دبیر انجمن طب فیزیکی و توان‌بخشی مطرح کرد:

افزایش دو برابری مبتلایان به دیابت تا ۱۵سال آتی

۱۳۹۵/۱۲/۱۱ در ۱۹:۱۹

دبیر انجمن طب فیزیکی و توان‌بخشی ایران گفت: در حال حاضر در ایران بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت وجود دارد که پیش بینى می‌شود طی ۱۵ سال به دو برابر افزایش یابد.

به گزارش ایران پزشک، سید احمد رییس السادات گفت: دیابت شایع‌ترین بیماری متابولیک انسان است که مرگ و میر و عوارض ناتوان کننده‌ی قابل توجهی را در بر دارد.

وی افزود: در حال حاضر در ایران بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت وجود دارد که پیش بینى می‌شود طی ۱۵ سال به دو برابر افزایش یابد.

رییس السادات ادامه داد: با وجود تلاش‌های مختلف هنوز علاج قطعى براى این بیمارى شناخته نشده و پیشگیرى، تشخیص زودرس و درمان مناسب، بهترین رویکرد براى رهایى از عوارض آن است.

وی افزود: طب فیزیکی و توان‌بخشی نقش بسیار مهمی در پیشگیرى، تشخیص و کنترل زودرس برخی از اختلالات و عوارض ناشی از دیابت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مهم‌ترین ابزارهای متخصصین طب فیزیکی در توان‌بخشی بیماران مبتلا به دیابت گفت: آموزش بیمار و خانواده، اصلاح الگوی زندگی و فعالیت‌های روزمره، ورزش درمانی مناسب و به کار گیری روش‌های فیزیکی و دارویی و تزریقات تخصصى تشخیصی و درمانی از مهم‌ترین ابزارهای متخصصین طب فیزیکی در توان‌بخشی بیماران مبتلا به دیابت به شمار می‌رود.

دبیر اجرایی بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: از رایج‌ترین روش‌های طب فیزیکى در کنترل عوارض اسکلتی عضلانی ناشی از دیابت می‌توان به انواع فیزیوتراپى مانند سرما و گرما درمانی، الکتریسیته درمانی، لیزر درمانی، شاک ویو و مگنت درمانى و درمان‌های دستی اشاره کرد.

وی افزود: تجویز کفش، کفى، ارتز و پروتز مناسب از جمله خدمات مؤثر دیگر برای بهبود عملکرد افراد دیابتی به خصوص در موارد آسیبهای عصبی، زخم‌های دیابتی و قطع عضو ناشی از آن محسوب می‌شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توان‌بخشی ایران گفت: شیوع زیاد چاقى و بیماریهاى قلبی عروقى در دیابت سبب شده تا ورزش درمانى و تغذیه مناسب به عنوان شاه کلید بهبود کیفیت زندگى شناخته شوند. ورزش‌های هوازی، تقویتی و انعطاف پذیرى و ورزشهاى آبى همگى در مبتلایان به دیابت مفید هستند.

رییس السادات افزود: ورزش در بیماران دیابتى باید به طور اختصاصى و متناسب با وضعیت جسمانى، سن، وضعیت کنترل قند و با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای همراه تجویز گردد.

وی در ادامه گفت: در تجویز هر نسخه ورزشی باید به نوع ورزش، شدت، مدت هر جلسه، فواصل جلسات و احتیاطات کنترل قند، قبل، حین و پس از انجام ورزش اشاره شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ورزش در افراد دیابتی باعث کاهش قند خون و بهبود شرایط قلبی ریوی می‌گردد. افت قند در دیابتی‌ها هنگام ورزش شایع است، بنابراین آگاهى بیماران از علایم کاهش قند ضرورى است. بیماران باید قبل از ورزش و هنگام ورزش طولانى، قند خون را چک کنند و در صورتی که خیلی پایین بود ورزش را به تعویق بیندازند.

وی افزود: بیمارانی که انسولین تزریق می‌نمایند، در صورت انجام فعالیت ورزشی، انسولین را در عضلات دست یا پا تزریق نکنند. بهترین مکان تزریق برای این افراد ناحیه شکم است.

رییس السادات در ادامه گفت: علاوه بر افت قند، زخم شدن پا به دنبال ورزش هم نکته با اهمیتی است که با بررسی اندام‌ها قبل و بعد از ورزش و نیز پوشیدن کفش مناسب می‌توان از رخ دادن آن جلوگیری کرد.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توان‌بخشی با اشاره به شیوع بالای احساس خواب رفتگی و گزگز اندام‌ها در افراد دیابتی گفت: سندرم تونل کارپال و آسیب اعصاب محیطى (نوروپاتى) که نواحى انتهاى اندام‌ها را درگیر می‌کند از مهم‌ترین علل این شکایات به شمار می‌رود. با تشخیص زود هنگام سندرم تونل کارپ و نوروپاتى دیابتى با کمک نوار عصب و عضله می‌توان به کنترل موثرتر آن‌ها پرداخت و به ویژه از ایجاد عوارضی مانند ضعف اندام و زخم جلوگیرى کرد.

وی با اشاره به این‌که زخم پا در دیابتی‌ها بسیار جدی است، اظهار کرد: معمولا به دلیل اختلال سیستم عصبى خودکار، بیمار از خشکی پوست پاها شکایت دارد. ضعف حرکتی، اختلال حس و اختلال تعریق پاها فرد را به ایجاد زخم مستعد می‌کند. علاوه بر این زمان بهبود زخم در افراد دیابتى طولانی‌تر است.

رییس السادات در پاسخ به این‌که براى پیشگیرى و درمان زخم‌های دیابتى چه باید کرد، گفت: اولین نکته رعایت رژیم و کنترل سطح قند است. ارزیابی روزانه پا از نظر زخم، پینه، قرمزی، استفاده از کرم‌های نرم کننده (کرم لانولین) جهت کاهش خشکی و ترک بین انگشتان از نکات مهم دیگر مراقبت از این بیماران به شمار می‌رود؛ به ویژه در مورد افراد دیابتی که دچار اختلال حس هستند باید هر ۲-۳ ماه ناخن‌هاى پاها مورد معاینه قرار گیرد و کالوس ها (پینه‌ها) توسط پزشک برداشته شود. نکته مهم این‌که در مبتلایان به دیابت، ناخن‌ها باید به صورت خطی کوتاه شوند و نه گرد.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توان‌بخشی در ادامه گفت: استفاده از صندل و کفش مناسب در دیابتی‌ها از جمله نکات مهم دیگرى است که باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلى کفش باید داراى سایز مناسب (نه تنگ و نه گشاد)، عمق کافی و پنجه پهن باشد و کفى نرمى داشته باشد. گاه ممکن است به ویژه در بیماران دچار بى حسى یا تغییر شکل پا جهت تجویز کفش مناسب از اسکن کف پا استفاده شود.

وی در خصوص زخم‌های دیابتی نیز بهبود خون‌رسانی را کلید درمان دانست و افزود: ممکن است بر حسب شرایط از شست‌وشو با محلول‌هاى خاص یا پانسمان‌های تخصصى استفاده شود.

ریس السادات بیان کرد: به تازگی پژوهش‌های انجام شده در مرکز تحقیقات طب فیزیکى و توان‌بخشى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى نشان داده که به کارگیرى پلاسماى غنى از پلاکت (پى آر پى) و ازن درمانى می‌تواند در درمان زخم‌هاى مقاوم به درمان دیابتی موثر باشد و سبب تسریع بهبود زخم گردد. از مشکلات قابل توجه دیگر بیماران دیابتى شیوع بالاى اختلالات اسکلتى و عضلانى است.

وی افزود: شانه یخ زده که در آن بیمار دچار محدودیت حرکتى شانه و بازو است، التهاب رباط‌های مختلف، جمع شدگی پوست کف دست، خشکی و سفتی مفاصل و افزایش احتمال ابتلا به پوکى استخوان، از مهم‌ترین عوارض اسکلتی و عضلانی دیابت است.

رییس السادات در پایان گفت: همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد در کنار دارو درمانی، به کارگیرى طب فیزیکى، ورزش درمانی و گاه تزریقات داخل مفصلى یا بافت نرم می‌تواند در کنترل درد و بهبود عملکرد این بیماران مفید باشد.

گفتنی‌ست بیستمین کنگره طب فیزیکی، توان‌بخشی و الکترودیاگنوز ایران از امروز تا ۱۳ اسفند در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9enTZ

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک