عضو هیئت علمی بیمارستان فارابی:

اطلس بیماری‌های چشمی ایران مرجع چشم پزشکان منطقه می‌شود

۱۳۹۵/۰۹/۰۹ در ۰۹:۴۰

عضو هیئت علمی بیمارستان فارابی با اشاره به برگزاری بیست و ششمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران، گفت: اطلس‌های بیماران ایرانی می‌توانند به مرجع چشم پزشکان در سطح منطقه تبدیل شوند.

به گزارش ایران پزشک، امیرهوشنگ بهشت‌ نژاد در آستانه برگزاری بیست و ششمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران، گفت: چشم‌ پزشکی دنیای پیچیده‌ای است و شاید به‌ همین‌دلیل است که برگزاری کنگره چشم‌ پزشکی به‌ صورت سالانه، با هدف ارتقا بخشیدن سطح علمی چشم پزشکی در سطح کشور اهمیت بسیاری دارد.

وی ادامه داد: در همین‌ راستا، همه‌ ساله جشنواره فیلم‌ و عکس به‌ عنوان یکی از برنامه‌های پرطرفدار کنگره برگزار می‌شود و آخرین موفقیت‌های متخصصان چشم‌پزشکی را به اطلاع شرکت‌کنندگان در کنگره می‌رساند.

بهشت نژاد درباره هدف از برگزاری این جشنواره که تاکنون سه دوره خود را پشت سرگذاشته، اظهار کرد: قبل از هر چیز لازم است بدانیم بخش فیلم‌ و عکس هر یک می‌توانند برای جامعه پزشکی از یک جهت اهمیت داشته باشند. مهم‌ترین هدف ما از برگزاری جشنواره فیلم‌ و عکس، آشنا کردن شرکت‌کنندگان کنگره با مباحث آموزشی، موارد نادر و کیس‌های سخت در چشم‌ پزشکی است. برخی اعمال جراحی چشم به‌ گونه‌ای است که همه چشم‌ پزشکان فرصت انجام آن‌ها را پیدا نمی‌کنند، اما از طریق فیلم‌ها و عکس‌های ارائه‌ شده به جشنواره می‌توانند با این موارد آشنا شوند و خدمات بهتری به بیماران خود ارائه کنند.

وی درباره اهمیت جشنواره فیلم‌ و عکس در معرفی آخرین دستاوردهای چشم پزشکان، افزود: کنگره چشم‌ پزشکی یکی از مناسب‌ترین رویدادهای پزشکی برای مطرح‌کردن یافته‌های جدید در زمینه چشم‌ پزشکی و ابداعات متخصصان این حوزه است و در این زمینه ارائه فیلم و عکس بسیار موثر خواهد بود.

عضو هیئت علمی بیمارستان فارابی و فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی، درباره اهمیت این جشنواره تاکید کرد: عکس‌های جشنواره منبع نابی برای تهیه اطلس‌های چشم‌پزشکی از بیماران ایرانی هستند. این اطلس‌ها می‌توانند در مراکز آموزشی کشور مورد استفاده قرار گیرند. همچنین برخی بیماری‌های چشم در منطقه به صورت آندومیک شایع‌ هستند. بنابراین، اطلس‌های بیماران ایرانی می‌توانند به مرجع چشم‌ پزشکان در سطح منطقه تبدیل شوند.

بهشت‌ نژاد درباره شرکت‌کنندگان در جشنواره فیلم‌ و عکس گفت: شرکت‌کنندگان باید از اعضای جامعه پزشکی بوده و قبلا در کنگره ثبت‌نام کرده باشند. اگرچه همه چشم‌پزشکان ممکن است این فرصت را پیدا کنند که از موارد نادر و سخت عکس یا فیلم تهیه کنند، اما معمولا آن‌ها که خبره‌تر هستند در عکاسی و فیلم‌برداری هم موفق‌تر عمل می‌کنند.

وی درباره معیارهای قضاوت درباره آثار فیلم و عکس توضیح داد: علاوه بر موارد علمی و آموزشی، جنبه‌های هنرمندانه‌ای همچون نورپردازی، بهره‌گیری از گفتار متن، استفاده از انیمیشن و توضیحات تصویری در آثار ارسال‌شده مورد داوری قرار می‌گیرد. البته داوران هنوز انتخاب نشده‌اند، ولی معمولا از هر زیرگروه قرنیه، رتین، گلوکوم، جراحی آکولوپلاستیک، استرابیسم و نوروافتالمولوژی یک نفر به‌عنوان داور در جشنواره حضور خواهد داشت.

دبیر جشنواره فیلم‌ و عکس کنگره چشم پزشکی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نحوه نمایش آثار برگزیده، اظهار کرد: آثار منتخب عکاسی در نمایشگاهی در غرفه انجمن چشم‌پزشکی به معرض دید گذاشته می‌شود. فیلم‌ها هم در جلسه ویدئوژورنال نمایش داده می‌شوند که این جلسه نمایش، با ارائه توضیحات توسط عرضه‌کننده اثر همراه خواهد بود.

بیست و ششمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران در روزهای ۲۲ تا ۲۵ آذر ۹۵ در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/x70OI

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک