الگوی تغذیه‌ای سالم، ابتدای مسیر پیشگیری از سرطان

۱۳۹۵/۱۱/۰۸ در ۱۵:۵۴

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به این‌که هر سال بالغ بر ۹۰ هزار نفر به تعداد بیماران سرطانی در کشور افزوده می‌شود، گفت: در سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماران سرطانی در چرخه نظام سلامت کشور هزینه می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، محمدهادی ایازی با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۳۵۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا هستند، گفت: بالغ بر ۹۰ هزار نفر بیمار جدید سرطانی هر سال به این تعداد اضافه می‌شود که در مجموع هزینه بسیاری را به مدیریت نظام سلامت تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به این‌که در سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماران سرطانی در چرخه نظام سلامت کشور هزینه می‌شود، تصریح کرد: ۸۳ درصد این مبلغ از سوی دولت و مابقی توسط بیمار پرداخت می‌شود.

ایازی ادامه داد: خوشبختانه خیرین و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه فعال هستند؛ از حدود چهار ماه پیش تصمیم گرفته شد این سازمان‌های خیریه و مردم نهاد گرد هم جمع شوند و شبکه ملی خیرین سرطان در کشور ایجاد گردد.

وی با اشاره به فعالیت ۶۴ موسسه خیریه فعال در حوزه سرطان در سطح کشور افزود: تاکنون چهار جلسه با حضور نماینده این سازمان‌ها برگزار و اساس‌نامه شبکه تهیه شد که به تصویب اعضا رسید.

ایازی در ادامه برنامه «ره آورد» شبکه رادیویی سلامت بیان کرد: با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور، طبیعی است میزان سرطان نیز افزایش یابد. میانگین امید به زندگی در خانم‌ها ۸۰/۵ سال و در آقایان ۷۹/۵ سال است. بر این اساس، اولین اقدام بر پیشگیری متمرکز است؛ زیرا ۵۰ درصد سرطان‌ها قابلیت پیشگیری و مابقی قابلیت درمانی دارند، منوط به این که الگوی تغذیه‌ای سالم باشد و در زمان مناسب برای مداوا به پزشک مراجعه شود.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در پایان گفت: نقش اصلی موسسات خیریه در حوزه سرطان، باید بر فرهنگ‌سازی متمرکز باشد. البته در حوزه درمان می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک