با اخذ مجوز از سازمان جهانی، تست‌های دوپینگ داخل کشور انجام می‌شود

امکان مثبت شدن تست دوپینگ با استفاده ناصحیح از مکمل‌ها

۱۳۹۵/۰۹/۲۲ در ۱۴:۰۷

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان از همکاری و تلاش وزارت‌خانه‌های ورزش و بهداشت برای تجهیز آزمایشگاه دوپینگ در ایران به منظور اخذ مجوز از وادا خبر داد.

به گزارش ایران پزشک، سید نصرالله سجادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت ورزش و بهداشت به منظور کنترل دوپینگ و سلامت مکمل‌های ورزشی گفت: آزمایش دوپینگ ورزشکاران در طول یک سال به حدود ۱۴۰۰ مورد رسیده و بر اساس این تفاهم‌نامه، آزمایشگاه کنترل دوپینگ با همکاری و حمایت وزارت ورزش و جوانان تجهیز می‌شود.

سجادی افزود: با تجهیز و اخذ مجوز از سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، نمونه‌ها در داخل کشور انجام خواهد شد.

معاون وزیر ورزش، راه‌اندازی این آزمایشگاه تخصصی را به منظور کارهای آموزشی و کنترل سلامت مکمل‌های ورزشی مهم تلقی کرد.

وی افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، سازمان غذا و دارو به دلیل تخصصی بودن می‌تواند شرایط خوبی را برای کنترل دقیق‌تر مکمل‌های ورزشی فراهم آورد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، سال ۲۰۱۶ را با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک ریو، از نظر کنترل دوپینگ، ویژه اعلام کرد و گفت: برخی ورزشکاران تا ۶ مرتبه آزمایش دوپینگ داده‌اند. همچنین ۳۶ نمونه مثبت اعلام شده که این رقم سه درصد را شامل می‌شود.

سجادی همچنین نقش آموزش و حضور موثر ورزشکاران در کارگاه‌های آموزشی در برخورداری از ورزش سالم و پاک در کشور را مورد اشاره قرار داد.

 

نظارت سازمان غذا و دارو بر مکمل‌های ورزشی

رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو نیز این سازمان را متولی نظارت بر کالاهای سلامت عنوان کرد که بخشی از آن را مکمل‌های ورزشی تشکیل می‌دهند.

دیناروند با اشاره به بازار یکصد میلیارد دلاری مکمل‌ها در جهان این رقم را در ایران معادل ۵۰۰ میلیون دلار دانست و توضیح داد: این رقم در ایران در مقایسه با بازار جهانی زیاد نیست، اما در حال افزایش است.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: سهم استفاده ورزشکاران از مکمل‌ها ۱۵ درصد است، اما رقم‌های اعلام شده واقعی نیست؛ زیرا قاچاق در حوزه مکمل‌های ورزشی و سایر مکمل‌ها و فرآورده‌های غیرمجاز وجود دارد.

رییس سازمان غذا و دارو، اهمیت سلامت ورزشکاران و حضور پاک آن‌ها در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و مراقبت در استفاده آن‌ها از مکمل‌ها را ضروری دانست و تاکید کرد: اضافه کردن مواد غیر مجاز به مکمل‌ها و آگاهی نداشتن ورزشکار از این موضوع، زندگی حرفه‌ای او را دچار اختلال می‌کند و باعث مثبت اعلام شدن نمونه دوپینگ خواهد شد.

دیناروند ادامه داد: در شرایطی که ممکن است ورزشکار در بهره‌گیری از مکمل هیچ تقصیری نداشته باشد، اما ناخواسته وارد چالش بزرگی می‌شود که در قالب این تفاهم‌نامه ما باید مراقبت‌های لازم را اعمال و اجرا کنیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد که با بسیج امکانات این دو وزارت‌خانه از سلامت ورزشکاران مراقبت شود و مکمل‌های موجود در بازار از سلامت کافی برخوردار شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5fCXu

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک