تحقیقات نشان داده است؛

افزایش رضایت از زندگی با افزایش سن

۱۳۹۵/۰۳/۱۰ در ۰۸:۴۰

سطح شادی افراد در زندگی، طی سال‌های عمر متفاوت است. مطالعات محققان طی یک تحقیق نشان می‌دهد که مردم در دهه ۵۰ عمر خود، کمترین سطح از شادی و حس خوب بودن را دارند.

به گزارش گروه ترجمه پایگاه خبری ایران پزشک، کم بودن سطح شادی در دهه ۵۰ عمر افراد به این دلیل است که در این دوران بسیاری از افراد به طور جدی به برنامه‌های زمان بازنشستگی، چگونگی پرداخت شهریه دانشگاه فرزندان و حتی به مراقبت از پدر و مادر پا به سن گذاشته خود، فکر می‌کنند.

همچنین در این تحقیق افراد در دهه‌های ۸۰ عمر خود، بالاترین حس شادی و رضایت‌مندی از زندگی خود را گزارش کردند.

البته چنین الگوهایی می‌تواند در طول زمان تغییر کنند؛ به بیان دیگر ممکن است ۵۰ ساله‌های امروزی که تا ۳۰ سال دیگر به سن ۸۰ ساله‌های امروزی می‌رسند کمتر خوشحال باشند یا این‌که یک فرد ۲۰ ساله امروزی که تا ۳۰ سال آینده فردی ۵۰ ساله خواهد بود، شادتر از ۵۰ ساله‌های امروزی باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد میان‌سالی دورانی است که حس خوب بودن در آن در سطح پایین قرار دارد.

همچین در این تحقیق آمده که شواهد علمی اثبات می‌کند که هرچه افراد پا به سن می‌گذارند، سطح شادی نیز رو به افزایش می‌رود.

اگر چه نظریه‌های متفاوتی درباره این مساله وجود دارد، اما بسیاری این را پذیرفته‌اند که افزایش سن حس رضایت‌مندی را ارتقا می‌دهد و به طور منطقی این مساله در مورد افراد مسن بیشتر قابل باور است.

در این تحقیق آمده که افراد بالای ۶۵ سال در کشورهای عضو همکاری‌های اقتصادی و توسعه، در سلامت خوبی به سر می‌برند؛ به این معنا که نه تنها افراد مسن وقت آزادتری دارند، بلکه خود را برای بهره بردن از آن آماده می‌کنند.

 

Hapiness

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/s336y

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک