افراد بالای ۴۰ سال مراقب تومور غدد بزاقی باشند

۱۳۹۶/۰۴/۲۴ در ۰۷:۱۷

یک متخصص گوش، حلق و بینی با بیان این‌که افراد بالای ۴۰ سال باید مراقب تومور غدد بزاقی باشند، گفت: با افزایش سن، ترشح غدد بزاقی در دهان کاهش می‌یابد که به افراد توصیه می‌شود با رعایت رژیم‌های غذایی خاص این میزان را کنترل کنند.

به گزارش ایران پزشک، بیژن نقیب‌زاده در‌ آستانه برگزاری سومین سمینار تومورهای سر و گردن با بیان این‌که ترشح بزاق و غدد بزاقی امری ضروری و مورد نیاز بدن است، گفت: غدد بزاقی در محدوده دهان، حلق و تا حدودی حنجره قرار می‌گیرند. این غدد به دو دسته غده بزاقی بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند که تحت‌تاثیر سیستم عصبی، سن و سایر فاکتورها به ترشح بزاق و مرطوب نگه‌داشتن دهان می‌پردازند.

وی افزود: ترشح بزاق در هضم، بلع و جویدن غذا بسیار موثر است و علاوه بر آن، نتایج برخی مطالعات، ترشح بزاق را برای حفظ سلامت دندان مهم عنوان کرده‌اند که البته فوایدی مانند ترشح مواد ایمنی نیز عنوان شده است.

استاد بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان لقمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: با افزایش سن، ترشح غدد بزاقی در دهان کاهش می‌یابد که به افراد توصیه می‌شود با رعایت رژیم‌های غذایی خاص این میزان را کنترل کنند.

نقیب‌زاده در ادامه با اشاره به تومورهای غدد بزاقی عنوان کرد: تومورهای این ناحیه به دو نوع خوش‌خیم و بدخیم دسته‌بندی می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: تومورهای بد‌خیم در افراد بالای ۵۰ تا ۶۰ سال و تومورهای خوش‌خیم در افراد بالای ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود. در واقع می‌توان گفت تومورهای غدد بزاقی در سنین بالا و در دهه‌های چهارم به بعد در افراد بروز می‌یابد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به علائم این سرطان گفت: بروز تومورهای غدد بزاقی موجب ایجاد تورم و عدم تقارن صورت و ناتوانی فرد در حرکت دهان می‌شود. بنابراین به افراد توصیه می‌شود به محض مشاهده هرگونه تورم در ناحیه غدد بزاقی یا عدم تقارن صورت به پزشک مراجعه کنند.

نقیب‌زاده یادآور شد: توده‌های خوش‌خیم غدد بزاقی با جراحی قابل درمان هستند، اما تومورهای بدخیم گاهی به درمان‌های پیچیده‌تری نیاز دارند. البته باید گفت اگر افراد به موقع به پزشک مراجعه کنند اکثر این موارد قابل کنترل و درمان خواهد بود.

گفتنی‌ست سومین سمینار تومورهای سر گردن از ۱۹ تا ۲۰ مرداد در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QbYc4

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک