در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

اصالت برچسب اصالت زیر سوال

۱۳۹۵/۰۵/۲۵ در ۲۳:۲۰

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوع طرح اصالت دارو و لوازم بهداشتی و برچسب اصالت اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، اکبرعبدالهی اصل، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو درباره برچسب‌های اصالت و وجود برچسب‌های تقلبی در بازار گفت: خود شناسه هویت دارد و نه برچسب و بارکد آن. وقتی خود برچسب هویت ندارد، در نتیجه نیازی به اثبات هویت آن وجود ندارد. یعنی عملیاتی که انجام می‌شود، هویت برچسب را تایید می‌کند. در نتیجه بودن یا نبودن برچسب تقلبی در بازار تاثیری ندارد.

عبدالهی اصل درباره این موضوع که چرا از ابتدا فرهنگ‌سازی لازم برای استفاده از این برچسب‌ها بین مردم انجام نشد، اظهار کرد: دلیل این‌که چرا از ابتدا فرهنگ‌سازی نشد، این بود که ابتدا باید شکل این برچسب روی کالاها توسط مردم دیده می‌شد و با این برچسب آشنا می‌شدند.

وی درباره شناسه‌گذاری دارو گفت: در مورد دارو،‌ صد در صد داروهای وارداتی و مکمل‌های وارداتی شناسه‌گذاری شده است. داروهای تولید داخل که بالای ۵۰ هزار تومان است هم شناسه‌گذاری شده است.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در ادامه به مسئولیت حقوقی صاحب کالا نسبت به این برچسب‌ها اشاره کرد و گفت: در دنیا صاحب کالا وجود دارد و وقتی وزارت بهداشت فراورده‌ای را در کشور ثبت می‌کند، ما صاحب کالا را می‌شناسیم؛ حالا چه آن صاحب کالا تولید کرده باشد یا کسی در خارج از ایران تولید کرده باشد، مسئولیت حقوقی با آن صاحب کالا است. صاحب کالا اجازه دارد که بسته‌بندی کالا را باز کند، در نتیجه اگر بسته‌بندی توسط شرکت واردکننده باز شود، از نظر ما مشکلی ندارد.

وی در مورد کالاهای تقلبی استعلام شده گفت: تمام استعلام‌هایی که افراد می‌کنند را روی نقشه می‌بینیم و ۱۰ درصد استعلام‌هایی که از ما می‌شود، کالاهای تقلبی را نشان می‌دهد. تعداد داروهای تقلبی که استعلام می‌شود حدود ۵ درصد است و تجهیزات پزشکی حدود ۲۵ درصد. وقتی قطع بودن یک شماره تلفن بزرگ‌نمایی شود، مانعی برای این کار خواهد بود.

علیرضا مناقبی، رییس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی نیز گفت: از اسم این طرح مشخص است که باعث شفافیت می‌شود، اما نحوه اجرای این کار با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو بوده است. مردم به طور کامل نسبت به این طرح آگاه نشده‌اند.

وی ادامه داد: وقتی کالا به گمرک می‌رسید، باید این برچسب خریداری می‌شد و بسته اصلی کالا باز می‌شد و بعد این برچسب‌ها چسبیده می‌شد. نکته مهم این‌جاست که تقلبی این برچسب در بازار پیدا می‌شد و در نتیجه باید چیزی پیدا می‌شد که ابتدا اصالت آن را تایید می‌کرد. وقتی بسته اصلی یک کالا باز شود، اصالت آن از بین می‌رود.

مناقبی افزود: یکی از ایرادات این طرح، پاسخ‌گویی است. وقتی یک شکلات وارداتی باشد و استعلام شود، باید جواب بدهد که این شکلات وارداتی است و نه این‌که اعلام کند این خمیردندان است. چند درصد مردم با وجود گرفتاری و مشکلات‌شان، کد روی برچسب را استعلام می‌کنند و این جای سوال دارد.

اکبر عبدالهی اصل در پاسخ به این اشکال گفت: اگر شکلات را استعلام کنید و در پاسخ آدامس اعلام شود، این مشکل نرم‌افزاری نیست، بلکه مشکل صاحب کالا است که برچسب را اشتباه چسبانده است. اگر شناسه‌ها درست باشد، اما کالا غلط باشد، مسئول فنی شرکت باید پاسخ‌گو باشد.

علیرضا مناقبی، رییس انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی در ادامه گفت: فردی که گرفتار است به دنبال خرید دارو است و نه برچسب. پیشنهاد من تسهیل در امر تجارت و کسب و کار مردم است. وقتی یک کار قانونی از شروع عملیات تا بازار مقصد زیر سه ماه طول می‌کشد و همین کار از مسیر غیرقانونی کمتر از ۱۵ روز طول می‌کشد، این موضوع مشکلاتی در پی دارد. وقتی قرار باشد کالایی از راه غیرقانونی وارد شود، این بروکراسی را طی نمی‌کند و گلوگاه آن تمام سازمان‌ها هستند.

اکبر عبدالهی اصل، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به این‌که یک سال است این کار را در مجامع بین‌المللی مطرح کردیم، گفت: خارجی‌ها بحث ره‌گیری دارو را عین ما اجرا می‌کنند، اما آن‌ها بحث اصالت را ندارند. این کار در خارج از کشور در مورد غذا و آرایشی و بهداشتی هنوز انجام نشده، چون همه زنجیره باید شناسنامه‌دار باشد که ما این کار را انجام دادیم.

وی ادامه داد: عمده‌ترین مشکل ما در حوزه مکمل و دارو، تولیدکنندگان هست، اما واردکنندگان این را قبول کرده‌اند. همچنین مشکل در حوزه غذا واردکنندگان هست که می‌گویند این کار هزینه‌بردار است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rcT5H

برچسب‌ها,

ایران پزشک