افتتاح اولین کترینگ تهیه غذای بیمارستانی در کشور

۱۳۹۷/۰۲/۱۰ در ۱۴:۳۱

اولین کترینگ تهیه غذای بیمارستانی در کشور در منطقه گرمدره استان البرز افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، مهدی برزگر، عضو هیئت امنای موسسه غیرانتفاعی محب در جمع خبرنگاران درباره این مرکز تهیه غذای بیمارستانی گفت: در اکثر بیمارستان‌ها وقت و انرژی زیادی از روسا و مدیران بیمارستانی برای امور آش‍پزخانه صرف می‌شود. مشکلاتی مانند بو، گرفتگی فاضلاب‌ها، مواد اولیه، بهداشت، نظارت و غیره از مواردی است که انرژی مدیران بیمارستان‌ها را در مورد آشپزخانه‌ها می‌گیرد.

وی افزود: در نتیجه به این فکر افتادیم که با توجه به تجربه‌ها و بازدیدهایی که از بیمارستان‌های خارجی داشتیم مجموعه‌ای برای تهیه غذای بیمارستان‌ها آماده کنیم. در حال حاضر این مجموعه روزانه قابلیت پخت ۳۰ هزار غذا را در مرحله ابتدایی دارد و قصد داریم به پخت ۵۰ هزار روزانه غذا برسیم.

مدیر بیمارستان محب کوثر با بیان این‌که قصد داریم طبخ غذاها در این کترینگ با توجه به استانداردها برای حمل و نقل و قیمت مناسب تهیه شود، اظهار کرد: بیمارستان‌ها در حال حاضر فضای زیادی را به آشپزخانه‌ها و انبارهای جانبی اختصاص دادند و با همکاری خیریه‌ها به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم بیمارستان‌هایی که آشپزخانه خود را حذف و از غذای این کترینگ استفاده کنند،‌ ساخت و تجهیزات حدود ۱۰۰ تخت بیمارستانی در همین فضاها را خیرین بر عهده خواهند گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیمارستان‌های محب یاس، محب مهر، هاشمی نژاد، محب کوثر و نیکان از این کترینگ برای تهیه غذای خود استفاده می‌کنند و به مرور بیمارستان‌های دیگری نیز به مجموعه بیمارستان‌هایی که از این کترینگ استفاده می‌کنند، اضافه خواهند شد. ضمنا در هر شیفت کاری ۲ کارشناس تغذیه در این مجموعه حاضر خواهند بود.

برزگر اظهار کرد: غذاها با ماشین‌های مجهز به گرمکن یا سردخانه‌دار از این مجموعه به بیمارستان‌ها منتقل و با دمای مورد نظر بیمارستان تحویل داده می‌شود.

گفتنی‌ست این کترینگ تهیه غذای بیمارستانی با نام «سفره سلامت» در منطقه گرمدره احداث شده است. سفره سلامت با هدف به روزآوری و بهره برداری مناسب، مدیریت متمرکز، ارتقای سطح کیفی و کمی محصول، حذف چرخه تولید و تامین غذا از بیمارستان‌ها، آزادسازی فضای آشپزخانه بیمارستان‌ها و اختصاص آن به فضای درمانی،‌تولید انبوه صنعتی و در نهایت کاهش قیمت تمام شده تهیه غذا تاسیس شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pgC2H

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک