اضافه وزن، یکی از عوامل خطرساز ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر

۱۳۹۷/۰۳/۱۴ در ۰۸:۳۳

غذا خوردن

اضافه وزن حالتی است که در آن، وزن فرد از مقدار استاندارد آن بر حسب قد تجاوز کند و چاقی حالتی است که چربی ذخیره در بدن به حد بالایی برسد که برای سلامتی فرد ایجاد خطر کند.

به گزارش ایران پزشک، اضافه وزن و چاقی عوامل مهم خطرساز و تهدید کننده بیماری‌های غیرواگیر از جمله سکته قلبی و مغزی، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها هستند. همچنین چاقی یکی از عوامل مهمی است که در شیوع فشار خون بالا نقش به سزایی دارد.

 

نمایه توده بدنی و وزن ایده‌آل

نمایه توده بدنی یا همان BMI شاخص ساده‌ای برای ارزیابی نسبت وزن به قد است که برای طبقه بندی چاقی و اضافه وزن در افراد بزرگ‌سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست می‌آید.

نمایه توده بدنی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ وزن طبیعی، بین ۲۵ تا ۲۹.۹ اضافه وزن، بین ۳۰ تا ۳۴.۹ چاقی متوسط (چاقی درجه یک)، بین ۳۵ تا ۳۹.۹ چاقی شدید (چاقی درجه دو) و نمایه ۴۰ به بالا برابر چاقی خیلی شدید یا چاقی درجه ۳ است.

 

اندازه دور کمر

تعیین اندازه دور کمر به تنهایی شاخص مهمی برای تعیین توزیع چربی شکمی و بیماری‌های وابسته به آن است.

چربی شکمی نسبت به چربی محیطی (در منطقه باسن و ران) برای سلامتی خطر بیشتری دارد. اگر اندازه دور کمر فرد کمتر از ۹۰ سانتی متر باشد، فاقد مشکل است و اگر از این میزان بیشتر باشد، تجمع چربی شکمی زیاد محسوب می‌شود و دارای مشکل (در معرض خطر) است.

 

علت‌های چاقی

مواردی مانند کم تحرکی، مصرف غذاهای پرانرژی مانند مواد قندی و چربی‌ها، پرخوری و بی‌علاقگی به میوه‌ها و سبزی‌ها از جمله علت‌های چاقی است.

همچنین بیماری‌هایی که سبب کاهش فعالیت می‌شوند مانند بیماری‌های استخوانی و مفصلی مثل آرتروز، اختلال در فعالیت برخی از غدد داخلی بدن مانند کم کاری غده تیرویید و زمینه ارثی چاقی نیز از جمله علت‌های بروز چاقی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qLTz0

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک