رییس انستیتو پاستور ایران:

امکان تولید واکسن HPV در کشور وجود دارد

۱۳۹۷/۰۳/۱۳ در ۱۴:۵۸

اچ پی وی

رییس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر این‌که امکان تولید واکسن HPV در داخل کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر دانشمندان ایرانی روی این واکسن کار کرده و پیش‌رفت‌های خوبی حاصل شده است، بنابراین در نقطه صفر نیستیم.

به گزارش ایران پزشک به نقل از وبدا، علیرضا بیگلری درباره تولید واکسن HPV، گفت: امکان تولید واکسن HPV در داخل کشور وجود دارد و باید بر اساس نیازسنجی‌ها، گروه‌هایی که در اولویت بیشتری قرار دارند، شناسایی شوند.

وی با بیان این‌که واکسن HPV گران است و واردات آن هزینه‌های زیادی را در بر دارد، افزود: با اعلام نتایج نیازسنجی در کشور، اقدام به ساخت و تولید این واکسن در بازه زمانی ۳ تا ۵ سال خواهیم کرد.

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به این مطلب که تکنولوژی ساخت واکسن‌ها پیچیده و زمان‌بر است، ادامه داد: انستیتو پاستور با عنایت به عددی که بر اساس نیازسنجی‌ها اعلام می‌شود، روی تولید واکسن سرمایه گذاری می‌کند.

وی درباره هزینه تولید واکسن HPV گفت: هزینه تولید این واکسن، بر عهده انجمن راه با مدیریت خانم اشکی که این بیماری را پیگیری می‌کند و وزارت بهداشت است.

بیگلری در خصوص آثار و برکات تولید واکسن HPV در کشور بیان کرد: وقتی واکسن‌ها تولید ملی باشند، نیاز به واردات آن‌ها نیست، بنابراین با تولید هر واکسن، یک قدم به خودکفایی در حوزه تولید واکسن نزدیک تر می‌شویم و امکان بروز بحران برای تهیه واکسن در سایه اعمال تحریم‌ها از بین می‌رود، زیرا واکسن‌ها توسط کشورهای محدودی ساخته و بازار محدودی نیز دارند.

وی افزود: زمانی‌که واکسن تولید داخل باشد، بازار مورد اطمینانی را در اختیار داریم که این امکان را فراهم می‌کند تا واکسن همیشه در دسترس باشد.

بیگلری با بیان این‌که تولید ملی، بار هزینه‌ای کمتری را به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: زمانی که دانش فنی تولید واکسنی را در اختیار داشته باشیم و یک واکسن به مجموعه واکسن‌ها، افزوده شود، توانایی تولید واکسن‌های جدید را نیز کسب خواهیم کرد، زیرا تکنولوژی ساخت اغلب واکسن‌ها مشترک است و همین موضوع باعث می‌شود، دانش فنی دانشمندان کشور در زمینه تولید واکسن افزایش پیدا کند، زیرا تولید واکسن یک پروسه ابتکاری نیست، بلکه تولید یک واکسن، زمینه تولید واکسن‌های بعدی را فراهم می‌کند.

رییس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر این‌که واکسن HPV از جمله واکسن‌های گرانی است که از کشورهای دیگر وارد می‌شود، گفت: چنانچه واکسن HPV در داخل کشور تولید شود، هزینه آن به کمتر از یک سوم قیمت جهانی کاهش خواهد یافت.

بیگلری درباره چشم انداز تولید واکسن HPV بیان کرد: در حال حاضر دانشمندان ایرانی روی این واکسن کار کرده و پیش‌رفت‌های خوبی حاصل شده است، بنابراین در نقطه صفر نیستیم، لذا با جذب منابع و برنامه ریزی‌های انستیتو پاستور روی ساخت این واکسن، پیش بینی می شود، سریع تر از زمانی که درنظر گرفته شده، به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به موقعیت خاص کشور، بعداز تولید واکسن HPV، بسیاری از کشورهای منطقه، خریدار و مصرف کننده واکسن‌های ما خواهند بود و این امر به نوبه خود، سود مالی خوبی برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rBFzO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک