انتقال خون، فرصت زندگی دوباره برای بیماران

۱۳۹۷/۰۳/۲۳ در ۱۶:۳۶

تزریق خون

مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در مدیترانه شرقی به مناسبت روز جهانی اهداکننده خون در پیامی اهدای خون را نشانی از همبستگی اجتماعی و این روز را فرصتی برای تقدیر از ا هدا کنندگان دانست.

به گزارش ایران پزشک، متن پیام احمد المنظریبه به مناسبت روز جهانی اهدا کننده خون بدین شرح است:

هر ساله در روز ۱۴ ژوئن، کشورهای جهان روز جهانی اهداکننده خون را جشن می‌گیرند. کمپین امسال نیز بر اهدای خون به عنوان نشانی از همبستگی اجتماعی و اهمیت انسان‌ها به یکدیگر در زمان نیاز تاکید دارد. انتقال خون سالانه جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد. انتقال خون به بیماران، فرصت زندگی طولانی‌تر و با کیفیت بالاتر می‌بخشد و در اعمال جراحی و پزشکی پیچیده به کمک پزشکان می‌آید. همچنین انتقال خون نقش نجات بخشی در مراقبت‌های مادر و کودک دارد و در فجایع پدید آمده توسط انسان یا طبیعت نیاز اورژانسی به خون را رفع می‌کند.

تامین خون کافی مورد نیاز بیماران فقط از طریق اهدای مستمر و بدون چشم‌داشت مالی حاصل می‌شود، اما هنوز سازمان‌های انتقال خون در بسیاری از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی با چالش تولید خون کافی، سالم و با کیفیت مواجه هستند. روز جهانی اهداکننده جهت قدردانی از اهداکنندگان داوطلب به دلیل اهدای نجات‌بخش خون‌شان ایجاد شد تا سبب افزایش آگاهی مردم در مورد اهمیت نیاز به اهدای خون مستمر برای تضمین کفایت خون و محصولات خونی سالم و در دسترس شود.

این کمپین با هدف اطلاع رسانی در مورد اهدای خون به عنوان یک عمل بشر دوستانه وسودمند برای کل جامعه تشکیل شده است و بر نقش اهدای داوطلبانه در تشویق مردم به نوع‌دوستی و ایجاد همبستگی اجتماعی از طریق اهدای خون توجه ویژه‌ای دارد.

روز جهانی اهداکنندگان خون فرصتی جهت ترغیب مدیران حوزه سلامت به جلب مشارکت عمومی در سیستم بهداشت و درمان کشورهاست. سازمان جهانی بهداشت از تمامی کشورها می‌خواهد که در این روز از تمامی افرادی که اهدی خون می‌کنند، تقدیر و تشکر به عمل آورند و سایر افرادی که تا به حال اقدام به اهدای خون نکردند را با شعار این روز: «برای نجات جان دیگری آماده باش. اهدای خون. اهدای زندگی» به این عمل تشویق کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iPegD

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک