وزیر بهداشت به رییس جمهور در نخستین مجمع سلامت گزارش داد

افراط و تفریط در تغذیه ایرانی‌ها

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۱۲:۰۱

وزیر بهداشت مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل را چهار عامل افزایش بیماری‌های غیرواگیر دانست.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در نخستین مجمع سلامت که صبح یک‌شنبه با حضور رییس جمهور و برخی از وزرای کابینه دولت یازدهم در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به سلامت مردم شد؛ به گونه‌ای که توجه به سلامت ایران در این دولت بی‌سابقه است.

وی با عنوان این مطلب که هنوز مشکلات حوزه سلامت کم نیست، تاکید کرد: امیدواریم در یک دوره ۱۰ تا ۱۵ ساله بتوانیم به استانداردهای مطلوب در حوزه سلامت دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به این‌که تا ۵۰ سال پیش، بیماری‌های واگیر، مهم‌ترین عامل مرگ و میر بودند، افزود: امروزه بیماری‌های غیرواگیر بیشترین گرفتاری جوامع را تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه به مهم‌ترین عوامل شیوع بیماری‌های غیرواگیر در کشور پرداخت و گفت: میزان شیوع چاقی در زنان ایرانی ۲۹.۷۶ درصد و در مردان ۱۵.۲۹ درصد است و همچینن در مناطق شهری شیوع چاقی ۲۴ درصد و در مناطق روستایی ۱۹ درصد گزارش شده است. زنان استان مازندران بیشترین درصد چاقی را دارند.

وزیر بهداشت به شیوع فشار خون در کشور نیز اشاره کرد و گفت: ۲۸.۱۹ درصد زنان و ۲۸.۳۱ درصد آقایان دچار فشار خون هستند، به طوری‌که ۲۶.۵ درصد مناطق شهری و ۲۸.۳ درصد روستاهای کشور مبتلا به این عارضه هستند.

هاشمی تاکید کرد: متاسفانه ۵۰ درصد کسانی که مبتلا به فشار خون هستند از بیماری خود  خبر ندارند.

وی افزود: مردان استان کردستان بیشترین درصد شیوع فشار خون را دارند.

وزیر بهداشت در ادامه به دیابت اشاره و اظهار کرد: ۱۰.۳ درصد زنان و ۸.۵ درصد مردان ما دیابت دارند و این وضعیت در مناطق شهری ۹.۹ درصد و در روستاها ۷.۸ درصد است. زنان استان سمنان بیشترین درصد دیابت در کشور را دارند.

هاشمی در ادامه به شیوع چربی اشاره کرد و گفت: ۲۹.۵ درصد زنان و ۲۲.۵ درصد مردان ما چربی دارند؛ به طوری که این آمار در مناطق شهری ۲۷.۷ درصد و در روستا ۲۰.۷درصد است. همچنین بیشترین شیوع چربی در استان تهران است.

وزیر بهداشت با اعلام این‌که ۵۰ درصد مرگ و میر ایرانی‌ها به خاطر بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است، افزود: متاسفانه ۴ درصد زنان و ۲۵.۱۶ درصد مردان ما، مصرف کننده دخانیات هستند؛ به طوری‌که این وضعیت در مناطق شهری ۱۳ درصد و در روستاها ۱۵.۵ درصد برآورد می‌شود. زنان و مردان استان قزوین بیشترین درصد شیوع مصرف دخانیات را دارند.

وی افزود: افراد ۴۵ تا ۵۴ سال ما، بیشترین مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

هاشمی به مصرف سبزیجات نیز اشاره کرد و گفت: زنان و مردان ما تقریباً به یک اندازه میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند؛ به طوری‌که این میزان برای هر دو جنس ۴۸ درصد گزارش شده است. مردم بوشهر بیشترین درصد مصرف میوه و سبزیجات را دارند.

وزیر بهداشت در ادامه به مصرف فست فود نیز اشاره و اظهار کرد: ۱۱ درصد زنان و ۱۴.۶ درصد مردان ما فست فود می‌خورند و این وضعیت در مناطق شهری ۱۴ درصد و در روستاها ۹ درصد گزارش شده است. همچنین مردم استان یزد بیشترین استفاده کننده از فست فودها هستند.

هاشمی در ادامه به مصرف بالای نمک در ایران اشاره کرد و هشدار داد: مصرف نمک ما ۱۲ گرم است که این عدد حداقل سه برابر مصرف جهانی است و بیشترین علت آن به خاطر مصرف نان است که در آن از نمک زیاد استفاده می‌شود.

وزیر بهداشت با اعلام این‌که تنها ۱۵ درصد زنان ما کمتر از ۵ گرم نمک مصرف می‌کنند، گفت: این نشان می‌دهد ۸۵ درصد زنان ایرانی بالاتر از حد مجاز نمک استفاده می‌کنند. همچنین تنها ۶ درصد مردان ما کمتر از ۵ گرم نمک مصرف می‌کنند که نشان می‌دهد که ۹۴ درصد مردان ایرانی بیشتر از حد مجاز نمک می‌خورند. مردم استان گیلان کمترین مصرف نمک را دارند.

وی در ادامه به موضوع فعالیت‌های فیزیکی اشاره کرد و افزود: ۹۶ درصد زنان ایرانی فعالیت فیزیکی خیلی کم یا اصلاً ندارند و این وضعیت در بین مردان ما ۸۳ درصد گزاش شده است.

هاشمی با اعلام این‌که در مناطق شهری ۹۲ درصد و در روستاها ۸۵ درصد مردم فعالیت فیزیکی ندارند، اظهار کرد: کمترین فعالیت فیزیکی در بین زنان بوشهری مشاهده شده است.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که امروزه مهم‌ترین علت مرگ‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی، بیشترین علت مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستند.

هاشمی مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل را چهار عامل افزایش بیماری‌های غیرواگیر قلمداد کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GThaA

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک