معاون درمان وزات بهداشت:

انتشار اخبار بی‌اساس کمک به جنگ نرم دشمن است

۱۳۹۵/۰۸/۰۵ در ۱۶:۲۱

معاون درمان وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری همایش ملى مدیران و کارشناسان پدافند زیستى کشور، انتشار اخبار بی‌پایه و اساس را مشابه جنگ نرم دشمن دانست و عنوان کرد که این اخبار واهی و بدون سند باعث از بین رفتن آرامش جامعه می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد آقاجانی گفت: وزارت بهداشت تکلیف بسیار عمده‌ای را در زمینه پدافند غیرعامل در حوزه‌های مختلف بر عهده دارد. در عین حال باید توجه کرد در سطح کشور مقابله با تهدیدات زیستی و امنیتی مهم است و باید در مقابل این تهدیدات هوشیار باشیم، به همین نسبت هم باید برای حفظ آرامش روانی جامعه و  اعتماد مردم تلاش کنیم.

وی افزود: یکی از اهداف دشمن، ایجاد تشنج و از بین بردن آرامش و اعتماد مردم است و این کار نوعی جنگی نرم محسوب می‌شود. بر همین اساس انتشار اخبار بی‌پایه و بدون شواهد، آرامش جامعه را مورد حمله قرار می‌دهد. بنابراین همان‌طور که دشمن درباره تغییرات زیستی تلاش می‌کند که بحران ایجاد کند، با اخبار واهی و بدون سند نیز به دنبال همین هدف است.

آقاجانی با بیان این‌که مرجع صحت‌سنجی اخبار در زمینه بحران‌ها و تهدیدات زیستی ابتدا سازمان پدافند غیرعامل و در حوزه‌های مربوط به سلامت نیز وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت، هستند گفت: بنابراین باید از جنگ‌های پرهیاهوی رسانه‌ای خودداری شود.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات این وزارت‌خانه در حوزه پدافند غیرعامل اظهار کرد: یکی از موضوعات ما بحث ایمن‌سازی بیمارستان‌ها در برابر تهدیدات بیرونی و داخلی است. در این راستا  دو جلد استانداردهای بیمارستان‌های امن در برابر تهدیدات بیرونی را طراحی کردیم و ۲۰ جلد استاندارد نیز برای بیمارستان‌های ایمن تدوین کرده‌ایم که تاکنون ۱۲ جلد آن منتشر شده و امیدواریم در سال جاری هشت جلد باقی مانده نیز منتشر شود.

آقاجانی ادامه داد: همچنین ایجاد آزمایشگاه‌های زیستی سطح سه در کشور مورد توجه ویژه قرار گرفتند و ما هم اعتبارات لازم را برای این موضوع در نظر گرفته‌ایم که در این آزمایشگاه زیستی سطح ۳ به تشخیص عوامل بیولوژیک غیرمتعارف بیماری‌ها می‌پردازیم.

وی با بیان این‌که تامین تجهیزات حفاظتی فردی را برای کارکنان اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی فراهم می‌کنیم، گفت: در عین حال شیوع طبیعی و غیر طبیعی بیماری‌های تنفسی یکی از مواردی است که به بخش‌های مراقبت ویژه و برانکاردهای فشار منفی نیاز داریم تا بتوانیم این بیماران را به صورت ایمن منتقل کنیم. در حال حاضر تولید داخلی برانکارد فشار منفی را در دستور کار داریم و همچنین اعلام کردیم که همه استان‌های کشور حداقل در مراکز استان‌ها یک آی سی یوی فشار منفی داشته باشند.

آقاجانی با بیان این‌که سازماندهی تیم‌های واکنش سریع در حوزه درمان، غذا و دارو را نیز در دستور کار داریم، افزود: همچنین یکی از برنامه‌های جدید ما استفاده از ظرفیت مترو است که هم در انتقال مجروحین و هم برای درمان آن‌ها مناسب است که در این زمینه کار را با هماهنگی شهرداری پیش می‌بریم. همچنین بحث سطح‌بندی و آمایش مراکز درمانی از نظر مسائل شیمیایی، پرتوی و هسته‌ای در دستور کار است.

آقاجانی ادامه داد: ذخیره استراتژیک دارو، واکسن، خون و تجهیزات پزشکی از قبل در دستور کارمان بوده و آن‌ها را تکمیل می‌کنیم. در عین حال یکی از موارد مورد توجه ما وجود بیمارستان‌های قابل توسعه است که باید در چند ساعت ابتدایی بحران بتوانیم ظرفیت‌های آن‌ها را توسعه دهیم.

آقاجانی از راه‌اندازی قطب مهارت آموزی برای مقابله با بحران‌های زیستی در هفته آینده خبر داد و گفت: در این قطب پرسنل بهداشت و درمان برای مقابله با بحران‌ها، آموزش می‌بینند.

گفتنی‌ست چهارم تا دهم آبان هفته پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/FnJwJ

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک