در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد:

از حقوق مسئولین فنی تا آنتی‌بیوتیک و هورمون محصولات دامی

۱۳۹۵/۰۷/۱۴ در ۲۳:۱۹

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوع جایگاه دامپزشکان در تامین سلامت غذا اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، مهدی خلج، رییس سازمان دامپزشکی کشور در این برنامه گفت: باید بپذیریم که سازمان دامپزشکی کشور طیف گسترده‌ای از وظایف را دارد و یکی از ابعاد این است که باید بر ۱۴ میلیون تن فراورده خام دامی نظارت داشته باشد. زیرا فراورده خام دامی سالم به عنوان اصل غذای سالم می‌تواند رکن سلامتی غذای انسان باشد. زمانی می‌توانیم به فراورده خام دامی سالم دست پیدا کنیم که بر همه مراحل نظارت داشته باشیم و قطعا دولت برای این‌که بر همه این عرصه‌ها نظارت داشته باشد،‌ اعتبار کافی ندارد؛ در نتیجه از توان بخش غیردولتی دامپزشکی هم استفاده می‌کند.

خلج درباره شیوه پرداخت حقوق مسئولین فنی و بهداشتی توسط کارفرماها گفت: دیدگاه کارفرماها این بود که آمادگی دارند حقوق مسئولین فنی و بهداشتی را پرداخت کنند، اما اعتقاد دارند اگر قرار است این پول مستقیم پرداخت نشود باید از یک صندوق واسط عبور کند و این صندوق واسط با توجه به قوانین جاری، عوارضی خواهد داشت.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که اگر آگاهی کارفرما بالاتر برود و به این نتیجه برسند که اگر مسئول فنی بهداشتی به درستی کار کند، هم مسئول تضمین سرمایه‌گذاری خواهد بود و هم تضمین کیفیت محصول نهایی. در نتیجه ما هر چه به جلوتر می‌رویم باید این تعامل دوگانه را افزایش دهیم.

وی افزود: در استرالیا یک بازرس دولتی مسلط در کشتارگاه وجود دارد و گاهی می‌بینیم که یک کشتارگاه نیاز به ده دامپزشک دارند، این افراد استخدام کارفرما می‌شوند، اما بازرس بهداشتی با اقتدار نظارت می‌کند.

خلج ادامه داد: این‌که در اماکن حساس ما باید یک دامپزشک رسمی دولتی داشته باشیم اجتناب ناپذیر است. ما به دنبال قانونی هستیم که بر اساس آن مسئولیت تضمین سلامت محصول به تولیدکننده سپرده شود و اگر اهراز نشد، جرایمی برای او در نظر گرفته شود. نیروهای بازرس سازمان دامپزشکی در آینده برای نظارت عالیه در اماکن حضور خواهند داشت و تولیدکننده باید برای سلامت محصول خود پاسخگو باشد و پیش‌نویس این طرح در حال تهیه است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره استفاده از واکسن‌های خارجی برای دام و طیور نیز گفت: به هیچ عنوان اجازه نداریم اگر واکسن تولید داخل وجود دارد، واکسن خارجی وارد کنیم؛ فقط در مواردی که با کمبود یا توقف تولید واکسن مواجه شویم، واکسن وارد می‌شود. این موضوع که واکسن وارد شده همراه خود بیماری وارد می‌کند اصلا مطرح نیست و این واکسن‌ها از کشورها و شرکت‌های صاحب‌نام وارد می‌شوند و در داخل کشور آزمایش و استفاده می‌شوند.

 

%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%d8%a8%db%8c

 

پیام محبی، رییس جامعه دامپزشکان کشور نیز در این برنامه با اشاره به این‌که اجرای ماده ۱۹ آیین‌نامه ابلاغی سال ۸۸ نیاز به همت مالی دارد، گفت: البته این آیین‌نامه از ابتدا قدری ضعیف نوشته شده و حمایت‌های لازم هم از آن نشده است. نقشی که دامپزشکان و مسئولین فنی در کیفیت و سلامت مواد غذایی دارند را با حمایت کمی که از آن‌ها می‌کنیم، نادیده می‌گیریم. وقتی امنیت شغلی این افراد بالا برود، می‌توانند با اعتماد به نفس بیشتری به کار خود بپردازند.

محبی ادامه داد: این قانون از ابتدا ایرادی نداشت، اما نیاز بود که ناظران ثانویه از طرف ارگان‌های دولتی وارد می‌شدند. یعنی باید جوری قانون را می‌نوشتیم که مسئولین فنی تبدیل به ضابط قضایی در کشتارگاه می‌شدند.

رییس جامعه دامپزشکان کشور افزود: برای تولیدکننده ارزش برند بیشتر از ارزشی است که برای ناظر دامپزشکی قائل می‌شود.

وی اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای که در حال حاضر داریم ضمانت اجرایی ندارد و نیاز به حمایت بیشتری دارد. حمایت بیشتر با بزرگ کردن سیستم دولتی اتفاق نمی‌افتد. اندازه‌ای که باید برای دامپزشکی در بهداشت کشور قائل باشیم را هنوز نشناخته‌ایم. این در حالی است که زیرساخت بهداشت کشور را دامپزشکی تعریف می‌کند.

محبی درباره استفاده از هورمون در مرغ‌ها گفت: مرغ‌ها هورمون ندارند، چون اصلا از لحاظ اقتصادی منطقی نیست. از طرفی باید به کیفیت محصولات تحت نظارت سازمان دامپزشکی اعتماد کنیم.

رییس جامعه دامپزشکان کشور درباره مرغ سبز نیز اظهار کرد: طبق دستور سازمان دامپزشکی، مرغ سبز به این معنی است که در دوره پرورش آن از آنتی‌بیوتیک استفاده نشده است، اما این به معنای داشتن مرغ ارگانیک نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/E924n

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک