معاون غذا و داروى دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد:

اصلاح تجویز نسخ و کاهش مصرف غیر منطقی دارو در قم

۱۳۹۵/۱۲/۰۴ در ۱۴:۴۰

معاون غذا و داروى دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: برای کاهش تجویز دارو و مصرف غیر منطقی آن، فرهنگ سازی انجام شد که از طریق برگزاری جشنواره و آموزش در مدارس صورت گرفت.

به گزارش ایران پزشک، سید محمد میلانی امروز در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو  گفت: این کمیته طی دو سال گذشته فعال شده که اثرات بسیاری در کاهش مصرف غیرمنطقی دارو و همچنین اصلاح تجویز نسخ داشده است.

وی افزود: برگزاری این جلسات از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاکنون توانسته‌ایم ۱۵ جلسه اصلی و همچنین کمیسیون‌های تخصصی را برگزار کنیم.

میلانی عنوان کرد: در این جلسات مصوبات و پیگیری‌های لازم انجام شده و عمده مسائل مطرح شده در خصوص جلوگیری از تجویز آنتی بیوتیک بوده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: یکی از کمیته‌های موفق در سطح دانشگاه همین کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو بوده که مرهون تلاش‌های گسترده و همچنین پیگیری‌های لازم از سوی همه اعضا بوده است.

میلانی گفت: در دو محور عمده فعالیت شده یکی موضوع آموزش و فرهنگ سازی بود که باید در همه ابعاد این اقدام انجام شود.

وی افزود: برای مردم اطلاع رسانی صورت گرفته و یکی از فضاهایی که از آن استفاده کردیم مدارس بوده که با همکاری آموزش و پرورش نتایج خوبی را در فرهنگ سازی مصرف صحیح دارو گرفته‌ایم.

معاون غذا و داروى دانشگاه علوم پزشکی قم به برگزاری جشنواره‌های غذا و دارو اشاره کرد و گفت: در این زمینه جشنواره‌های متعددی برگزار شده که در جشنواره اخیر ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال و اثرات برتر تجلیل شدند.

میلانی گفت: در این زمینه برای رابطین آموزش و پرورش و بهداشت و همچنین مسئولان فنی و تکنسین‌های داروخانه‌ها نیز جلسات آموزشی برگزار شده تا بتوانیم در ارائه مصرف منطقی دارو بکوشیم.

وی عنوان کرد: در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو، ورود خوبی داشته‌ایم به گونه‌ای که آماری که تنظیم و اعلام شده حکایت از این دارد که شاخص‌ها در سال ۹۲ در سطح بیماری‌های دریافت کننده آنتی بیوتیک ۴۲ درصد بوده که با فعالیت‌های صورت گرفته و همچین اثرات برگزاری این کمیته، در سال جاری به ۳۵ درصد رسیده که حکایت از کاهش مصرف آنتی بیوتیک در استان را دارد.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/HEDDd

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک