افزایش عمر روکش‌های دندانی با ترمیم صحیح و نگهداری با دقت

۱۳۹۵/۱۰/۰۷ در ۱۱:۵۵

یک متخصص پروتز و ایمپلنت‌های دندانی با اشاره به این‌که طول عمر متوسط روکش‌های دندان تا ۸ سال است، گفت: این مساله از بیماری تا بیمار دیگر فرق می‌کند و به شرایط محیطی بستگی دارد.

به گزارش ایران پزشک، کوروش صادق پور، متخصص پروتز و ایمپلنت‌های دندانی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که روکش‌های دندانی شاخه‌ای از پروتزهای دندانی هستند، گفت: این پروتزها به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می‌شوند؛ پروتزهای متحرک به دو دسته پارسیل (قسمتی) و کامل یا دست دندان تقسیم می‌شوند. پروتزهای ثابت هم یا به شکل تک واحدی هستند یا چند واحدی.

این متخصص پروتز و ایمپلنت‌های دندانی با بیان این‌که برای شکستگی‌های کوچک دندان تا جایی که می‌توانیم از روکش استفاده نمی‌کنیم و از مواد هم‌رنگ دندان، محل مورد نظر را ترمیم و آن را به فرم اولیه بازسازی می‌کنیم، گفت: وقتی نسخ قابل توجهی از دندان از بین می‌رود باید دندان با نسخ مواد مصنوعی جایگزین شود که به آن روکش می‌گوییم. ترمیم کردن دندان اگر با رعایت بهداشت توسط بیمار باشد می‌تواند طول عمری بالای ۲۰ سال داشته باشد.

وی درباره انواع روکش‌ها نیز گفت: روکش‌ها یا تمام فلزی هستند که استفاده از آن‌ها به دندان‌های خلفی محدود نمی‌شود یا متاسرامیک هستند که به صورت روتین استفاده می‌شود و کاملا مشابه دندان طبیعی است.

صادق پور با تاکید بر این‌که عمر متوسط روکش‌ها ۸ سال است، افزود: این مساله از بیماری تا بیمار دیگر فرق می‌کند و به شرایط محیطی (خاص) بستگی دارد؛ مثلا اگر بیماری به ما مراجعه کند و بگوید ۲۰ سال پیش روکش انجام داده، متوجه می‌شویم محیط دهانش پوسیدگی‌زا نیست و رعایت بهداشت طوری بوده که ۲۰ سال دوام داشته است. برای این بیمار می‌توان روکش گذاشت و امیدوار باشیم عمر آن ۲۰ سال باشد.

وی با بیان این‌که روکش تمام چینی در دندان‌های قدامی گذاشته می‌شود، ادامه داد: روکش متاسرامیک برای دندان‌های خلفی استفاده می‌شود. البته به تازگی از روکش تمام چینی در ناحیه خلفی هم استفاده می‌شود، ولی این مساله زمان‌بر است و باید در دراز مدت نتیجه آن مشخص شود.

این متخصص پروتز و ایمپلنت‌های دندانی در پاسخ به این پرسش که آیا برای دندان‌های سالم که جلو عقب هستند، روکش توصیه می‌شود، گفت: همیشه دندان‌های طبیعی از هر نوع روکشی زیباتر است. تا حد امکان ما این موارد را به جای این‌که تراش در دندان ایجاد کنیم، نزد همکاران ارتودنسی می‌فرستیم، اما اگر تعدادی از دندان‌ها درمان ریشه شدند، در آن مرحله امکان استفاده از روکش منطقی به نظر می‌رسد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qlAcd

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک