استرس و افسردگی، دو بیماری مهم زندگی ماشینی

۱۳۹۷/۰۱/۰۲ در ۰۸:۵۵

افسردگی

استرس و افسردگی دو معضل رایج در زندگی ماشینی و صنعتی جهان امروز به شمار می‌رود. درصد قابل توجهی از مردم به نوعی دچار استرس یا افسردگی هستند. به عبارتی می‌توان از این دو به عنوان بیماری‌های قرن ۲۱ نام برد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، عوامل بسیاری از جمله آلودگی‌های صوتی، بی‌کاری، مشکلات زناشویی، آلودگی هوا، ترافیک سنگین، مشکلات شغلی و وراثتی در ایجاد استرس و افسردگی تاثیر دارند. استرس و افسردگی باعث ایجاد بیماری‌های خطرناک جسمی و بیماری‌های مختلف روانی می‌شوند. استرس و افسردگی با هم رابطه مستقیم دارند.

 

استرس و عوارض آن

استرس یا فشار عصبی عبارت است از حالت اضطراب و فشار درونی که انسان برای مواجه شدن با خطر یا مشکلات جدی همراه با ترشح هرمون‌هایی خود را برای مقابله با آن آماده می‌کند که البته تا این حد خوب و برای روند زندگی لازم است، ولی هر گاه در فردی فشار عصبی توسعه پیدا کرد و این حالت در طول روز و بدون علت منطقی مشاهده شد می‌گوییم فرد دچار استرس بیش از حد است.

استرس باعث ایجاد تغییرات هورمونی به خصوص آدرنالین و سایر هورمون‌ها شده و بیماری‌های خطرناکی چون سکته‌های مغزی، قلبی، فشار خون، پوکی استخوان، زخم معده و بیماری‌های روحی – رفتاری بسیاری را ایجاد می‌کند و روی بهداشت روانی انسان اثر بسیار مخربی دارد. جالب است بدانید استرس باعث ایجاد تغییراتی در پوست، چهره و مو می‌شود. استرس می‌تواند روی پوست تولید اشکالاتی از قبیل چربی بیش از حد، خشک شدن، خارش و اگزما کند. استرس همین‌طور می‌تواند چهره انسان را نسبت به سن پیرتر کند. تاثیرات منفی استرس بر فعالیت‌های مغزی بسیار آشکار است. تحقیقات دهه اخیر نشان داده که ادامه استرس و تولید زیاده از حد کورتیزول می‌تواند تاثیر منفی روی قسمت هیپوکامپ بگذارد که در ایجاد حافظه افراد نقش دارد. دانشمندان می‌گویند هیپوکامپ نه تنها در ثبت وقایع بلکه در حفظ جزییات آن‌ها نیز نقش اساسی دارد.

 

استرس مزمن

مطالعات نشان داده که استرس مزمن و مقادیر بالای کورتیزول می‌تواند منجر به کاهش سلول‌های هیپوکامپ و آسیب به آن‌ها و در نتیجه آسیب به حافظه و عملکرد افراد شود. همانند سایر هورمون‌ها میزان کورتیزول به طور طبیعی در طول شبانه روز متغیر است که این میزان در صبح بیشتر و در شب کمتر می‌شود. استرس منجر به مختل شدن این فرآیند می‌شود. در عین حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که یکی از نتایج استرس مزمن، ذخیره چربی بیش از حد در ناحیه شکم است و این یک خبر بد برای کسانی است که می‌خواهند احتمال بروز حمله قلبی، سرطان یا دیگر بیماری‌ها را کاهش دهند.

مطالعات دیگری نشان می‌دهد مشاجرات بین همسراه همراه با افزایش هورمون‌های استرس افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌کند. تنش‌های عصبی باعث افزایش تولید موادی در بدن می‌شود که بر عملکرد دستگاه ایمنی تاثیر می‌گذارد. یکی از این مواد، اینترکولین ۶ نام دارد. این ماده در افرادی که دچار استرس هستند بیشتر مشاهده می‌شود. این ماده به طور طبیعی با بالا رفتن سن، در بدن افزایش می‌یابد و با بیماری‌های قلبی، قند، پوکی استخوان و دیگر ناهنجاری‌های سال‌خوردگان ارتباط دارد.

افرادی که دارای تنش و استرس هستند اغلب ناخوش هستند و دستگاه ایمنی بدن آن‌ها در برابر بیماری‌ها و بهبود زخم‌ها ضعیف عمل می‌کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا بعضی افراد نسبت به فشارهای زندگی حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر از سایرین هستند. برای پاسخ به این سوال می‌توان به تاثیر شخصیت و عادت‌های افراد و مشکلات و مخاطرات دوران کودکی و گذشته افراد در این زمینه اشاره کرد.

استرس بر کل سیستم درونی، بیرونی، روحی و جسمی تاثیرات بسیار مخربی دارد.

 

تعریف افسردگی

افسردگی یکی از رایج‌ترین و نیز جدی‌ترین اختلالات مرتبط با سلامت ذهن است که بشر امروز با آن درگیر است. البته با تمام این تفاسیر انسان قادر است این بیماری را که به عنوان «مادر بیماری‌ها» معروف است، موثرتر از گذشته درمان کند. زیرا درک و شناخت بهتری از علت‌های ایجاد افسردگی بالینی در اختیار انسان وجود دارد. بسیاری از مردم در نتیجه حادثه یا رویدادهای تلخی که در زندگی‌شان رخ می‌دهد، دچار افسردگی می‌شوند. در حال حاضر مشخص شده که سوابق خانوادگی و ژنتیکی هم میزان ابتلای فرد به بیماری افسردگی را افزایش می‌دهد. همچنین تنش‌های مستمر و فزاینده و عدم وجود مکانیزم‌های مناسب برای مقابله با آن نیز در پدید آمدن افسردگی موثر است. امروزه می‌دانیم که در ایجاد هر یک از انواع افسردگی، هم عوامل بیولوژیکی و هم عوامل روان‌شناختی دخالت دارند و این بیماری فقط یک اختلال بیوشیمی – پزشکی نیست.

 

علائم افسردگی

افسردگی دارای علائم متعدد روحی و جسمی است. از علائم روحی آن می‌توان به یاس، نگرانی، عدم تمرکز، مشکلات حافظه، افکار منفی، احساس حقارت، هذیان‌گویی، توهم، احساس غیرمفید بودن و احساس این‌که «هیچ‌کس من را دوست ندارد» یا «من چقدر بدبختم» اشاره کرد.

از علائم جسمی افسردگی می‌توان به افزایش یا کاهش اشتها، خستگی دائم، یبوست، اختلالات قاعدگی، از دست دادن یا کاهش میل جنسی، افزایش و کاهش وزن و مشکلات خواب (کم خوابی یا زیاد خوابی) اشاره کرد.

باید به خاطر داشت که افسردگی فقط یک احساس غم و اندوه یا یک خلق و خوی گرفته نیست که ظرف مدت چند ساعت یا در طول مدت چند روز برطرف شود. انسان‌هایی که دارای افسردگی هستند و به عبارت دیگر از اختلال افسردگی عمده رنج می‌برند، علائم و نشانه‌هایی دارند. از جمله این موارد می‌توان به ویژگی‌های زیر اشاره کرد:

 • داشتن حالت افسرده مداوم شامل احساس غم و تهی بودن.
 • از دست دادن علاقه و نسبت به مسائل خاص و بعضی فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که زمانی مورد علاقه بود.
 • داشتن احساس نا امیدی و بدبینی.
 • داشتن احساس گناه، بی‌ارزشی و ناتوانی.
 • بی‌خوابی، کم خوابی یا خواب زیاد.
 • از دست دادن اشتها همراه با کاهش وزن یا پرخوری همراه با افزایش وزن.
 • کم شدن انرژی، احساس خستگی و احساس رخوت و سستی.
 • داشتن احساس بی‌قراری و تندخویی.
 • دشواری در تمرکز به یاد آوردن مسائل مختلف و ناتوانی در تصمیم‌گیری.
 • داشتن افکاری خطرناک در رابطه با خودکشی و مرگ یا اقدام برای خودکشی.
 • داشتن مشکلات جسمانی مداوم مانند: سردرد، سو هاضمه یا دردهای مزمن که به درمان‌های پزشکی پاسخ نمی‌دهد و برای آن‌ها هیچ علت جسمانی یافته نمی‌شود.

باید توجه کرد که افسردگی را می‌توان و باید درمان کرد. زیرا افسردگی می‌تواند پی‌آمدهای ناگواری برای افراد داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sDUIr

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک