معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری روز جهانی بدون دخانیات مطرح کرد:

افزایش مصرف قلیان در زنان ایرانی / پاک کردن صورت مسئله مصرف قلیان با خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی

۱۳۹۷/۰۳/۰۶ در ۱۱:۳۹

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این‌که بحث استفساریه اماکن عمومی و خصوصی درباره عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها جای تعجب دارد، گفت: قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی خارج شده است. اگر قهوه‌خانه جزو اماکن عمومی نیست، پس آیا خصوصی است؟ اگر جزو اماکن خصوصی باشد، کارشناسان بهداشت حق ورود به این اماکن را ندارند و این یکی از اشکالاتی است که نیاز به اصلاح دارد. این اتفاق به این علت افتاده که استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است. حالا با این کار صورت مسئله را پاک کردند تا بگویند مصرف قلیان ممنوع نیست.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علیرضا رییسی در نشست خبری روز جهانی بدون دخانیات که با حضور خبرنگاران برگزار شد، گفت: حمایت‌های رسانه‌ها از موضوع مالیات بر دخانیات اثربخش بوده و اطلاع‌رسانی‌ها باعث شد که بحث مالیات بر دخانیات از طرف مجلس تعیین شود. هرچند کاملا نظر وزارت بهداشت در این خصوص تامین نشد، اما به هر حال برای شروع اقدام مناسبی بود.

وی با بیان این‌که بحث دخانیات برای سازمان جهانی بهداشت اهمیت دارد، افزود: اکثر بیماری‌ها و مشکلاتی که در سطح بهداشت جهانی وجود دارد به علت دخانیات اتفاق می‌افتد. بسیاری از کشورها این مسیر را طی کردند و با وضع مالیات مناسب بر دخانیات هم بر عمده فروشی و هم خرده فروشی سیگار و مواد دخانی توانستند این مشکل را کنترل و سلامت مردم را تضمین کنند. این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جهانی است و ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان از سیگار استفاده می‌کنند.

رییسی ادامه داد: ۸۴ درصد سیگاری‌ها که مصرف روزانه دارند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند که یک هشدار محسوب می‌شود. عوارض مصرف سیگار و دخانیات بر سلامت بر کسی پوشیده نیست و کمتر سرطانی وجود دارد که با مصرف سیگار مرتبط نباشد. در کشور ما سالیانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود که ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و هزینه‌های سلامت آن تقریبا ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین تهدیدکننده‌های اصلی سلامت مردم در قرن بیست و یکم قلیان است. در جهان نیز این مشکل وجود دارد که قبح مصرف قلیان کمتر از سیگار است. مصرف قلیان در خانم‌های ایرانی نیز در حال افزایش است و این خطر بزرگی محسوب می‌شود. باید با این موارد مبارزه شود. یکی از مسیرهای مبارزه همین اطلاع رسانی و آموزش است. برای تغییر رفتار، نیاز به آموزش داریم، اما گاهی نیاز به جریمه و سخت‌گیری هم وجود دارد.

وی اظهار کرد: اگر جلوی بهترین دبیرستان شهر تهران یا دانشگاه یا خوابگاه دانشجویان، قلیان‌سرا یا قهوه‌خانه با کمترین قیمت راه بیفتد، این مشکل است.

رییسی با بیان این‌که در ۵۵ کشور دنیا مالیات بر خرده فروشی سیگار بالای ۷۰ درصد است، افزود: تا سال گذشته مالیات بر خرده فروشی سیگار در کشور ما صفر بود و یک نخ سیگار به سادگی و با کمترین هزینه در دسترس افراد قرار دارد. وقتی عرضه زیاد باشد، قطعا مصرف نیز بالا می‌رود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: این‌که راه حلی برای سخت‌تر کردن عرضه سیگار پیدا کنیم اهمیت دارد. وضع کردن مالیات بر عمده فروشی و خرده فروشی سیگار از این نظر بسیار اهمیت داشت.

وی با بیان این‌که بحث استفساریه اماکن عمومی و خصوصی درباره عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها جای تعجب دارد، ادامه داد: قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی خارج شده است. اگر قهوه‌خانه جزو اماکن عمومی نیست، پس آیا خصوصی است؟ اگر جزو اماکن خصوصی باشد، کارشناسان بهداشت حق ورود به این اماکن را ندارند و این یکی از اشکالاتی است که نیاز به اصلاح دارد. این اتفاق به این علت افتاده که استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است. حالا با این کار صورت مسئله را پاک کردند تا بگویند مصرف قلیان ممنوع نیست.

رییسی گفت: در سال ۹۴ تحقیقی در گروه هدف دانش آموزان انجام شد که امسال نیز از مهر ماه این تحقیق انجام خواهد شد. نتایجی که این تحقیقات داشته نشان می‌دهد در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال، ۱۰.۲ نوجوانان مصرف کننده دخانیات، ۹ درصد مصرف کننده مواد دخانیات تدخینی، ۳.۴ درصد مصرف کننده سیگار، قلیان ۱۱.۲ مصرف کننده داشته است. ۲۰.۴ نوجوانان در معرض دود دخانیات در منزل بودند. همچنین ۶۵ درصد مصرف کنندگان، سیگار مصرفی خود را مغازه و سوپرمارکت یا دکه‌های مطبوعاتی تهیه می‌کردند.

معاون وزیر بهداشت افزود: ۶۸.۵ درصد این افراد گفتند که از طرف فروشنده هیچ سوالی مبنی بر سن و سال خریدار نشده است. ۷ نفر از هر ۱۰ نفر دانش آموز پیام‌های ضد سیگار را از رسانه‌ها شنیدند. بیش از ۷۶ درصد دانش آموزان می‌دانند که مصرف سیگار برای سلامت زیان آور است. ۷۸ درصد نوجوانان موافق ممنوعیت کامل مصرف دخانیات در اماکن عمومی هستند.

وی بیان کرد: تنهای چیزی که در کشور ما بسیار ارزان است همین سیگار است.

رییسی با بیان این‌که سالانه حدود ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، اظهار کرد: میزان سرمایه گذاری برای تولید سیگار در کشور بیش از ۸۰ میلیارد نخ سیگار است. معنی این موضوع چیست؟ آیا می‌خواهیم صادرکننده سیگار باشیم؟ آیا این جزو افتخار کشور و شاخص توسعه است؟ باید این سوالات از وزارت صنعت و معدن پرسیده شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qohA3

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک