رییس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت:

استفاده از مواد معطر توتون قلیان، مصداق بارز تبلیغ مواد دخانی است

۱۳۹۷/۰۳/۰۶ در ۱۲:۰۰

قلیان

رییس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: آمارها نشان می‌دهد مردم از ضرر دخانیات اطلاع دارند، اما دسترسی آسان و ارزان به دخانیات نیز در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، احمد جنیدی جعفری در نشست خبری روز جهانی بدون دخانیات گفت: مردم باید بدانند که حقوق شهروندی‌شان باید تامین شوند. در مورد مواد دخانی یا سیگار یا قلیان این اتفاق وقتی می‌افتد که مردم خودشان این حق را مطالبه کنند. یک درصد درآمد ناخالص ملی ما به جای این که صرف آموزش و پژوهش شود، صرف مواد دخانی می‌شود. هزینه مصرف سیگار از جیب کسانی که سیگاری نیستند خارج شده و در صندوق‌های بیمه و بیمارستان‌ها برای افراد سیگاری هزینه می‌شود.

وی افزود: در پروانه فروش مواد دخانی که طی سال‌های قبل در این رابطه تفاهم شد، سه آیتم بحرانی تعریف شده است. عدم فروش زیر ۱۸ سال، عدم فروش سیگار به صورت نخی و عدم فروش سیگار قاچاق در این پروانه قید شده و اگر هر کدام از این سه مورد مشاهده شود می‌توان پروانه فروش مغازه‌دار را توقیف کرد. در این راستا نیاز به نظارت بیشتر وزارت صنعت و معدن داریم.

جنیدی جعفری ادامه داد: چیزی حدود ۸۰ درصد قلیان‌سراها یا قهوه‌خانه‌های حوزه دانشگاه علوم پزشکی تهران فاقد پروانه هستند و باید این دغدغه وجود داشته باشد. آیا در این قهوه‌خانه‌ها از گوشت گوسفند برای دیزی استفاده می‌شود؟ آیا اتفاقاتی که نباید در این قهوه‌خانه‌ها رخ دهد، اتفاق می‌افتد؟ آیا می‌توان محل خصوصی را محل مراجعه مردم دانست؟ آیا اگر در این محل جنایت اتفاق بیفتد، پلیس بدون اجازه دادگاه و قاضی حق ورود دارد؟

رییس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت اظهار کرد: اگر این مناطق را خارج از محل‌های عمومی بدانیم، قوانین دیگری نیز وجود دارد که این اماکن به عنوان اماکن عمومی شناخته می‌شوند. چطور می‌توانند برخی در صنوف این میزان قدرت داشته باشند. برخی از واردکننده‌ها و تولیدکننده‌ها حتی در تصمیم‌گیری‌ها در زمینه دخانیات اثربخش هستند.

وی با بیان این‌که رسانه‌ها می‌توانند برای حل این مشکلات کمک کننده باشند، افزود: حق سلامت مردم را باید محترم بشماریم. هزینه‌ای که بابت درمان و دود کردن سیگار و مواد دخانی در سیگار می‌شود را اگر برداریم و سیگار و قلیان با جدیت ممنوع شود و این هزینه‌ها به فروشنده‌ها پرداخت شود، باز هم سود کردیم. در حال حاضر در تهران قهوه‌خانه‌ای داریم که قلیان سرو نمی‌کند. باید این الگوها به مردم معرفی شوند. اصنافی نیز وجود دارند که فقط پیتزا یا ساندویچ یا غذاهای آماده می‌فروشند و باید پرسید چرا قهوه‌خانه نباید فقط دیزی و املت و چای سرو کند. به تحقیق اثبات شده که اگر اقدام قانونی در زمینه عدم مصرف قلیان در قهوه‌خانه‌ها شود، اتفاقی برای شغل نخواهد افتاد. آمارها نشان می‌دهد مردم از ضرر دخانیات اطلاع دارند، اما دسترسی آسان و ارزان به دخانیات نیز در کشور وجود دارد.

جنیدی جعفری گفت: انجمن تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها در مورد مواد معطره مصرفی در قلیان به دیوان عدالت اداری شکایت کرد که خوشبختانه این شکایت از وزارت بهداشت رد شد. مواد معطره مصرفی در توتون‌های قلیان مصداق بارز تبلیغ مواد دخانی است که با بو مردم را جذب می‌کند. دولت جریمه تبلیغ مواد مخدر را افزایش داد. در برخی کشورها ۵۰۰ برابر قیمت سیگار جریمه فروش آن به فرد زیر ۱۸ سال است.

وی در پاسخ به سوالی درباره دکه‌های روزنامه فروشی و عرضه سیگار در آن‌ها اظهار کرد: شهرداری برای این‌که روزنامه‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد این دکه‌ها را ایجاد کرد. چندین رابطه در این راستا با شهرداری مکاتبه شده، اما هیچ اقدام عملی در زمینه دکه‌های روزنامه فروشی و عرضه سیگار انجام نشده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mErnN

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک