استرس را با برنامه روزانه زنجیر کنید

۱۳۹۶/۱۲/۱۰ در ۱۳:۰۴

روان

استرس پاسخ غیر اختصاصی بدن به هر موقعیتی است که نیاز به سازگاری داشته باشد؛ خواه این موقعیت خوشایند باشد و خواه ناخوشایند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، استرس طبیعی یا استرس خوب، ناشی از مطالباتی برای یک فعالیت لذت‌بخش است. این گونه استرس از افزایش آدرنالین بهره می‌برد تا انرژی لازم را برای حداکثر بهره‌وری فراهم کند.

استرس غیرطبیعی یا استرس بد، احساس مزمن ناشی از خستگی و فشار است که در پشت وظایف افراد قرار دارد.

 

چرا دچار استرس می‌شویم؟

تغییراتی که در زندگی ایجاد می‌شوند اثرات نگران کننده‌ای دارند. احساس به چالش کشیده شدن و تهدید توسط یک نیروی خارجی یا تجربه از دست دادن کنترل شخصی از این موارد است.

 

علائم استرس

نشانه‌های فیزیکی استرس شامل سردرد، خستگی، مشکلات گوارشی، عدم توانایی در تمرکز، مشکلات جنسی، اختلالات خواب، فشار خون بالا، عرق کردن کف دست، اضطراب و مشکلات قلبی هستند.

نشانه‌های رفتاری استرس نیز شامل تحریک پذیری، پرخوری یا کم خوری، رفتار خشن با دیگران، افزایش مصرف سیگار، استفاده از الکل یا مواد مخدر، منزوی شدن از جامعه و انجام کارهای اجباری جهت دور کردن فکر خود از استرس است.

از نشانه‌های ذهنی استرس نیز می‌توان به مواردی همانند گوش به زنگی و منتظر یک اتفاق یا خبر بد بودن، ترس از دست دادن کنترل فکر و رفتار، منفی گرایی، برداشت و تعبیرهای غلط از یک حادثه یا اتفاق و بزرگ نمایی حوادث و اتفاقات اشاره کرد.

 

چگونه با استرس مقابله کنیم؟

برای مقابله با استرس ابتدا باید یاد گرفت که چگونه زمان را مدیریت کرد. برنامه روزانه‌ای که شامل زمانی برای کار، خانواده، غذا، ورزش و اوقات تفریحی باشد باید تنظیم شود و به آن عمل کرد.

همچنین باید اولویت بندی انجام شود و از فرصت‌ها بهترین استفاده را کرد. مهم‌ترین موارد را باید یادداشت و روی موارد مهم در لیست تمرکز کرد. نوشتن ایده‌ها به سازماندهی افکار و تقویت هدف‌های مهم کمک می‌کند.

«نه» گفتن را برای بعضی از خواسته‌ها که در زمان شخصی است باید یاد گرفت و از مصالح شخصی حفاظت کرد. افراد نباید به خود اجازه بدهند که به دلیل پاسخ‌گویی به هر درخواست یا فرصتی که بر سر راه‌شان قرار می‌گیرد، تحت استرس مداوم و بیش از حد قرار بگیرند.

برای رهایی از استرس در برنامه روزانه باید اقدامات سالمی مانند ورزش، مدیتیشن، موسیقی، ماساژهای آرامش بخش، حمام آب گرم، تنفس عمیق، معاشرت‌های اجتماعی و استفاده از تعطیلات و مرخصی‌ها را وارد کرد.

همچنین افراد باید در صورت لزوم از کمک‌های متخصصین حوزه سلامت روان نیز استفاده کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1mktG

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک