گروه سلول درمانی پژوهشکده سرطان پستان خبر داد:

استفاده از سلول‌های دندریتیک در مقابل سلول‌های سرطانی

۱۳۹۵/۰۸/۱۶ در ۱۰:۳۱

گروه سلول درمانی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی در طرحی مشترک با دپارتمان ایمونولوژی مرکز پزشکی دانشگاه آمستردام هلند در نظر دارد با استفاده از سلول‌های Dendritic  روش نوینی را در جهت مقابله و درمان با سلول‌های سرطانی به کار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، رامین صرامی فروشانی، مدیر گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشکده در خصوص اهمیت سلول درمانی و نقش آن در سرطان‌ها گفت: سیستم ایمنی نقش مهمی در مبارزه علیه تومورها و سلول‌های سرطانی داراست؛ بنابراین به دلایل مختلفی پاسخ ایمنی از قدرت کافی برخوردار نبوده یا توسط سلول‌های توموری سرکوب می‌شود یا این‌که قدرت و توانایی شناسایی سلول‌های توموری را نداشته و به اصطلاح سلول‌های سرطانی از آن فرار می‌کنند.

سلول‌های دندریتیک رکن رکین و بازوی اصلی دو سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی است که با شناسایی عوامل بیماری‌زا به مثابه یک فرمانده، نقش بی‌دلیلی در پاسخ ایمنی مناسب و موثر ایفا می‌کند.

از این رو سلول درمانی سرطان با استفاده از سلول‌های دندریتیک، افقی تازه و روشی نوید بخش در درمان سرطان‌ها به شمار می‌رود.

این متخصص پزشکی مولکولی و ویروس شناسی پزشکی افزود: گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشکده سرطان پستان با امضای یک تفاهم‌نامه همکاری مشترک علمی با دپارتمان ایمونولوژی مرکزی پزشکی دانشگاه آمستردام در نظر دارد تا چندین پروژه کاربردی با تمرکز بر سلول درمانی سرطان با استفاده  از سلول‌های دندریتیک را به انجام رساند.

 

%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b5%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c

 

مدیر اجرایی این طرح با اشاره به مراحل کلیدی مواجهه، تحریک و فعال‌سازی سلول‌های دندریتیک در یک پروتکل سلول درمانی اضافه کرد: با توجه به تخصص ویژه طرف هلندی در سیگنالینگ سلول‌های دندریتیک و رسپتورهای آن، مقرر است تا از این دانش در جهت آموزش، تحریک و فعال‌سازی سلول‌های دندریتیک جهت مقابله با سلول‌های سرطانی استفاده شود.

صرامی با تاکید بر این نکته که این پروژه واجد بخش‌های تحقیقاتی پایه و بالینی است و هدف اصلی آن درمان بیماری‌های سرطانی با استفاده از این روش نوین درمانی است، تصریح کرد: مدیر طرف هلندی پروژه پروفسور تئو خیتنبیک (Teunis Geijtenbeek) رییس دپارتمان ایمونولوژی دانشگاه آمستردام، چهره شهیر جهانی و کاشف  DCSIGN و از پیشگامان سیگنالینیک در سلول‌های دندریتیک است که بهره‌گیری از تجربه و دانش ایشان ضامن ارائه یک روش نوین سلول درمانی سرطان خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به این نکته که تحقیقات در این زمینه در سایر مراکز علمی دنیا در حال انجام است و برخی از آن‌ها در مراحل کارآزمایی بالینی قراردارد، در خصوص تفاوت روش کار این پروژه با سایر پروژه‌های در دست انجام در دنیا، تاکید کرد: پروژه‌های طراحی شده در این مرکز واجد نوآوری‌های متنوع خصوصا تحریک رسپتورهای C-type Lectin  و سیگنالینگ منتج از آن خواهد بود که یقینا در نوع خود منحصر به فرد است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/37XDs

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک