امکان ابتلا به آبسه دندان با نادیده گرفتن عفونت سینوس

۱۳۹۵/۱۰/۰۱ در ۱۵:۰۴

آبسه یک پروسه حاد ناشی از تجمع چرک و منشا میکروبی است. افراد دیابتی مستعد آبسه‌های متعدد لثه و اطراف دندان و حتی نوک ریشه هستند.

به گزارش ایران پزشک، بهزاد هوشمند، دندان‌پزشک در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: از انتهای کانال، عفونت به اطراف ریشه می‌رسد و در نهایت تجمع میکرو ارگانیسم‌ها و عدم تعادل میکرو ارگانیسم‌ها و تداخل میکروبی که در آن‌جا اتفاق می‌افتد منجر به فرآیند حاد تحت عنوان عفونت اطراف ریشه شده و نهایتا اگر شرایط دیگر هم مهیا شود، تبدیل به آبسه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که آبسه یک پروسه حاد ناشی از تجمع چرک و منشا میکروبی است، ادامه داد: بخش دیگری از آبسه را در ناحیه دهان ناشی از عفونت‌های بافت‌های نگهدارنده دندان تقسیم‌بندی می‌کنیم. مجموعه لثه و ریشه که دندان را به استخوان فک متصل می‌کند به دنبال عدم رعایت بهداشت، فرد را وارد پروسه آبسه دندان می‌کند و این دو مورد از شایع‌ترین عفونت‌های ناحیه دهان هستند.

این دندان‌پزشک تصریح کرد:  پوسیدگی دندان و بیماری لثه عامل شایع‌ترین عفونت‌های تجربه شده توسط بشر هستند. البته در کنار این‌ها آبسه‌های غیردندانی هم داریم که علت تشکیل آبسه در دهان، فک و صورت و در مجاورت ارگان‌های اطراف فک و دهان است. مثلا عفونت از سینوس به دندان منتقل می‌شود. گاهی این عفونت‌ها سیستم متابولیک بدن را به هم می‌ریزد که این موارد اورژانس محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که لازم است عفونت‌ها را جدی بگیریم، در توضیح عارضه‌ای که ممکن است عفونت دندان عقل به دنبال داشته باشد، گفت: این عفونت ممکن است به عقب‌تر یعنی فضای حلق برود یا به سمت پایین‌تر یعنی کف دهان و حتی به مدیاستین و قفسه صدری بیمار هم برسد.

هوشمند ادامه داد: برخی عادات نادرست بهداشتی و تغذیه‌ای، شرایط را برای بیماری لثه فراهم می‌کند.

هوشمند در بخش دیگری از سخنان خود اشاره به پیوره داشت و گفت: پیوره به عفونت سنوج نگهدارنده دندانی گفته می‌شود و علت اصلی آن، تجمع پلاک میکروبی در ناحیه حاشیه شیار لثه است. با تشکیل پلاک میکروبی در این ناحیه، درگیری میکروارگانیسم‌ها در ناحیه و استفاده آن‌ها از مواد غذایی که هم از شیار لثه وارد می‌شود و هم در محیط دهان وجود دارد، باعث رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: با تکثیر میکروارگانیسم‌ها، الیافی که باعث چسبیدن دندان به لثه می‌شود، سست شده و به مرور زمان و به دنبال تشکیل کیسه‌ای در محل، لثه از دندان جدا می‌شود. با توجه به این‌که اکسیژنی به این کیسه نمی‌رسد، میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی رشد می‌کنند و محصولات آن‌ها استخوان فک را تخریب می‌کند.

این دندان‌پزشک در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مهم‌ترین علل زمینه‌ای در ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان چیست، نقص ایمنی را عمده‌ترین دلیل آن برشمرد و افزود: استعمال دخانیات و مصرف الکل، خطر ابتلا به عفونت‌های ویروسی و میکروبی را افزایش می‌دهد. البته دسته سومی در کشور ما وجود دارد و آن بیماری دیابت است به خصوص نوع دو.

هوشمند با تاکید بر این‌که افراد دیابتی مستعد آبسه‌های متعدد لثه و اطراف دندان و حتی نوک ریشه هستند، متذکر شد: این افراد باید توجه کنند و کنترل متابولیکی قند خون‌شان خوب باشد؛ زیرا هم عفونت لثه باعث عدم کنترل دیابت و همچنین بیماری دیابت باعث عفونت‌های لثه و دهان می‌شود.

این دندان‌پزشک همچنین با تاکید بر این‌که خود درمانی در آبسه ممنوع است، اذعان داشت: خودمراقبتی برای پیشگیری توصیه می‌شود. افرادی که از آبسه رنج می‌برند، باید به دندان‌پزشک مراجعه کنند و اگر لازم است برش در محل انجام شود و تخلیه صورت گیرد. گاه پالپ‌تراپی انجام می‌شود و گاهی دندان فرد باید کشیده شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/guf5g

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک