجود دارد و این شبکه‌سازی یک نیاز جدی امروز است و با انجام این کار می‌توانیم یک نقشه راه داشته باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GNCcU

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک