یک متخصص پزشكی ورزشی:

استفاده از مکمل با دوپینگ فرق می‌کند

۱۳۹۵/۰۹/۱۶ در ۱۰:۵۶

یک متخصص پزشکی ورزشی، شرایط مختلف استفاده از مکمل‌های غذایی را تشریح کرد و گفت: مکمل‌های غذایی هنگامی که خودسرانه و بیش از حد مصرف شوند، می‌توانند برای بدن مضرر باشند.

به گزارش ایران پزشک، محمد حسبی، متخصص پزشکی ورزشی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که مکمل‌ها در جایی استفاده می‌شوند که رژیم غذایی فرد دچار نقصان باشد، افزود: مکمل‌های غذایی با دارو فرق می‌کنند. البته استفاده از مکمل با دوپینگ هم فرق می‌کند.

وی با بیان این‌که محققان استرالیایی مکمل‌ها را به ۴ دسته A ،B ،C و D تقسیم می‌کنند، ادامه داد: دسته A این مکمل‌ها ایمن‌تر و فوایدشان شناخته شده‌تر است. انواع مکمل‌های این دسته ۳ گروه هستند. گروه اول به شکل غذا تولید می‌شوند که یا به شکل پودرهای پروتئین، شکلات بار یا پروتئین بار هستند یا به صورت نوشابه که میزانی از کربوهیدرات یا الکترولیت مورد نیاز ورزشکار را جبران می‌کند و این مکمل در صورتی به فرد توصیه می‌شود که بدن او نیاز به پروتئین داشته باشد.

حسبی در ادامه تاکید کرد: اگر مواد غذایی پروتئین مورد نیاز فرد را تامین کند، مکمل غذایی پروتئین دار به او داده نمی‌شود، اما اگر غذا پروتئین مورد نیاز فرد را تامین نکند، پروتئین مکمل به صورت آب پنیر یا آلبومین به فرد داده می‌شود.

این متخصص پزشکی ورزشی در ادامه اظهار داشت: اگر پروتئین زیادی به فرد داده شود، بدن نمی‌تواند از این میزان پروتئین در ساخت عضلات استفاده کند، در نتیجه بدن پروتئین را می‌سوزاند و با سوخت پروتئین، اوره تولید می‌شود.

 

بالا رفتن اوره به کلیه‌ها فشار وارد می‌کند

وی با بیان این‌که بالا رفتن اوره باعث ایجاد فشار بر کلیه‌ها می‌شود، گفت: همین مکمل که بی‌خطر است در گروه A قرار دارد و وقتی خودسرانه و بیش از حد مصرف شود می‌تواند ضرر داشته باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی افزود: گروه سوم مکمل‌ها از دسته‌بندی A، مکمل‌هایی هستند که روی عملکرد ورزشکار موثر واقع می‌شود؛ مثل کافئین و کراتین. کافئین در چربی‌سوزی و افزایش تمرکز تاثیر می‌گذارد و کراتین قدرت انفجاری فرد را افزایش می‌دهد.

حسبی ادامه داد: این دو نیز زمانی به فرد داده می‌شود که فرد به آن واقعا نیاز داشته باشد؛ به عنوان مثال اگر فرد، ورزشکار استقامتی باشد کراتین برایش مفید نیست. کراتین به علت احتباس آب، فقط باعث افزایش وزن در او می‌شود.

این متخصص پزشکی ورزشی در ادامه بیان کرد: پس کراتین برای افرادی که برای سلامت خود ورزش می‌کنند، مفید نیست، اما کراتین برای ورزشکار حرفه‌ای که قصد بالا بردن رکورد را دارد، می‌تواند مفید باشد و البته استفاده از این مکمل در دراز مدت می‌تواند آسیب‌زا باشد که البته می‌تواند جزو آسیب‌های شغلی محسوب شود.

وی در ادامه به دسته B اشاره و بیان کرد: شواهد علمی برای مفید بودن یا نبودن آن کافی نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام شود. دسته دوم، مکمل‌های پزشکی محسوب می‌شوند که در حقیقت کمبود ریزمغزی‌ها و ویتامین‌ها را تامین می‌کند. استفاده از این مکمل‌ها به شرطی موثر است که برای فرد موثر دانسته شود مثلا تجویز آهن برای فردی که دچار کمبود آهن است.

 

استفاده از ویتامین D

این متخصص پزشکی ورزشی تاکید کرد: همچنین استفاده از ویتامین D طبق دستور عمل وزارت بهداشت برای عموم افراد ۱۲ تا ۷۰ ساله، ماهیانه ۵۰ هزار واحد است که در این محدوده می‌تواند انجام شود. این ویتامین اگر بیش از حد مورد نیاز استفاده شود می‌تواند یاعث مسمومیت شود. گلوتامین مثالی از مکمل مربوط به دسته B  است.

وی در خصوص دسته C گفت: شواهد علمی برای مفید بودن آن ها ضعیف است؛ اما مصرف شان، ممنوع نیست. اسیدهای آمینه شاخه دار جزو این دسته هستند.

حسبی با اشاره به دسته D بیان کرد: محرک‌ها جزو این دسته هستند و مصرف آن‌ها ممنوع است. بعضی ریشه‌های گیاهی در این دسته قرار دارند.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ویتامین‌های B کمپلکس و B دوازده که به شکل تزریقی مصرف می‌شوند، جزو مکمل‌ها هستند، اظهار داشت: خیر؛ این‌ها جزو داروها هستند و هر جا شکل مصرف ویتامین‌ها، تزریقی باشد، دارو تلقی می‌شود.

image_print

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک