افزایش چهار برابری مراجعات به مرکز درمانی اسدآبادی تبریز

۱۳۹۵/۰۷/۲۶ در ۱۰:۳۵

نخستین مرکز جامع اوتیسم کشور روز دوشنبه با حضور وزیر بهداشت در محل مرکز آموزشی درمانی اسدآبادی تبریز به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حاشیه این مراسم گفت: بیماری اوتیسم به عنوان یک معضل ملی در سال‌های اخیر مورد توجه متولیان سلامت قرار گرفته است.

محمد حسین صومی افزود: در حالی‌که اداره کل بهزیستی و بخش خصوصی در استان خدمات قابل توجهی را ارائه می‌دهند، ایجاد یک مرکز فوق تخصصی اوتیسم با حضور اساتید دانشگاه با امکانات مناسب زمینه را برای ارتقای خدمات و مسئولیت‌پذیری نظام سلامت در مقابل بیماران و خانواده این افراد فراهم می‌کند.

رییس مرکز درمانی آموزشی اسدآبادی تبریز نیز گفت: اختلالات طیف اوتیسم دسته‌ای از بیماری‌های مهم روانپزشکی هستند که تاثیرات مخربی بر سلامت روانی و عمومی فرد و جامعه می‌گذارند.

حسین جباری افزود: این مجموعه بیماری نوعی ناتوانی رشد است که خود را با تاخیر یا عدم پیشرفت در تکامل گفتاری و رفتارهای کلیشه‌ای و پدیدار شدن ارتباطات غیرکلامی و تصورات و رفتارهای اجتماعی ابتدایی و عقب افتاده نشان داده و مشکلات متعاقب این اختلالات، عوارض و هزینه‌های زیادی را بر خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: برآورد می‌شود حدود هفت هزار کودک زیر هشت سال مبتلا به اوتیسم در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد که از این تعداد متاسفانه در حدود ۵۰۰ نفر شناسایی شده است.

جباری اضافه کرد: مهم‌ترین ویژگی مرکز اوتیسم این است که به صورت جامع دارای واحدهای روانپزشکی کودک و نوجوان، روانپزشکی کودکان استثنایی، متخصصان کار درمان، گفتار درمان، فیزیوتراپ و روانشاسان عمومی است.

وی افزود: این مرکز در سال ۱۳۴۸ احداث شده و در حال حاضر به صورت پلی‌کلینیک تخصصی و فوق تخصصی و کلینیک عمومی شبانه‌روزی فعالیت می‌کند.

رییس مرکز درمانی آموزشی اسدآبادی تبریز گفت: میزان مراجعان به این مرکز ماهانه بیش از ۸۰ هزار نفر است که در مقایسه با سال ۹۳ افزایش چهار برابری داشته است.

وی تاکید کرد: برای نخستین بار در کشور کلینیک پزشک خانواده، کلینیک سلامت جنسی و خدمات پاپ اسمیر در این مرکز افتتاح شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8GkHZ

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک