اساسی‌ترین ابعاد شخصیتی کدامند؟

۱۳۹۷/۰۳/۱۷ در ۰۷:۳۰

بهداشت روان

روان‌شناسان اعتقاد دارند که شخصیت افراد دارای ۵ بعد اساسی است. این ۵ عامل بزرگ، دسته گسترده‌ای از ویژگی‌های افراد را شامل می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، تحقیقات نشان داده که ۵ ویژگی اصلی روان‌‌شناسی به طور قابل ملاحظه‌ای جهان شمول هستند. یعنی در تمام انسان‌ها و فرهنگ‌ها می‌توان این ۵ ویژگی را دید.

رفتار حاصل تعامل بین متغیرهای زیربنایی شخصیتی و موقعیتی است. گاهی وقت‌ها فرد بر اساس وضعیتی که در آن حضور دارد، واکنش نشان می‌دهد. این ابعاد نشان دهنده حوزه گسترده‌ای از شخصیت انسان‌هاست.

تحقیقات نشان داده که این گروه‌بندی در بسیاری از مردم با هم رخ می‌دهد. به عنوان مثال افراد اجتماعی تمایل به پرحرفی دارند و با این حال این صفت‌ها همیشه با هم رخ نمی‌دهند. شخصیت افراد پیچیده و متنوع است و هر فرد امکان دارد رفتارهایی را که نماینده هر یک از این ابعاد است نشان دهد.

 

برون‌گرایی

یکی از این ویژگی‌ها برون‌گرایی است که به معنای تحریک‌پذیری، اجتماعی بودن، پرحرفی، ابراز وجود و مقادیر بالایی از ابراز احساسات است. افراد برون‌گرا، آدم‌های خوش‌مشرب و با معاشرت بالا هستند و در موقعیت‌های اجتماعی به وجد می‌آیند و در دورهمی‌های اجتماعی، انرژی می‌گیرند.

افرادی که برون‌گرایی کمتری دارند یا درون‌گرا هستند، افرادی تودار و کم حرف هستند و در موقعیت‌های اجتماعی باعث کاهش و تحلیل انرژی آن‌ها می‌شود.

 

توافق

یکی دیگر از این ۵ ویژگی، توافق است. این بعد شخصیتی شامل ویژگی‌هایی مانند اعتماد، نوع‌دوستی، مهربانی، محبت و سایر رفتارهای مورد پسند جامعه است.

افرادی که از نظر ویژگی دارای توافق بالا هستند، تمایل به همکاری بیشتری دارند. در حالی‌که افرادی که این ویژگی را ندارند یا در وجودشان کم است، افرادی رقابت طلب و حتی دغل‌باز هستند.

 

وظیفه‌شناسی

یک ویژگی دیگر، وظیفه‌شناسی است. ویژگی‌های استاندارد وظیفه‌شناسی شامل اهل تفکر بودن، عملکرد مناسب در کنترل تکانه‌ها و رفتارهای هدف‌مند است. همچنین بالا بودن وظیفه‌شناسی، تمایل به سازماندهی و آگاهی از جزییات را بالا می‌برد.

 

روان‌رنجوری

این صفت با غم و اندوه، دم دمی بودن و بی‌ثباتی عاطفی همراه است.

افرادی که این صفت را دارند، نوسانات خلقی، اضطراب، دم دمی بودن، تحریک پذیری و غم و اندوه را تجربه می‌کنند. برعکس انسان‌هایی که این ویژگی را کمتر دارند، آدم‌های با ثباتی هستند و از نظر هیجانی تحمل بالایی دارند.

 

تجربه‌پذیری

این صفت از ویژگی‌هایی مانند تخیل و بینش سود می‌برد و کسانی که این ویژگی را دارند، علاقه‌های گسترده‌ای دارند.

افراد تجربه‌پذیر، ماجراجو و خلاق هستند و افرادی که این صفت را کمتر دارند، اغلب بسیار سنتی هستند و در تفکر انتزاعی دچار مشکل می‌شوند.

هر کدام از این ویژگی‌ها در یک طیف قرار دارند و هر سر طیف نشان دهنده حالت افراطی آن ویژگی است. به طور مثال برون‌گرایی یک طیف است که یک سمت آن برون‌گرایی بسیار بالا و یک طرف آن درون‌گرایی بسیار پایین است. در جهان واقعی تمام افراد همیشه در جایی بین این دو قطب افراطی قرار می‌گیرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mJrck

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک