مدیرکل سلامت شهرداری تهران خبر داد:

اصلاح فرآیند فعالیت‌های حوزه سلامت در شهرداری تهران

۱۳۹۷/۰۳/۲۸ در ۱۷:۰۱

زینب نصیری

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: اصلاح فرآیندهای اجرایی اداره کل سلامت در سال ۹۷ در راستای تحقق شعار «تهران، شهر زیست پذیر، شهروندان مشارکت پذیر» در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایران پزشک، زینب نصیری گفت: با توجه به رویکردها و سیاست‌های اجرایی اداره کل سلامت در سال ۹۷، اصلاح فرآیندهای اجرایی این اداره کل در دستور کار قرار گرفته که این موضوع در چند بخش مجزا برنامه ریزی و پیگیری شده است.

وی هدف اصلی اصلاح فرآیندها را بازبینی و تکمیل فرآیندهای گذشته عنوان و بیان کرد: هیچ فرآیندی متوقف و حذف نمی‌شود، بلکه با اصلاح فرآیندها به سمت اهداف گام بر می‌داریم.

نصیری با اشاره به رویکردها و سیاست‌های اجرایی اداره کل سلامت در سال جاری افزود: جلب مشارکت مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیش‌گیری برای داشتن جامعه‌ای سالم از مهم‌ترین رویکردهایی است که در این راستا بنا داریم در جهت جلب حمایت سیاست‌گذاران و مدیران ارشد در پشتیبانی از برنامه‌های سلامت و همچنین تقویت همکاری‌های بین بخشی و جلب مشارکت دستگاه‌های مرتبط با سلامت مردم حرکت کنیم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از خانه‌های سلامت ۳۵۲گانه به عنوان تسهیل‌گران فضاهای مشارکتی محلات شهر تهران یاد کرد و گفت: برنامه ریزی دقیق و بهره گیری از ظرفیت خانه‌های سلامت مدنظر قرار گرفته تا خدمات با کیفیت و هدفمند با رویکرد ارتقای سلامت اجتماعی به شهروندان تهرانی و با اولویت گروه‌های خاص ارائه شود.

وی تسهیل حضور سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت برای ارائه خدمات تخصصی و مداخلات اجتماع محور را از دیگر رویکردهای حوزه سلامت دانست و گفت: تصمیم داریم برنامه‌های اثربخشی را در حوزه سلامت شهری با هم افزایی انجمن‌های مردم نهاد تدوین کنیم و برای گسترش چتر حمایتی از اقشار مختلف جامعه نیازمند همراهی و هم افزایی سازمان‌های مردم نهاد هستیم.

وی با اشاره به شعار«تهران، شهر زیست پذیر، شهروندان مشارکت پذیر» گفت: توسعه و ترویج اقدامات داوطلبانه به منظور افزایش مشارکت مردم در ارتقای سطح سلامت از طریق شبکه سلامت‌یاران شهر، کانون‌های اجتماع محور حوزه سلامت، کارگروه‌های توسعه محلی، شورای سلامت محله و غیره در نظر گرفته شده است.

به گفته نصیری، مقوله مسئولیت اجتماعی در تمامی سازمان‌های هم‌پوشان سلامت در داخل و بیرون شهرداری از طریق گسترش همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر لزوم اجرای برنامه‌های اثربخش در ارتقای سطح آگاهی مردم و پرهیز از فعالیت‌های صرفا تبلیغی و غیر ضرور، افزود: با توجه ویژه به صرفه جویی در هزینه‌ها و ملاک قراردادن «هزینه – اثربخشی» در تمام زمینه‌ها می‌توان به کاهش هدر رفت سرمایه‌های اجتماعی، انسانی و مالی کمک کرد.

وی آغاز این تغییر رویکردها را همزمان با هفته سلامت عنوان کرد و گفت: هفته سلامت فرصت مغتنمی بود تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهم و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرایی تاکید شود. از طرفی این هفته فرصتی بود تا ضمن بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی‌ها، دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخ‌گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامه منسجم، همراه با سایر دستگاه‌های مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم.

نصیری با اشاره به برگزاری ۶ نشست تخصصی در هفته سلامت گفت: در راستای اصلاح فرآیندها و بهره گیری از ظرفیت ذینفعان حوزه سلامت، نشست‌های تخصصی با اصحاب رسانه، سازمان‌های درون بخشی شهرداری تهران، سازمان‌های مردم نهاد، استارتاپ‌های حوزه سلامت، اساتید دانشگاهی و فعالین حوزه سلامت و بنگاه‌های اقتصادی سلامت محور برگزار شد که دستاوردهای قابل توجهی داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hycg5

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک