معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قم:

افزایش تخت‌های بستری قم تا سال ۱۴۰۴ محقق می‌شود

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۱۹:۱۲

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: بر اساس استاندارد وزارت بهداشت به ازای هر یک هزار نفر باید ۲٫۷ تخت در استان قم موجود باشد که در این صورت تعداد تخت‌های بیمارستانی قم باید به چهار هزار تخت افزایش یابد و امیدواریم این امر تا سال ۱۴۰۴ محقق شود.

به گزارش ایران پزشک، علی اصغر اکرمی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: تاکنون ۳۵۰ تخت با راه اندازی بیمارستان فرقانی در آذر امسال به بهره‌برداری رسیده و ۳۹۲ تخت دیگر نیز تا نیمه نخست سال آینده با راه اندازی بیمارستان ۱۷۲ تخت‌خوابی نیروگاه و ۲۲۰ تختخوابی امیرالمومنین (ع) به چرخه درمان قم اضافه می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی در بخش دولتی و ۴۵۰ تخت در بخش خصوصی و خیریه استان قم فعال است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: بر اساس استاندارد وزارت بهداشت به ازای هر یک هزار نفر باید ۲٫۷ تخت در استان قم موجود باشد که در این صورت تعداد تخت‌های بیمارستانی قم باید به چهار هزار تخت افزایش یابد و امیدواریم این امر تا سال ۱۴۰۴ محقق شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم به ساخت بیمارستان نیروگاه اشاره و بیان کرد: احداث این مرکز درمانی از سال ۸۹ آغاز شد، ولی به دلیل مشکلات اعتباری تا سال ۹۳ متوقف بود که با تأمین بودجه در حال حاضر این بیمارستان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا خرداد سال آینده به چرخه درمان در قم اضافه شود.

اکرمی افزود: این بیمارستان ۱۷۲ تخت‌خوابی، ۱۵ هزار مترمربع فضای درمانی دارد و در هفت طبقه در حال ساخت است که دارای بخش‌های جراحی عمومی، داخلی، نوزادان، زنان و زایمان، اورژانس، درمانگاه و بخش‌های پاراکلینیکی مثل داروخانه و تصویربرداری است.

وی با بیان این‌که این بیمارستان در منطقه نیروگاه ساخته می‌شود که هیچ واحد درمانی بیمارستانی در آن وجود ندارد، ادامه داد: تاکنون ۲۷۰ میلیارد ریال برای این مرکز هزینه شده و برای اتمام آن ۲۸۰ میلیارد ریال دیگر به جز هزینه تجهیزات نیاز است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: تا پایان امسال بخش زیادی از تجهیزات این بیمارستان وارد قم و در انبار دانشگاه علوم پزشکی تا زمان افتتاح این مرکز نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: بیمارستان خیریه امیرالمومنین (ع) نیز مرکز درمانی دیگری است که عملیات احداث آن در سال ۹۴ آغاز شده و در حال حاضر ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس قول پیمانکار، طرح در نیمه نخست سال آینده تمام می‌شود. تجهیز این بیمارستان برعهده وزارت بهداشت است و امیدواریم تا قبل از پایان دولت یازدهم به بهره برداری برسد.

اکرمی اضافه کرد: بیمارستان ۲۲۰ تخت‌خوابی خیرساز امیرالمؤمنین (ع) در فضای ساختمانی به مساحت ۲۲ هزار مترمربع در حال احداث است که باند فرود بالگرد اورژانس نیز روی بام بیمارستان تعبیه شده تا خدمت رسانی به بیماران حادثه دیده با سهولت و سرعت انجام شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: هزینه ساخت این بیمارستان از سوی خیرین تامین شده و اطلاعات کافی از میزان هزینه نداریم، ولی به طور قطع بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال است.

وی بیان کرد: بیمارستان خیرساز ۱۱۰ تخت‌خوابی امجدی که در محوطه بیمارستان شهید بهشتی ساخته می‌شود نیز ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می‌شود تا سال ۹۷ به اتمام برسد و مجموعه تخت‌های آن به تخت‌های بیمارستان شهید بهشتی اضافه شود. بخش جراحی زنان و زایمان، ان آی سی یو، بخش اطفال، آی سی یو، بخش جراحی و بخش‌های داخلی از جمله بخش‌های این بیمارستان است.

اکرمی گفت: بیمارستان یک هزار تخت‌خوابی نیز جزو طرح‌هایی است که در سفر سال ۹۳ رییس جمهوری به قم مطرح شد و بخش خصوصی در حال پیگری و ساخت آن است.

وی با بیان این‌که این بیمارستان در سه مرحله ساخته می‌شود، افزود: در مرحله نخست ۳۰۰ تخت، در مرحله دوم ۵۰۰ تخت و در مرحله سوم ۲۰۰ تخت بیمارستانی در این مرکز درمانی راه اندازی می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قم اضافه کرد: این بیمارستان جنرال و تمال بخش‌های ویژه بستری و جراحی را دارد و پیش بینی می‌شود مرحله نخست آن تا سال ۹۷ به بهره برداری برسد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ySMIV

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک