استاندارد بودن کوله پشتی کودکان‌تان را جدی بگیرید

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ در ۲۱:۱۰

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام حرکات اصلاحی و کششی برای دانش‌آموزان را مفید دانست و گفت: حمل کوله پشتی در کودکان، در یک سمت و به مدت طولانی منجر به انحراف و کج شدن ستون فقرات می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: چون ستون فقرات در دوره کودکی نرم و در حال رشد است، حمل کوله پشتی در کودکان، در یک سمت و به مدت طولانی منجر به انحراف و کج شدن ستون فقرات می‌شود؛ بنابراین کوله پشتی باید از نظر وزن، سنگین نباشد و اگر کوله پشتی دو بند  است، بندها باید پهنای مناسب داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر سطح کوله پشتی از انتهای لگن خیلی پایین‌تر باشد، قوس ناحیه شکمی زیاد می‌شود و منجر به لوردوز می‌شود؛ بنابراین نامناسب بودن کوله پشتی باعث قوز ناحیه پشتی و شکمی می‌شود. یعنی هر دو قوس را تشدید می‌کند.

پناهی در ادامه تصریح کرد: به کودکان باید گفته شود کیف را نزدیک بدن خود قرار دهند؛ زیرا در این صورت فشار به ستون فقرات کمتر وارد می‌شود.

وی افزود: مسئولان مدارس بهتر است به کودکان تذکر دهند که از حمل وسایل اضافی در کیف خودداری کنند و کیف سنگین با خود حمل نکنند.

پناهی تصریح کرد: حرکات کششی و حرکات اصلاحی و استفاده از بارفیکس که ایجاد کشش می‌کند برای این کودکان می‌تواند مفید باشد؛ زیرا باعث کشیده شدن ستون فقرات می‌شود.

وی توصیه کرد: افراد از خرید خودسرانه وسایلی که به این منظور در برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، خودداری کنند.

پناهی ادامه داد: همچنین خانواده‌ها توجه بیشتری به کودکان خود داشته باشند و هر نوع اختلال و چرخش ستون فقرات و بالا پایین بودن شانه‌ها را جدی تلقی کرده و آن را پیگیری کنند. همچنین به حمل بار سنگین طی سال تحصیلی توسط دانش آموز توجه کرده و مراقب تحرک نداشتن کودک باشند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پایان اظهار کرد: والدین باید به شیوه مطالعه فرزندشان و همچنین نشستن‌های طولانی مدت در وضعیت نامناسب برای انجام بازی‌های رایانه‌ای و غیره نیز توجه کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/KxdAn

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک