افزایش حقوق و امنیت شغلی روش وزارت بهداشت برای حفظ انگیزه پرستاران

۱۳۹۵/۰۷/۱۳ در ۰۹:۰۴

معاون پرستاری وزارت بهداشت، افزایش حقوق و پایدار کردن امنیت شغلی پرستاران را از جمله کارهایی اعلام کرد که وزارت بهداشت برای افزایش انگیزه پرستاران در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، تیر ماه امسال گفته شده بود که ۴۰ هزار پرستار بیکار در سایت نظام پرستاری ثبت نام کرده‌اند، اما به دلیل نبود امنیت شغلی حاضر به همکاری نیستند. معاون پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک در این باره گفت: ما همواره از مسائل پرستاری به عنوان موانع خدمتی یاد می‌کردیم، زیرا پرستاران به دنبال ارائه خدمت به واسطه علم خود هستند. با این وجود که پرستاری شغل سختی است، سعی کردیم شرایط اشتغال و حقوق را بهتر کنیم.

محمد میرزابیگی ادامه داد: برای افزایش انگیزه، آیین‌نامه‌ها و ابلاغیه‌هایی طی این دوره وزارت بهداشت ابلاغ و ارسال شده که سال‌ها پرستاران به دنبال انجامش بودند. زمانی بود که پایین‌ترین دریافتی طی سال‌های ۸۳ و ۸۴ را پرستاران داشتند. الان با میانگین کارکنان دولت باید مقایسه کرد که وضعیت اشتغال و حقوق پرستاران چگونه است. البته اعتقاد داریم هر چه برای پرستاری تلاش کنیم کم است، زیرا بهترین و فنی‌ترین پرستاران دنیا را در اختیار داریم، ولی سیاه‌نمایی‌هایی که برخی افراد معدود انجام می‌دهند، صحیح نیست.

میرزابیگی درباره آمارهای منتشر شده مبنی بر بیکاری پرستاران گفت: بیکاری با این‌که شخصی دنبال کار مطلوب باشد متفاوت است. به طور مثال پرستاری در بیمارستان خصوصی کار می‌کند و علاقه دارد استخدام بیمارستان دولتی شود یا این‌که در بیمارستان دولتی کار می‌کند، اما شرکتی است. نمی‌گویم این آمارها دروغ است، اما ممکن است واقعی نباشد. یعنی شاید شخصی جایی مشغول به کار است، اما فکر می‌کند که در جایی دیگر استخدام و امنیت شغلی به صورتی دیگر است.

وی ادامه داد: در طول برنامه چهارم توسعه، الحاقیه‌ای برای به کارگیری سالانه ۶ هزار نفر پرستار به مجلس بردیم و این تعداد علاوه بر بازنشسته‌ها بودند. تعداد ۴۵ هزار نفر در طول برنامه چهارم و بیست و سه هزار نفر هم در برنامه پنجم استخدام شدند. همچنین ۱۶ هزار نفر در طرح تحول، ۷۵۰۰ نفر در طرح و تداوم طرح و ۵۰۰۰ نفر در جایگزینی مرخصی زایمان استخدام شدند. حالا سراغ دانشجوهای سال آخر رفتیم که اگر اعلام آمادگی کنند، آن‌ها را هم به کار می‌گیریم. اگر این اعداد و رقم‌ها را با تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که به عدد منفی می‌رسیم و بیکاری پرستاران وجود ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/swpFz

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک