عضو کمیته آموزش و ارتقای سلامت ستاد کشوری کنترل دخانیات هشدار داد:

افزایش قابل توجه مصرف قلیان میان جوانان و زنان

۱۳۹۶/۰۳/۲۷ در ۱۰:۵۷

قلیان

عضو کمیته آموزش و ارتقای سلامت ستاد کشوری کنترل دخانیات گفت: در هفت سال اخیر، در گروه سنی نوجوان، جوان و زنان شاهد افزایش مصرف قلیان هستیم و در واقع قلیان شایع‌ترین ماده دخانی مورد مصرف محسوب می‌شود که افزایش آن قابل توجه است.

به گزارش ایران پزشک، حسن آذری پور با اشاره به آمار وزارت بهداشت در خصوص اعتیاد گفت: بر اساس آمار، از سال ۱۳۷۲ تاکنون، روند استعمال دخانیات در جمعیت بالای ۱۵ سال کشور، با تاکید بر سیگار، کاهشی است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۲، حدود ۱۴٫۶ درصد افراد سیگاری بالای ۱۵ سال بودند که این آمار طی سال‌های اخیر رو به کاهش گذاشته است. بر اساس آمار این عدد در اوایل دهه ۹۰ به ۱۲ درصد رسیده و به تازگی نیز بر اساس آمار غیر رسمی، تعداد افراد سیگاری بالای ۱۵ سال، حول و حوش ۱۰٫۵ درصد است که این نشان از موفقیت نسبی در این زمینه دارد.

عضو کمیته آموزش و ارتقای سلامت ستاد کشوری کنترل دخانیات در رادیو گفت‌وگو با اشاره به گروه سنی نوجوان و جوان، بیان کرد: در هفت سال اخیر، در این گروه سنی و همچنین خانم‌ها شاهد افزایش مصرف قلیان هستیم و در واقع قلیان شایع‌ترین ماده دخانی است که افزایش آن قابل توجه است. این افزایش آمار استفاده از قلیان در حالی است که از لحاظ قانونی، مصرف آن ممنوع است. البته در بیشتر شهرها این قانون به خوبی اجرا شده و تنها در بعضی از کلان شهرها مانند تهران، اصفهان و مشهد عرضه قلیان همچنان شغل پر سودی محسوب می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/s9RK1

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک